Regnitz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Regnitz (nazwa pochodzenia słowiańskiego, pol. hist. Radęca) – rzeka w Niemczech, lewy dopływ Menu o długości 58 km. Powstaje z połączenia rzek Pegnitz i Rednitz w pobliżu Fürth i wpływa do Menu kilka kilometrów na północ od Bambergu.

Dopływ – rzeka lub mniejszy ciek, który nie uchodzi bezpośrednio do zbiornika wodnego (morza, jeziora), ale do innego cieku. W zależności od tego, z której strony brzegu rzeki (patrząc od źródła) dopływ łączy się z nią, wyróżnia się dopływy lewe i prawe. Ponadto dopływy posiadają swoje własne dopływy – tworzą w ten sposób hierarchię sieci rzecznej: rzeka główna, dopływy pierwszego stopnia, drugiego, trzeciego, itd.Forchheim – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia, w regionie Oberfranken-West, siedziba powiatu Forchheim. Leży nad ujściem Wiesent do Regnitz i nad Kanałem Ren-Men-Dunaj, przy autostradzie A73, drodze B470 i liniach kolejowych InterCity Lipsk – Norymberga oraz Höchstadt an der Aisch/Gößweinstein – Forchheim.

Ważniejsze dopływy: Farrnbach, Zenn, Gründlach, Aurach, Schwabach, Seebach, Wiesent, Aisch, Deichselbach, Reiche Ebrach, Rauhe Ebrach, Aurach.

Nazwa pochodzi prawdopodobnie od zachodniosłowiańskiego słowa Rekavica, co znaczyło to samo co rzeka. We Frankonii tłumaczy się tę nazwę w ten sposób, że z połączenia nazwy rzek Rednitz i Pegnitz, które razem się łączą powstała nazwa Regnitz.

Ważniejsze miejscowości leżące nad Regnitz: Erlangen, Möhrendorf, Baiersdorf, Hausen, Forchheim, Bamberg.

Niemiecka autostrada A73 (niem. Bundesautobahn 73, BAB 73, Autobahn 73) przebiega przez Rejencję frankońską na osi północ-południe i łączy autostradę A71 koło Suhl z autostradą A9 na południe od Norymbergi.Norymberga (niem. Nürnberg) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, siedziba regionu Industrieregion Mittelfranken oraz powiatu Norymberga. Położone nad rzeką Pegnitz (nieco powyżej jej ujścia do rzeki Regnitz), gospodarcza i kulturalna stolica Frankonii, drugie co do wielkości miasto w Bawarii. Liczy 510 602 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Monachium – ok. 150 km na południowy wschód, Stuttgart – ok. 156 km na południowy zachód i Frankfurt nad Menem – ok. 186 km na północny zachód. Miasto zniszczone podczas II wojny światowej, odbudowane.

Równolegle do Regnitz biegnie Kanał Ren–Men–Dunaj, autostrada A73 oraz linia kolejowa BambergNorymberga.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jerzy Strzelczyk, Słowianie połabscy, Poznań 2002, s. 19.


Warto wiedzieć że... beta

Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
Aurach – rzeka w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, o długości 34,30 km, lewy dopływ Regnitz.
Aurach – rzeka w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, o długości 35,26 km, lewy dopływ Regnitz.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Rednitz – rzeka w Bawarii, lewy dopływ Regnitz. Powstaje z połączenia Fränkische Rezat i Schwäbische Rezat. Rzeka łączy się z Pegnitz do Regnitz.
Wiesent – rzeka w Bawarii, w Niemczech, o dł. ok. 78 km, będąca dopływem rzeki Regnitz. Należy do dorzecza Menu i Renu. Jest główną rzeką Szwajcarii Frankońskiej i lubianym miejscem spływów kajakowych.
Hausen – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia, w regionie Oberfranken-West, w powiecie Forchheim. Leży nad rzeką Regnitz i Kanałem Ren-Men-Dunaj, przy autostradzie A73, drodze B470 i linii kolejowej Norymberga – Lipsk oraz Höchstadt an der Aisch – Forchheim.

Reklama