Regiony administracyjne Francji – stan na październik 2016
Zestawienie przedstawia podział administracyjny Francji na regiony i departamenty, dwa najwyższe szczeble administracji. Podział na regiony wszedł w życie 1 stycznia 2016 w ramach reformy administracyjnej Francji (nie zmieniono zasięgu terytorialnego departamentów).
Bretania (fr. Bretagne, bret. Breizh, gal. Bertaèyn) – kraina historyczna i region w północno-zachodniej Francji, położony na Półwyspie Bretońskim, nad Oceanem Atlantyckim. Od wschodu graniczy z dwoma regionami: Normandią i Krajem Loary. Dzieli się na 4 departamenty: Côtes-d’Armor, Finistère, Ille-et-Vilaine i Morbihan. Obejmuje faliste i pagórkowate tereny Półwyspu Bretońskiego, z kulminacjami na wznoszących się w centrum wzgórzach d’Arrée (Toussaines, 384 m n.p.m.) i Noires (326 m n.p.m.). Wśród regionów francuskich wyróżnia się dużą odrębnością kulturową.
Rodan-Alpy (Region Rodano-Alpejski, fr. Rhône-Alpes) – region administracyjny w południowo-wschodniej Francji. Od wschodu graniczy ze Szwajcarią i Włochami, od strony południowo-wschodniej z regionem Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, od południa z Langwedocją-Roussillon, od zachodu z Owernią a od północy z Burgundią i Franche-Comté. Nazwa regionu wywodzi się od nazwy głównej rzeki - Rodanu oraz łańcucha górskiego Alp, który rozciąga się we wschodniej części tego obszaru. Na jego terenie znajdują się dwie historyczne krainy: Lyonnais i Sabaudia, a także Bresse (do XVII wieku w Sabaudii).
Wskutek reformy na obszarze Francji metropolitalnej liczba regionów została zredukowana z 22 i od początku 2016 roku wynosi 13.
W ramach reformy sześć regionów nie zmieniło granic ani nazwy (Bretania, Île-de-France, Korsyka, Kraj Loary, Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, Region Centralny-Dolina Loary), pozostałe łączono.
Z początkiem 2016 nazwy nowych regionów odzwierciedlały nazwy jednostek łączonych (z wyjątkiem Normandii, powstałej z połączenia regionów Dolna Normandia i Górna Normandia). Ostatecznie (według stanu na październik 2016 roku):
Departament (fr. département) – jednostka podziału administracyjnego Francji, którego odpowiednikiem mógłby być powiat w Polsce, aczkolwiek rola departamentu w systemie administracyjnym jest o wiele bardziej znacząca. Na czele administracji departamentu stoi prefekt, reprezentant władzy centralnej, oraz rada generalna (conseil général) wybierana w głosowaniu powszechnym i bezpośrednim. Departamenty dzielą się na mniejsze okręgi arrondissement, na czele których stoją podprefekci. W latach 70. departamenty zostały połączone w większe zgrupowania – regiony – które obejmują od 2 do 8 departamentów.Normandia (fr. Normandie, nd. Normaundie; Ziemia Ludzi Północy) – region administracyjny w północnej Francji, nad kanałem La Manche. Jego powierzchnia pokrywa się mniej więcej z krainą historyczną o tej samej nazwie. Region został utworzony na mocy ustawy z dnia 27 stycznia 2014 roku, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku. Powstał z połączenie dwóch wcześniej istniejących regionów – Górnej i Dolnej Normandii. Stolicą nowo-powstałego regionu jest Rouen.
region stworzony przez Burgundię i Franche-Comté pozostał przy nazwie Burgundia-Franche-Comté
region stworzony przez Owernię i Rodan-Alpy pozostał przy nazwie Owernia-Rodan-Alpy
W ciągu 2016 roku w części nowych regionów doszło do zmiany nazwy:
region Alzacja – Szampania-Ardeny – Lotaryngia przyjął nazwę Grand Est
region Nord-Pas-de-Calais – Pikardia przyjął nazwę Hauts-de-France
region Akwitania – Limousin – Poitou-Charentes przyjął nazwę Nowa Akwitania
region Langwedocja-Roussillon – Midi-Pireneje przyjął nazwę Oksytania
Utrzymano status pięciu departamentów zamorskich o statusie regionu.
