• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rejencja ciechanowska

  Przeczytaj także...
  Powiat łomżyński – powiat w Polsce (województwo podlaskie), przywrócony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Łomża.Kraj Warty (niem. Wartheland), Okręg Rzeszy Kraj Warty (niem. Reichsgau Wartheland lub Warthegau) – nazwa regionu administracyjnego utworzonego podczas II wojny światowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej anektowanym przez III Rzeszę.
  Nowy Dwór Mazowiecki – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim, położone przy ujściu Narwi do Wisły. Położony jest 34 km od centrum Warszawy.
  Mapa rejencji ciechanowskiej wraz z miastami powiatowymi

  Rejencja ciechanowska (niem. Regierungsbezirk Zichenau) – niemiecka jednostka administracyjna istniejąca w latach 1939–1945 jako jedna z rejencji Prus Wschodnich.

  Historia[ | edytuj kod]

  Rejencja powstała w 1939, po napaści na Polskę i objęła tę część województwa warszawskiego, którą wcielono do Niemiec, oprócz: a) powiatu działdowskiego, który zniesiono i podzielono między powiaty nidzicki w rejencji olsztyńskiej w Prusach Wschodnich (Działdowo) oraz brodnicki w rejencji kwidzyńskiej w okręgu Gdańsk-Prusy Zachodnie (Lidzbark); b) i oprócz powiatu gostynińskiego, który włączono do rejencji inowrocławskiej w Kraju Warty. Pozostałą część województwa warszawskiego włączono do Generalnego Gubernatorstwa, bądź do BSRR (powiat łomżyński).

  Zakroczym – miasto w woj. mazowieckim, w powiecie nowodworskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Zakroczym. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. warszawskiego. Leży na prawym brzegu Wisły.Województwo warszawskie – województwo II Rzeczypospolitej istniejące w latach 1919–1939 z siedzibą władz w Warszawie

  Rejencja została odbita przez Armię Czerwoną i powróciła do województwa warszawskiego w 1945 roku.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Według stanu z 1 stycznia 1945

  1. Landkreis Mackeim (makowski)
  2. Landkreis Mielau (mławski)
  3. Landkreis Ostenburg (pułtuski)
  4. Landkreis Plöhnen (płoński) – łącznie ze skrawkami powiatu warszawskiego (Zakroczym, Nowy Dwór)
  5. Landkreis Praschnitz (przasnyski)
  6. Landkreis Scharfenwiese (ostrołęcki)
  7. Landkreis Schröttersburg (płocki)
  8. Landkreis Sichelberg (sierpecki)
  9. Landkreis Zichenau (ciechanowski)

  Uwagi[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Powiat gostyniński - powiat w Polsce (w zachodniej części województwa mazowieckiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Gostynin.Okręg Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie (niem. Reichsgau Danzig-Westpreußen) – jednostka administracyjna utworzona podczas II wojny światowej przez władze III Rzeszy na obszarze Pomorza Nadwiślańskiego. Prowincja powstała z połączenia: anektowanych przez III Rzeszę obszarów województwa pomorskiego, terytorium Wolnego Miasta Gdańska i Rejencji Zachodniopruskiej prowincji Prusy Wschodnie. Kres istnieniu Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie przyniosła w 1945 ofensywa styczniowa Armii Czerwonej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rejencja kwidzyńska (niem. Regierungsbezirk Marienwerder) – niemiecka jednostka administracyjna istniejąca w latach 1939–1945 jako jedna z rejencji Okręgu Gdańsk-Prusy Zachodnie.
  Armia Czerwona, ros. Красная Армия, pełna nazwa Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona (Рабоче-Крестьянская Красная Армия, RKKA), od 23 lutego 1946 roku Armia Radziecka (ros. Советская армия, stosowane również tłumaczenie Armia Sowiecka) – wojska lądowe Sił Zbrojnych ZSRR, istniejące do grudnia 1991 (przemianowane m.in. na Wojska Lądowe Republiki Białoruś, Wojska Lądowe Federacji Rosyjskiej oraz wojska lądowe każdej z pozostałych dawnych republik ZSRR).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Rejencja inowrocławska (niem. Regierungsbezirk Hohensalza) – niemiecka jednostka administracyjna istniejąca w latach 1939–1945 jako jedna z rejencji (okręgów) Kraju Warty.
  Rejencja olsztyńska (niem. Regierungsbezirk Allenstein) – pruska i niemiecka jednostka administracyjna istniejąca na terenie Prus Wschodnich w latach 1905–1945.
  Prusy Wschodnie (niem. Ostpreußen) – część Królestwa Pruskiego, a potem zjednoczonych w XIX w. Niemiec (do 1945 r.). Prowincja Prusy Wschodnie powstała w 1772 r. z części ziem Polski (Warmii) oraz Prus Książęcych (z wyłączeniem Kwidzyna). Stolicą prowincji był Królewiec. W maju 1939 roku prowincja miała powierzchnię 36 991,71 km² i liczyła 2 488 122 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.63 sek.