• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Reimerswaal - miasto

  Przeczytaj także...
  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).Zelandia (niderl. Zeeland, w dialekcie miejscowym Zeêland) – prowincja leżąca na południowym zachodzie Holandii przy granicy z Belgią. Stolicą prowincji jest miasto Middelburg.
  Middelburg – stolica prowincji Zelandia w południowej Holandii. Parafia mennonitów założona ok. 1535. Później została założona parafia reformowana walońska. W Middelburgu znajduje się firma Eastman Chemicals Middelburg. Middelburg jest w obszarze dialektu flamandzkiego.
  Mapa miasta ok. 1560 roku.

  Reimerswaal – nieistniejące obecnie miasto w Holandii, które leżało w południowej części półwyspu Zuid-Beveland. W końcu średniowiecza było jednym z trzech największych miast w Zelandii. W latach 1530-1570 zostało siedmiokrotnie zalane wodą.

  Zierikzee - niewielkie miasto holenderskie, leżące w Zelandii na południu kraju. Wchodzi w skład gminy Schouwen-Duiveland.

  Pierwsza odnotowana wzmianka o Reimerswaal pojawia się w roku 1230. W 1375 roku miejscowość otrzymała prawa miejskie. Miasto wzorowało się na pobliskim Middelburg, zajmowało się handlem i żeglugą, było najważniejszym portem w okolicy.

  5 listopada 1530 roku miasto po raz pierwszy zostało zalane przez powódź. 1 listopada 1532 miał miejsce silny sztorm, w wyniku którego miasto na trwałe zostało odcięte od Zuid-Beveland. Kolejne powodzie miały miejsce w latach 1551, 1555 i 1557. Po powodziach z lat 1561 i 1563 większość mieszkańców opuściło miasto i przeniosło się do Tholen i Zierikzee.

  Na początku XVII wieku miasto zostało zredukowane do małej wioski składającej się z kilku zniszczonych domów. Ostatecznie opuszczone zostało przez ostatnich mieszkańców w 1632 roku. W końcu XVII wieku na niewielkiej wysepce pozostały nieliczne ruiny i wypasały się na niej owce. Na początku XVIII wieku wszelkie pozostałości po mieście zniknęły pod falami morza.

  W wyniku realizacji Planu Delta miejsce, w którym leżało miasto, zostało odebrane morzu. W 1978 roku przeprowadzono tu prace archeologiczne.

  Przypisy[]

  1. Gemeente Reimerswaal / Over Reimerswaal (niderl.). reimerswaal.nl. [dostęp 2013-05-08].
  2. Dik Vuik: Geworsteld maar niet boven gekomen: een verdronken stad in Zeeland (niderl.). angelfire.com, 11 sierpnia 1997. [dostęp 2013-05-08].
  3. Orisant, verdronken eiland in de Oosterschelde (niderl.). orisant.com. [dostęp 2013-05-08].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.