• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rejencja Szwabia

  Przeczytaj także...
  Lech (łac. Licus, Licca) – rzeka w Austrii i Niemczech, prawy dopływ Dunaju. Długość - 264 km, powierzchnia zlewni - 4.126 km².Augsburg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Szwabia, regionu Augsburg oraz powiatu Augsburg, chociaż do niego nie należy. Leży nad rzekami Lech i Wertach, na przedgórzu alpejskim na wysokości 494 m n.p.m.
  III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).

  Rejencja Szwabia (niem. Regierungsbezirk Schwaben) - okręg (Bezirk) oraz rejencja w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria. Główny urząd rejencji, zarząd (Regierung), ma siedzibę w Augsburgu. Rejencja stanowi wschodnią część historycznej Szwabii - pozostała należy do Badenii-Wirtembergii.

  Szwabia (niem. Schwaben lub Schwabenland) – to historyczna i etniczna kraina Niemiec. Elementem wyróżniającym i spajającym Szwabię jest dialekt szwabski, określany też jako odrębny język.Środkowa Frankonia (niem. Mittelfranken) – kraina historyczna w południowych Niemczech, współcześnie okręg (niem. Bezirk) oraz rejencja w kraju związkowym Bawaria. Stolicą Środkowej Frankonii jest Ansbach. Inne większe miasta to Norymberga, Erlangen i Fürth. Przez Środkową Frankonię przepływa rzeka Pegnitz. Znajduje się w niej Szwajcaria Frankońska.

  Geografia[]

  Rejencja Szwabia leży w południowo zachodniej części Bawarii. Od południa graniczy z Austrią, od zachodu z Badenią-Wirtembergią, od północy ze Środkową Frankonią i od wschodu z Górną Bawarią. Największe rzeki przepływające przez rejencję to Dunaj, Lech, Iller, Wertach, Günz, Mindel i Wörnitz.

  Dunaj (łac. Danubius, niem. Donau, słow. Dunaj, węg. Duna, chorw. Dunav, serb. i bułg. Дунав, rum. Dunărea, ukr. Дунай gr. Ίστρος (Istros) – druga co do długości (po Wołdze) rzeka w Europie.Rejencja (okręg administracyjny, regencja, niem. Regierungsbezirk) - jednostka administracyjna w kilku krajach związkowych Niemiec, podległa rządowi krajowemu. Na czele rejencji stoi prezydent rejencji (Regierungspräsident).

  Historia[]

  W 1803 założono Bawarską Prowincję Schwabię (Baierische Provinz Schwaben), w 1808 podzielono ją na trzy powiaty, w 1817 zjednoczono w powiat Oberdonau, przemianowany w 1837 na powiat Schwaben und Neuburg. Z niewielkimi zmianami granic przetrwał do 1939, gdy rząd hitlerowski w ramach akcji ujednolicania Niemiec nadał mu dzisiejszą nazwę. W 1972 doszło do zamiany niektórych terytoriów z Górną Bawarią.

  Wertach – gmina targowa w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Allgäu, w powiecie Oberallgäu. Leży w Allgäu, w Alpach Algawskich, około 15 km na północny wschód od Sonthofen, przy drodze B310.Region planowania (niem. Planungsregion) – obszar w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, na którym są określone zasady i cele planowania regionalnego. Obszar ten jest mniejszy niż kraj związkowy a większy niż jednostka osadnicza. Jest ich łącznie 18, powstały 1 kwietnia 1973.

  Podział administracyjny[]

  Rejencja Szwabia dzieli się na:

 • trzy regiony planowania (Planungsregion)
 • cztery miasta na prawach powiatu (Stadtkreis)
 • dziesięć powiatów ziemskich (Landkreis)
 • Regiony planowania:

  Do regionu Donau-Iller należy również jedno miasto na prawach powiatu oraz dwa powiaty ziemskie w Badenii-Wirtembergii. Całkowita powierzchnia regionu wynosi 5 464,17 km, a zamieszkuje go łącznie 963 565 mieszkańców.

  Miasta na prawach powiatu:

  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.Górna Bawaria (niem. Oberbayern) - kraina historyczna w południowych Niemczech, współcześnie okręg (niem. Bezirk) oraz rejencja w kraju związkowym Bawaria. Stolicą Górnej Bawarii jest Monachium. Do Górnej Bawarii należy też najwyższa część niemieckich Alp, przepływa przez nią rzeka Izara.

  Powiaty ziemskie:

  Zobacz też[]

 • Schwaben • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.