• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rekowo - powiat bytowski

  Przeczytaj także...
  Powiat bytowski (kasz. Bëtowsczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bytów.Brynki Rekowskie (kaszb. Rekòwsczé Brinczi; niem. Reckower Brinken) – osada kaszubska w Polsce na Pojezierzu Bytowskim w części Kaszub zwanej Gochami, położone w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Bytów. Osada wchodzi w skład sołectwa Rekowo.
  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.

  Rekowo (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Rekòwò; niem. Reckow) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Bytowskim w regionie Kaszub zwanym Gochami położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Bytów przy trasie drogi wojewódzkiej nr 212 i nad wschodnim brzegiem jeziora Wiejskiego. W kierunku zachodnim znajduje się wzniesienie Siemierzycka Góra (256 m n.p.m.). W okolicy znajduje się kilka malowniczych jezior, w tym Połczyca (Płocicz), Boruja Duża, Boruja Mała. Wieś jest siedzibą sołectwa Rekowo w którego skład wchodzą także miejscowości Brynki Rekowskie, Bory (6 mieszkańców) i Pustkowie Rekowskie (wyludnione i opuszczone). Wieś jest również placówką Ochotniczej Straży Pożarnej.

  Duża Boruja (Borek) (kaszb. Jezoro Wiôlgô Bòrëjô) - jezioro rynnowe położone na pograniczu Pojezierza Bytowskiego i Równiny Charzykowskiej, w powiecie bytowskim województwa pomorskiego. Duża Boruja zajmuje powierzchnię 65,1 ha, znajduje się w kierunku zachodnim od Rekowa.Wiejskie Jezioro (kasz. Jezoro Wiejsczé) – jezioro wytopiskowe na Pojezierzu Bytowskim na Kaszubach w pow. bytowskim, województwa pomorskiego.

  W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie słupskim.

  Inne miejscowości o nazwie Rekowo:

  Historia[]

  Rekowo jest starym siedliskiem kaszubskiej szlachty zagrodowej, swoje korzenie ma tu ród Rekowskich, oraz, być może, Regawskich. Do 1919 roku miejscowość znajdowała się pod administracją zaboru pruskiego. W okresie 20-lecia międzywojennego (pozostając po niemieckiej stronie granicy) należała do ówczesnego powiatu bytowskiego i była miejscowością graniczną (granica niemiecko-polska przebiegała na południe od wsi). Lasy na wschód od Rekowa były obszarem operacyjnym Gryfa Pomorskiego. Od zakończenia II wojny światowej wieś ponownie należy do Polski. Na obrzeżach Rekowa jest stary cmentarz niemiecki z przełomu XVIII i XIX wieku.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².

  Niemiecka nazwa z okresu zaborów: Reckow

  Zobacz też[]

 • Inne miejscowości o nazwie Rekowo: Rekowo, Rekowo Lęborskie
 • Borzyszkowy
 • Kłączno
 • Płotowo
 • Wojsk
 • Przypisy

  1. Dr F. Lorentz "Polskie i kaszubskie nazwy miejscowości na Pomorzu Kaszubskiem" (ISBN 83-60437-22-X) (ISBN 978-83-60437-22-3)  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tajna Organizacja Wojskowa "Gryf Pomorski" (TOW "Gryf Pomorski") – polska wojskowo-cywilna organizacja konspiracyjna o charakterze katolickim, działająca na Pomorzu i w części Prus Wschodnich w okresie od poł. 1941 r. do końca marca 1945 r.
  Borzyszkowy (kaszb. Bòrzëszkòwë lub też Bòrëszkòwë, Bòrzëszczi, Bòrëszkòwa, Bòrzëszkòwò, niem. Borczyskowo, dawniej Borriskowo) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica nad Jeziorem Borzyszkowskim w części Kaszub zwanej Gochami. Wieś jest siedzibą sołectwa "Borzyszkowy" w którego skład wchodzą również miejscowości Biedolewo, Brzósk, Głodowo i Holandia. Wieś jest placówką Ochotniczej Straży Pożarnej. W centrum miejscowości znajduje się oryginalny drewniany kościół.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Wojsk (kaszb. Wòjsk lub też Wòjisk, niem. Woysk, dawniej Rekowska Dombrowska) – wieś kaszubska w Polsce w rejonie Kaszub zwanym Gochami położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica w pobliżu trasy drogi wojewódzkiej nr 212. Wieś jest siedzibą sołectwa "Wojsk" w którego skład wchodzi również miejscowość Wojsk-Skryte.
  Zaścianek – wieś lub część wsi zamieszkana przez ubogą szlachtę, nieposiadającą chłopów i własnoręcznie uprawiającą swoją ziemię.
  Kłączno (kaszb. Kłóńczno lub też Kłączno, Kłãczëno, niem. Klonschen) – kaszubska wieś letniskowa w Polsce na Pojezierzu Bytowskim położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Studzienice nad zachodnim brzegiem jeziora Kłączno.
  Rekowski (Wantoch-Rekowski, Wotoch-Rekowski, Wantoch, Wentoch, Wotoch, Woytoch, Vandoch, Warnia odmienny) – kaszubski herb szlachecki, według Przemysława Pragerta niesłusznie uznawany za odmianę herbu Warnia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.