Pikardia (fr. Picardie) – kraina historyczna i region administracyjny we Francji, położony w północnej części kraju nad kanałem La Manche. Ważny region rolniczy.Podstawy współczesnego podziału administracyjnego Francji ukształtowały się w okresie rewolucji francuskiej. Zniesiono wówczas podział na prowincje i wprowadzono departamenty. W tym samym czasie pojawiły się także francuskie gminy, nieco później kantony i arrondissements. Najwyższy stopień tego podziału - regiony - wprowadzono dopiero w 2. połowie XX wieku. Jednocześnie od końca XIX wieku podejmowano nieudane próby ograniczenia nadmiernej liczby gmin. Ostatecznie nacisk kładzie się teraz bardziej na współpracę gmin, która przyjmuję formę związków międzygminnych bądź terytoriów zwanych pays.
Departamenty (regiony) zamorskie[ | edytuj kod]
Pięć departamentów zamorskich (départements d’outre mer, DOM) ma również status regionu:

Szampania-Ardeny (fr. Champagne-Ardenne) – region administracyjny położony w północnej Francji. Jego nazwa wywodzi się od historycznej krainy Szampanii i gór Ardenów. Graniczy z Belgią oraz regionami: Lotaryngia, Franche-Comté, Burgundia, Île-de-France i Pikardia.Burgundia (fr. Bourgogne) – kraina historyczna w centralnej Francji. W przeszłości prowincja i region administracyjny.
Warto wiedzieć że... beta
Kraj Loary (fr. Pays de la Loire) – region administracyjny w zachodniej Francji, w którego skład wchodzi 5 departamentów:
Akwitania (fr. Aquitaine) – kraina historyczna i region administracyjny we Francji, położony na wybrzeżu atlantyckim w południowo-zachodniej części kraju. Graniczy z Hiszpanią oraz regionami: Poitou-Charentes, Limousin i Midi-Pyrénées. Dzieli się na pięć departamentów: Dordogne, Gironde, Landes, Lot-et-Garonne i Pyrénées-Atlantiques.
Nowa Akwitania (fr. Nouvelle-Aquitaine) – region administracyjny Francji, ustanowiony z dniem 1 stycznia 2016 pod tymczasową nazwą Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, odzwierciedlającą nazwy łączonych regionów Akwitania, Limousin i Poitou-Charentes.
Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (fr. Provence-Alpes-Côte d’Azur, skrót PACA) – region administracyjny, położony w południowej Francji na wybrzeżu Morza Śródziemnego, przy granicy z Włochami. Graniczy z dwoma regionami: Rodan-Alpy od północy i Langwedocja-Roussillon od zachodu. W skład regionu wchodzi 6 departamentów.
Alzacja (fr. Alsace, niem. Elsass, al. Elsàss) – kraina historyczna i region administracyjny we Francji, położony w północno-wschodniej części kraju nad Renem. Składa się z dwóch departamentów: Dolny Ren na północy oraz Górny Ren na południu. Historyczna Alzacja obejmowała jeszcze niewielki obszar wokół miasta Belfort, który obecnie tworzy departament Territoire-de-Belfort.
Poniższa tabela przedstawia podział administracyjny Francji na regiony i departamenty, dwa najwyższe szczeble administracji, obowiązujący do 31 grudnia 2015.
Owernia-Rodan-Alpy (fr. Auvergne-Rhône-Alpes) – region administracyjny Francji. Został utworzony na mocy ustawy z dnia 27 stycznia 2014 roku, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku. Powstał z połączenie dwóch wcześniej istniejących regionów – Owernii i Rodanu-Alp. Stolicą nowo-powstałego regionu jest Lyon.