• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rejencja Drezno

  Przeczytaj także...
  Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.Reforma administracyjna Saksonii (2008), niem. Kreisreform Sachsen 2008, Verwaltungs- und Funktionalreform 2008, Kreisgebietsreform 2008 - reorganizacja niemieckiego kraju związkowego Saksonia, weszła w życie z dniem 1 sierpnia 2008.
  Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).

  Rejencja Drezno (rejencja Drezdeńska, niem. Regierungsbezirk Dresden, głuż. knježerstwowa strona Drježdźany) − jedna z trzech byłych rejencji niemieckiego kraju związkowego Saksonia, została zastąpiona przez okręg administracyjny Drezno. Główny urząd rejencji, prezydium (Regierungspräsidium) miała siedzibę w Dreźnie.

  Województwo lubuskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, województwo o najmniejszej liczbie ludności – według danych z 31 grudnia 2012 r. miało 1,02 mln mieszkańców. Obejmuje obszar o powierzchni 13 987,88 km². Siedzibą wojewody jest Gorzów Wielkopolski, a władz samorządu województwa – Zielona Góra.Powiat zgorzelecki – powiat w Polsce (w zachodniej części województwa dolnośląskiego, tuż przy granicy polsko-niemieckiej), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Zgorzelec.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Rejencja Drezno leżała we wschodniej części Saksonii. Od południa graniczyła z krajem libereckim i krajem ujskim w Czechach, od zachodu z rejencją Lipsk i rejencją Chemnitz, od północy z Brandenburgią i od wschodu z województwem dolnośląskim (powiat zgorzelecki) i lubuskim (powiat żarski) w Polsce.

  Okręg administracyjny Drezno (niem. Direktionsbezirk Dresden) - jeden z dawnych trzech tego typów okręgów w Saksonii. Okręg powstał 1 sierpnia 2008 jako następstwo rejencji Drezno w wyniku reformy administracyjnej kraju związkowego. Jednostka została zlikwidowana 1 marca 2012 roku. Siedziba administracyjna okręgu znajdowała się w Dreźnie.Powiat żarski – powiat w Polsce (województwo lubuskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Żary. Powiat położony jest w następujących regionach fizycznogeograficznych: Bory Dolnośląskie, Wzniesienia Żarskie, Wzniesienia Gubińskie z Borami Zielonogórskimi oraz Obniżenie Nowosolskie, Kotlina Zasiecka i Wał Mużakowski, graniczy z niemieckimi landami Brandenburgia i Saksonia.

  Historia[ | edytuj kod]

  W 1947 planowano podział Saksonii na rejencje, jednak zrezygnowano z tego, a w zamian utworzono okręgi (Bezirke). Po odtworzeniu kraju związkowego Saksonii, 1 stycznia 1990 powstała decyzją rządu krajowego z 27 listopada 1990 współczesna rejencja Drezno.

  Rejencję zlikwidowano w związku z reformą administracyjną 1 sierpnia 2008.

  Rejencja Lipsk (Rejencja Lipska, niem. Regierungsbezirk Leipzig) - jedna z trzech byłych rejencji niemieckiego kraju związkowego Saksonia, została zastąpiona przez okręg administracyjny Lipsk. Główny urząd rejencji, prezydium (Regierungspräsidium) miał siedzibę w Lipsku.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Organizacja[ | edytuj kod]

  Miasta na prawach powiatu[ | edytuj kod]

 • Drezno
 • Görlitz
 • Hoyerswerda
 • Powiaty[ | edytuj kod]

 • powiat Budziszyn
 • powiat Kamenz
 • powiat Löbau-Zittau
 • powiat Miśnia
 • Niederschlesischer Oberlausitzkreis
 • powiat Riesa-Großenhain
 • powiat Sächsische Schweiz
 • powiat Weißeritz
 • Kraje związkowe Niemiec – Niemcy składają się obecnie z 16 krajów związkowych, w tym trzech miast na prawach kraju związkowego.Województwo dolnośląskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, ze stolicą we Wrocławiu. Zostało utworzone w 1999 roku z ziem poprzednich województw wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i części leszczyńskiego oraz kaliskiego. Województwo to jest położone na południowym zachodzie Polski, obejmuje zachodnią część historycznego Śląska, czyli Dolny Śląsk, a także Ziemię kłodzką, wschodnie Łużyce Górne oraz niewielki skrawek historycznej Saksonii (Bogatynia i okolice).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język górnołużycki – jeden z dwóch języków łużyckich, którym posługują się Serbołużyczanie na niewielkim obszarze wokół Budziszyna we wschodniej części Niemiec.
  Niederschlesischer Oberlausitzkreis (głuż. Delnjošlesko-hornjołužiski wokrjes) - były powiat w rejencji Drezno w niemieckim kraju związkowym Saksonia. Siedzibą Niederschlesischer Oberlausitzkreis było Niesky. Od 1 sierpnia 2008 obszar powiatu wchodzi do nowo powstałego powiatu Görlitz.
  27 listopada jest 331. (w latach przestępnych 332.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 34 dni.
  Powiat Löbau-Zittau (niem. Landkreis Löbau-Zittau, głuż. wokrjes Lubij-Žitawa) – były powiat w rejencji Drezno, w niemieckim kraju związkowym Saksonia.
  Powiat Budziszyn (niem. Landkreis Bautzen, górnołuż. Wokrjes Budyšin) - powiat w niemieckim kraju związkowym Saksonii, został utworzony w związku z reformą administracyjną 1 sierpnia 2008. Siedzibą jest miasto Budziszyn.
  Powiat Weißeritz (niem. Weißeritzkreis) - były powiat w rejencji Drezno, w niemieckim kraju związkowym Saksonia. 1 sierpnia 2008 w wyniku reformy administracyjnej został połączony z powiatem Sächsische Schweiz tworząc powiat Sächsische Schweiz-Osterzgebirge.
  Powiat Miśnia (niem. Landkreis Meißen) - powiat w niemieckim kraju związkowym Saksonia, utworzony w wyniku reformy administracyjnej 1 sierpnia 2008.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.