• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rejencja Detmold

  Przeczytaj także...
  Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.Herford - miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Detmold, siedziba powiatu Herford. Leży niedaleko Bielefeldu, liczy 64 088 mieszkańców (2010).
  Lippe (po 1613 Lippe-Detmold) to historyczne państwo w dzisiejszych Niemczech. Było ono położone pomiędzy rzeką Wezera oraz południowo-wschodnią częścią Lasów Teutoburskich.

  Rejencja Detmold (niem. Regierungsbezirk Detmold) - jedna z pięciu rejencji niemieckiego kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Główna siedziba rejencji i jej zarząd znajdują się w Detmoldzie.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Rejencja Detmold leży we wschodniej części kraju związkowego. Od południa graniczy z rejencją Kassel w Hesji, od południowego zachodu rejencją Arnsberg, od zachodu z rejencją Münster, od północnego zachodu, północy i od wschodu z Dolną Saksonią. Ludność skoncentrowana jest przede wszystkim wzdłuż pasa miast Bielefeld, Herford i Minden, na północ i południe od niego znajdują się obszerne, słabo zamieszkane obszary wiejskie.

  30 kwietnia jest 120. (w latach przestępnych 121.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 245 dni. Detmold – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, siedziba rejencji Detmold oraz powiatu Lippe. Liczy 72 758 mieszkańców (2010). Miasto było niegdyś stolicą małego Księstwa Lippe do 1918 (po 1613 Lippe-Detmold), a następnie stolicą Wolnego Państwa Lippe do 1947.

  Historia[ | edytuj kod]

  Obecna rejencja istnieje na terenie łączącym dwie części o różnej historii. Jedną z nich stanowi powstała 22 kwietnia 1816 na mocy pruskiej ustawy z 30 kwietnia 1815 dawna rejencja Minden, drugą zaś państwo Lippe. Lippe dopiero na mocy ustaleń z 1946 połączyło się z Nadrenią Północną-Westfalią, 1 kwietnia 1947 utworzono zaś rejencję Minden-Lippe, przemianowaną 2 czerwca tegoż roku na rejencję Detmold po tym, jak uzgodniono przeniesienie siedziby do tego miasta. Początkowo rejencja składała się z 15 powiatów ziemskich i dwóch grodzkich.

  Powiat grodzki, powiat miejski – jednostka samorządu terytorialnego w Polsce, w okresie międzywojennym. Powiaty grodzkie (wówczas nazywane "miejskimi") istniały w Polsce także po II wojnie światowej. Szczebel powiatów zniesiono w ramach reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1975 r.Nadrenia Północna-Westfalia (niem. Nordrhein-Westfalen; dolnoniem. Noordrhien-Westfalen; NW; NRW) – kraj związkowy w zachodniej części Niemiec. Stolicą kraju związkowego jest Düsseldorf.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  W skład rejencji Detmold wchodzi jedno miasto na prawach powiatu oraz sześć powiatów.

  Miasto na prawach powiatu:

  Powiaty ziemskie:

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Detmold
 • Warto wiedzieć że... beta

  Kraje związkowe Niemiec – Niemcy składają się obecnie z 16 krajów związkowych, w tym trzech miast na prawach kraju związkowego.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Rejencja Arnsberg (niem. Regierungsbezirk Arnsberg) - jedna z pięciu rejencji niemieckiego kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Siedziba rejencji oraz zarząd znajdują się w Arnsbergu.
  Rejencja Kassel (niem. Regierungsbezirk Kassel) - jedna z trzech rejencji niemieckiego kraju związkowego Hesja. Główny urząd rejencji, prezydium (Regierungspräsidium), ma siedzibę w mieście Kassel.
  22 kwietnia jest 112. (w latach przestępnych 113.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 253 dni.
  Rejencja Münster (niem. Regierungsbezirk Münster) - jedna z pięciu rejencji niemieckiego kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Siedziba rejencji oraz zarząd znajdują się w mieście Münster.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.896 sek.