• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rejon czornomorski

  Przeczytaj także...
  Republika Autonomiczna Krymu (ukr. Автономна Республіка Крим, ros. Автономная Республика Крым, kr-tat. Къырым Мухтар Джумхуриети) jest autonomiczną republiką znajdującą się na terenie Ukrainy. Znajduje się na leżącym na północnym wybrzeżu Morza Czarnego półwyspie Krym. Stolicą republiki jest Symferopol.Sielsowiet (ros. сельсовет, сельский совет; białorus. сельсавет, сельскi савет; ukr. сільрада, сільська рада) – organ władzy lub jednostka administracyjno-terytorialna w niektórych państwach byłego ZSRR, a w przeszłości – w całym ZSRR.
  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.

  Rejon czornomorskijednostka administracyjna wchodząca w skład Republiki Autonomicznej Krymu na Ukrainie.

  Rejon utworzony w 1930. Ma powierzchnię 1509 km² i liczy około 34 tysięcy mieszkańców. Siedzibą władz rejonu jest Czornomorśke.

  Na terenie rejonu znajdują się 1 osiedlowa rada i 10 silskich rad, obejmujących w sumie 31 wsi i 2 osady.

  Rejon (rosyjski i ukraiński: райо́н, wymawiane [rajon]; azerbejdżański: rayon; białoruski: раён; gruziński: რაიონი, raioni; łotewski: rajons; litewski: rajonas; rumuński: raion) – jest typem jednostki administracyjnej niektórych postsowieckich państw. Określenie, pochodzi od francuskiego słowa "rayon" – plaster miodu, dział, dystrykt. Rejon jest zwykle jednostką dwa szczeble poniżej szczebla państwowego.Czornomorśke (do 1944 Ak-Meczet) - osiedle typu miejskiego w Autonomicznej Republice Krymu na Ukrainie, siedziba władz rejonu czornomorskiego.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.005 sek.