• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Reiko Chiba

  Przeczytaj także...
  Super Sentai (jap. スーパー戦隊シリーズ, Sūpā Sentai Shirīzu) – gatunek seriali produkcji japońskiej opowiadających o grupie (czasami nawet rodzinie) superbohaterów w różnokolorowych kostiumach, którzy wykorzystują swe moce do walki ze złem lub obrony swojej planety przed niebezpieczeństwem. Walczą głównie z potworami (najczęściej kosmitami) oraz posiadają specjalną broń (np: miecze, działa), pojazdy oraz wielkie roboty Mechy do bitew z olbrzymami. Aktualnie jest emitowany serial Zyuden Sentai Kyoryuger. Jego amerykańską wersją są Power Rangers. Wszystkie serie były wyprodukowane przez Toei Company (czasem przy współpracy z innymi wytwórniami) oraz wyemitowane na kanale TV Asahi (do 1977 NET). Super Sentai jest skierowany głównie do młodszej widowni, jednak niektóre z serii wkraczają w nieco doroślejszy poziom i są bardziej brutalne.Samurai Shodown znana również jako Samurai Spirits (サムライスピリッツ (jap. Samurai Supirittsu, Samurai Spirits (サムライスピリッツ) – japońska gra wydana w 1993 roku i stworzona przez SNK Playmore.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Reiko Chiba (jap. 千葉麗子 Chiba Reiko, ur. 8 stycznia 1975 roku w Tennōji) – japońska aktorka, modelka oraz piosenkarka.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Reiko Chiba urodziła się 8 stycznia 1975 roku w prefekturze Osaka, a dorastała w prefekturze Fukushima, w Japonii.

  Swoją karierę zaczęła jako modelka w 1991 roku. W 1992 roku zaliczyła swój aktorski debiut w serialu telewizyjnym gatunku Super Sentai pt. Kyōryū Sentai Zyuranger jako różowa wojowniczka (Ptera Ranger/Mei). Po zakończeniu kręcenia tej serii, Reiko Chiba 7 kwietnia 1993 roku zaliczyła debiut jako piosenkarka J-pop w zespole Aurora Gonin Musume.

  Kyōryū Sentai Zyuranger (jap. 恐竜戦隊ジュウレンジャー, Kyōryū Sentai Jūrenjā, Żołnierze Dinozaurów Zyuranger) – japoński serial z gatunku tokusatsu z roku 1992. Jest szesnastym serialem z sagi Super Sentai stworzonym przez Toei Company. Emitowany był na kanale TV Asahi w każdą niedzielę od 21 lutego 1992 roku do 19 lutego 1993, liczył 50 odcinków.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Udzielała również swojego głosu do filmów anime, np.: Fatal Fury: The Motion Picture, oraz gier wideo (Samurai Shodown). Reiko Chiba wycofała się z branży w 1995 roku. Od 1998 nosi nazwisko męża Reiko Kirihara (jap. 桐原麗子 Kirihara Reiko). Urodziła syna w 1999 roku.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.J-pop (pełna nazwa japoński pop) – skrót używany przez cywilizacje zachodu do określania japońskiej muzyki popularnej. Termin j-pop został wymyślony w stacji radiowej J-Wave. Jest szeroko używany w Japonii do określania piosenek z gatunków pop, rock, dance, hip-hop czy soul. Do piosenkarzy j-popowych zalicza się zarówno popularnych muzyków jak i seiyū.

  Filmografia[ | edytuj kod]

  | edytuj kod]

 • Kyōryū Sentai Zyuranger (1992-1993) jako Ptera Ranger/Mei
 • Hitotsu yane no shita (1993) jako Shiori Kuwana
 • Minami-kun no koibito (1994)
 • Wild 7 (1994) jako Iko (głos)
 • Ninja Sentai Kakuranger (1994) (odc. 25)
 • Filmy[ | edytuj kod]

 • Samurai Spirits (1994) jako Nakoruru
 • Super Sentai World (1994) jako Ptera Ranger (głos)
 • Liquid Tokyo (2001)
 • Jūden Sentai Kyōryūjā tai Gōbasutāzu: Kyōryū Daikessen! Saraba Eien no Tomo yo (2014) jako Ptera Ranger (głos)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Reiko Chiba - IMDb, www.imdb.com [dostęp 2017-11-20].
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. TV Drama (jap. テレビドラマ, terebi dorama, dramat telewizyjny), nazywane także w skrócie dorama (jap. ドラマ, dorama) – aktorskie seriale odcinkowe japońskiej telewizji nadawane dziennie. Wszystkie główne stacje telewizyjne w Japonii produkują różne seriale z gatunku m.in. romans, komedia, kryminał, horror i wiele innych. Na specjalne okazje mogą być tworzone jedno- lub dwuodcinkowe dramy dotyczące konkretnego tematu, takie jak drama wyprodukowana w 2007 roku na 60-letnią rocznicę zakończenia II wojny światowej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Prefektura Fukushima (jap. 福島県, Fukushima-ken) – prefektura znajdująca się w regionie Tōhoku na wyspie Honsiu w Japonii. Jej stolicą jest miasto Fukushima.
  Prefektura Osaka (jap. 大阪府, Ōsaka-fu) prefektura znajdująca się w regionie Kinki (Kansai) w Japonii. Jej stolicą jest miasto Osaka.
  Serial telewizyjny – wieloodcinkowy program telewizyjny, zazwyczaj mający określoną strukturę narracyjną i utrzymany w określonej konwencji (np. dramatu, komedii, science-fiction, horroru) lub łączący różne konwencje.
  Anime (jap. アニメ, Anime) – skrócone angielskie słowo animation (jap. アニメーション, animēshon) oznaczające film animowany. W Japonii terminem tym określa się wszystkie filmy i seriale animowane, bez względu na kraj ich pochodzenia. Poza Japonią słowo anime służy do określenia japońskich filmów animowanych oraz stylu japońskiej animacji. Istniejąca również teoria o pochodzeniu terminu anime od francuskiego słowa animé (animowany) lub les dessins animés (animowane obrazy) jest dyskusyjna. Obie formy – pierwotna animēshon i skrócona anime – są rozpoznawane przez Japończyków. Po raz pierwszy terminu anime użył japoński teoretyk filmowy Taihei Imamura w latach 40. XX wieku, zastępując nim dotychczasowe określenie manga-eiga (jap. 漫画映画, manga-eiga).
  Ninja Sentai Kakuranger (jap. 忍者戦隊カクレンジャー, Ninja Sentai Kakurenjā) – japoński serial z gatunku tokusatsu z roku 1994. Jest osiemnastym serialem z sagi Super Sentai stworzonym przez Toei Company. Serial wyemitowano po raz pierwszy na kanale TV Asahi. Serial liczył 53 odcinki, pierwszy odcinek ujrzał światło dzienne 18 lutego 1994 roku, ostatni został wyemitowany 24 lutego 1995 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.7 sek.