• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Registrum Gregorii

  Przeczytaj także...
  Ewangeliarz Ottona III – iluminowany ewangeliarz wykonany około 1000 roku w klasztorze Reichenau dla króla niemieckiego i cesarza rzymskiego Ottona III. Znajduje się w zbiorach Bayerische Staatsbibliothek w Monachium (sygnatura Clm 4453).Rękopis (manuskrypt) – zapisany odręcznie tekst, w odróżnieniu od powielanego mechanicznie. Termin stosowany zwykle w odniesieniu do zabytkowych książek lub dokumentów pochodzących z okresu przed upowszechnieniem się druku. W takim rozumieniu każdy rękopis jest dziełem niepowtarzalnym o indywidualnych cechach. W szerszym znaczeniu, rękopis to każdy tekst zapisywany ręcznie za pomocą np. ołówka, atramentu, tuszu.
  Grzegorz I, zwany: Wielki, Dialog lub Dwojesłow, cs. Swiatitiel Grigorij Dwojesłow, papa Rimskij (ur. ok. 540 w Rzymie, zm. 12 marca 604 tamże) – z pochodzenia Rzymianin, papież (od 3 września 590 do śmierci), pierwszy mnich (benedyktyn) będący papieżem, ojciec i święty Kościoła katolickiego oraz prawosławnego (jako Grzegorz Dialogos). Zaliczony przez papieża Bonifacego VIII do grona czterech doktorów Kościoła, reformator Kościoła.
  Registrum Gregorii, Grzegorz Wielki, 19,8×27 cm, Stadtbibliothek w Trewirze
  Registrum Gregorii, cesarz przyjmujący hołd, 27×20 cm, pergamin, Musée Condé, Chantilly

  Registrum Gregoriirękopis zawierający zbiór listów papieża Grzegorza Wielkiego, wykonany ok. 983-985 roku przez anonimowego autora. Miniator ten nazywany bywa umownie Mistrzem Registrum Gregorii, a uważany jest za jednego z najwybitniejszych artystów okresu ottońskiego.

  Józef Flawiusz (hebr. Josef ben Matatia, stgr. ᾿Ιώσηπος Φλαύιος, łac. Iosephus Flavius, ur. 37, zm. po 94) – żydowski historyk pochodzący z rodu kapłańskiego. Józef pochodził z klasy Joariba, pierwszej klasy kapłańskiej w Izraelu. Jego pradziadek, Mattias Garbaty (ur. 135 p.n.e.), był po kądzieli wnukiem Jonatana Machabeusza. Był synem Mattiasa syna Józefa, jerozolimskiego kapłana.Trewir (niem. Trier; fr. Trèves; luks. Tréier; łac. Augusta Treverorum) – miasto na prawach powiatu w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, siedziba gminy związkowej Trier-Land, port nad Mozelą. Miasto uniwersyteckie.

  Manuskrypt został wykonany na zamówienie Egberta, arcybiskupa Trewiru, prawdopodobnie w celu uczczenia niedawno zmarłego cesarza Ottona II. Do dziś zachował się we fragmentach, podzielony między dwie kolekcje: Stadtbibliothek w Trewirze i Musée Condé w Chantilly. Wśród tych szczątków znajdują się jedynie dwie całostronicowe miniatury.

  Otton II (ur. 955, zm. 7 grudnia 983 w Rzymie) - król niemiecki od 973, Święty Cesarz Rzymski od 980 z dynastii Ludolfingów. Syn Ottona I i Adelajdy.Sztuka ottońska – umowna nazwa, jaką określa się działalność artystyczną na obszarze Świętego Cesarstwa Rzymskiego w latach ok. 950-1050. Sztuka ottońska włączana jest do okresu przedromańskiego i uważana za jeden z przejawów tzw. renesansu ottońskiego.

  Jedna z nich ukazuje papieża Grzegorza dyktującego pisarzowi treść swojego dzieła.

  Druga przedstawia tronującego cesarza Ottona II, któremu hołd składają cztery postacie personifikujące ziemie, a opisane jako: Germania, Francia, Italia, Alamania. Przynoszą one władcy kule symbolizujące panowanie. Ten model ikonograficzny został przejęty przez późniejszych twórców ottońskich, zaliczanych do tzw. grupy Liuthara. Znane są dziś dwa dzieła ich autorstwa, zawierające podobne miniatury: rękopis dołączony do De bello Iudaico Józefa Flawiusza (Biblioteka Państwowa w Bambergu) oraz ewangeliarz Ottona III (Bawarska Biblioteka Państwowa w Monachium). W dwóch powyższych księgach scenę tę przedstawiono na dwóch sąsiadujących stronicach: na jednej ukazany został cesarz, na drugiej – prowincje.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Skubiszewski Piotr, Malarstwo europejskie w średniowieczu, t. 1: Malarstwo karolińskie i ottońskie, Warszawa 1973.
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.