• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Regiony Finlandii

  Przeczytaj także...
  Sawonia Południowa (fiń. Etelä-Savo, szw. Södra Savolax) - region w Finlandii, położony w dawnej prowincji Finlandia Wschodnia. Stolicą regionu jest Mikkeli.Wyspy Alandzkie, szw. Åland, fiń. Ahvenanmaa – szwedzkojęzyczny archipelag wysp politycznie należący do Finlandii, stanowiący jednak osobny podmiot z dużą autonomią, położony na Morzu Bałtyckim u wejścia do Zatoki Botnickiej. Status wysp jest gwarantowany międzynarodowo, ostatnio przez traktat akcesyjny do Unii Europejskiej.
  Laponia – najdalej na północ wysunięty region administracyjny Finlandii. Do 2009 również prowincja o tej samej nazwie.
  Regiony Finlandii

  Finlandia jest podzielona na 20 regionów (fiń. maakunta, szw. landskap). Organami zarządzającymi są rady prowincjonalne.

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Uusimaa, Nyland (odpowiednio fiń. i szw. Nowy Kraj), to region w Finlandii o powierzchni 9 097 km² oraz liczbie ludności wynoszącej 1 517 542 osób. Gęstość zaludnienia to 167 osoby/km² (dane z 2009 roku). W Uusimaa położone są Helsinki, największe miasto i stolica administracyjna Finlandii.

  Regiony[]

  1. Laponia Laponia (Lappi / Lappland)
  2. Ostrobotnia Północna Ostrobotnia Północna (Pohjois-Pohjanmaa / Norra Österbotten)
  3. Kainuu Kainuu (Kainuu / Kajanaland)
  4. Północna Karelia Karelia Północna (Pohjois-Karjala / Norra Karelen)
  5. Północna Sawonia Sawonia Północna (Pohjois-Savo / Norra Savolax)
  6. Południowa Sawonia Sawonia Południowa (Etelä-Savo / Södra Savolax)
  7. Ostrobotnia Południowa Ostrobotnia Południowa (Etelä-Pohjanmaa / Södra Österbotten)
  8. Ostrobotnia Ostrobotnia (Pohjanmaa / Österbotten)
  9. Pirkanmaa Pirkanmaa (Pirkanmaa / Birkaland)
  10. Satakunta Satakunta (Satakunta / Satakunda)
  11. Ostrobotnia Środkowa Ostrobotnia Środkowa (Keski-Pohjanmaa / Mellersta Österbotten)
  12. Central Finland Finlandia Środkowa (Keski-Suomi / Mellersta Finland)
  13. Finlandia Właściwa Finlandia Właściwa (Varsinais-Suomi / Egentliga Finland)
  14. Południowa Karelia Karelia Południowa (Etelä-Karjala / Södra Karelen)
  15. Päijät-Häme Päijät-Häme (Päijät-Häme / Päijänne Tavastland)
  16. Kanta-Häme Kanta-Häme (Kanta-Häme / Egentliga Tavastland)
  17. Uusimaa Uusimaa (Uusimaa / Nyland)
  18. Uusimaa Wschodnia Itä-Uusimaa (Itä-Uusimaa / Östra Nyland)
  19. Kymenlaakso Kymenlaakso (Kymenlaakso / Kymmenedalen)
  20. Wyspy Alandzkie  Wyspy Alandzkie (Ahvenanmaa / Åland)


  Kymenlaakso (Kymenlaakson maakunta) – region Finlandii, położony w prowincji Finlandia Południowa. Stolicą regionu jest Kouvola.Itä-Uusimaa (fin. Itä-Uudenmaan maakunta, szw. Östra Nyland) – historyczny region Finlandii, istniejący w latach 1997-2010, położony w prowincji Finlandia Południowa. Stolicą regionu było Porvoo. 1 stycznia 2011 r. region został zniesiony a jego obszar włączono do regionu Uusimaa.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.Kainuu (szw. Kajanaland) – region administracyjny (maakunta) we wschodniej Finlandii. Do 2009 w granicach byłej prowincji Oulu. Graniczy z regionami Ostrobotnia Północna, Sawonia Północna i Karelia Północna oraz z Rosją. Siedzibą władz regionu jest Kajaani.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Satakunta - region na zachodzie Finlandii. Główne miasto regionu to Pori. Jest to obszar głównie rolniczy, charakteryzujący się odrębnością i własnymi tradycjami.
  Ostrobotnia (fiń. Pohjanmaan, szw. Österbottens) – region w Finlandii, położony w prowincji Finlandia Zachodnia. Stolicą regionu jest Vaasa.
  Finlandia Środkowa (Keski-Suomi) – region Finlandii, położony w prowincji Finlandia Zachodnia. Stolicą regionu jest Jyväskylä.
  Ostrobotnia Środkowa (fiń. Keski-Pohjanmaa, szw. Mellersta Österbotten) - region w Finlandii, położony w prowincji Finlandia Zachodnia. Stolicą regionu jest Kokkola.
  Ostrobotnia Północna (fiń. Pohjois-Pohjanmaa, szw. Norra Österbotten) – region (fiń. maakunta, szw. landskap) w Finlandii, jeden z dwóch (obok Kainuu) powstałych w 2009 roku z prowincji Oulu.
  Finlandia Południowo-Zachodnia fiń. Varsinais-Suomi (Finlandia Właściwa) to region Finlandii w prowincji Finlandia Zachodnia. Głównym miastem jest Turku (szw. Åbo).
  Karelia Południowa (Etelä-Karjalan maakunta) – region Finlandii, położony w prowincji Finlandia Południowa. Stolicą jest Lappeenranta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.