Regiony Nepalu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Podział Nepalu na regiony

Nepal administracyjnie podzielony jest na pięć regionów (nep. विकास क्षेत्र - wikas kszetr). Regiony te dzielą się na 14 stref (अञ्चल - ańćal), które dzielą się dalej na 75 dystryktów (जिल्ला).

Nepal administracyjnie podzielony jest na 5 regionów (nep. विकास क्षेत्र), które dzielą sie z kolei na 14 stref administracyjnych (nep. अञ्चल), a te na 75 dystryktów (nep. जिल्ला). Najniższą jednostką administracyjną w dystrykcie jest village development committee (VDC; "komitet rozwoju wsi") dla obszarów wiejskich lub municipality dla obszarów miejskich. W Nepalu jest 58 jednostek typu municipality i 3915 VDC. Obie te jednostki dzielą się dalej na dziewięć wards ("oddziałów") każda, jednak w municipality może być ich więcej jeśli liczba ludności jest wyższa. Poszczególne wsie, osady i inne skupiska ludności, które wchodzą w skład VDC mogą, ale nie muszą, pokrywać się swoimi granicami z przebiegiem wards.Far-Western Development Region (nep. पुर्वाञ्चल, trl. Sudūr-Paścimāñcal Vikās Kṣetr , trb. Sudur-Paśćimańćal Wikas Kszetr ) - jeden z pięciu regionów Nepalu. Jest najbardziej wysuniętym na zachód regionem Nepalu. Graniczy z Indiami na południu, z Chinami na północy oraz z regionem Madhyamańćal na wschodzie. Stolicą regionu jest Dīpāyala.

Regiony Nepalu to:

 • Madhyamańćal Wikas Kszetr (nep. मध्यमाञ्चल) ze stolicą w Katmandu;
 • Sudur-Paśćimańćal Wikas Kszetr (nep. सुदुर पश्चिमाञ्चल) ze stolicą w Dīpāyala;
 • Madhja-Paśćimańćal Wikas Kszetr (nep. मध्य पश्चिमाञ्चल) ze stolicą w Bīrendranagara;
 • Purwańćal Wikas Kszetr (nep. पुर्वाञ्चल) ze stolicą w Dhanakuṭa;
 • Paśćimańćal Wikas Kszetr (nep. पश्चिमाञ्चल) ze stolicą w Pokhara.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Paśćimańćal Wikas Kszetr (nep. पश्चिमाञ्चल, ang. Western Development Region) - jeden z pięciu regionów Nepalu. Graniczy z Indiami na południu, z Chinami na północy, z regionem Madhja-Paśćimańćal na zachodzie oraz z regionem Madhyamańćal na wschodzie. Stolicą regionu jest Pokhara.
  Katmandu (nep. काठमाडौं trl. Kāthmāndau) – stolica Nepalu położona w środkowej części kraju, w Dolinie Katmandu.
  Pokhara (पोखरा) – miasto w centralnym Nepalu, położone około 200 km na zachód od Katmandu, nad jeziorem Phewa Tal. Liczy około 250 tys. mieszkańców, szóste co do wielkości miasto kraju.
  Region, to najwyższa jednostka terytorialnej organizacji w państwie, bez względu na jego formę prawnoustrojową, o relatywnie dużej powierzchni i znacznej liczbie ludności, jednolita z punktu widzenia gospodarczego, społecznego i kulturowego, w której jest prowadzona odpowiednia do potrzeb polityka gospodarcza, społeczna i kulturalna przez powołane do tego instytucje regionalne. Jednostki terytorialne tego typu mogą nosić różne nazwy, np. województwo, wspólnota autonomiczna.

  Reklama