• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Regionalny Park Krajobrazowy Zniesienie

  Przeczytaj także...
  Kłokoczka południowa (Staphylea pinnata L.) – gatunek rośliny z rodziny kłokoczkowatych (Staphyleaceae). Pochodzi ze środkowej i południowej Europy, oraz Azji Mniejszej. Występuje rzadko w południowej Polsce, jest także uprawiany. Jeden z największych okazów (ponad 4,5 m wysokości) kłokoczki południowej w Polsce rośnie w Sieteszy (woj. podkarpackie).Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.
  Storczyk kukawka (Orchis militaris L.) – gatunek rośliny z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). W Polsce występuje podgatunek storczyk kukawka typowy.

  Regionalny Park Krajobrazowy „Zniesienie (ukr. Регіональний ландшафтний парк «Знесіння», Rehionalnyj łandszaftnyj park „Znesinnia”) – park krajobrazowy na Ukrainie, w rejonie Lwowa, założony 2 grudnia 1993 r. na powierzchni 312 ha, na wzgórzach lesienickich. W jego obrębie wydzielono rezerwaty: geologiczny na Górze Lwa oraz stepowy Chomiec. Z rzadkich gatunków występują: gnieźnik leśny, storczyk kukawka, kłokoczka południowa i listera jajowata.

  Zniesienie (ukr. Знесіння) – dzielnica Lwowa, w rejonie łyczakowskim, pełni funkcje mieszkaniowo-rekreacyjne. Lesienice (ukr. Лиси́ничі) – dzielnica Lwowa, w rejonie łyczakowskim, położona na wschód od Krzywczyc; do 1945 wieś w województwie lwowskim, w powiecie lwowskim, w gminie Krzywczyce; pełni funkcje przemysłowo-mieszkaniowe.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Zniesienie (Lwów)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa Parku Zniesienie (ukr.)
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Roztocze. Środowisko przyrodnicze, Jan Buraczyński (red.), Lublin: Wydaw. Lubelskie, 2002, s. 327, ISBN 83-87399-10-8, OCLC 749533923.
 • Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.Listera jajowata (Listera ovata (L.) R. Br., według innych źródeł Neottia ovata (L.) Bluff & Fingerh.) – gatunek roślin należący do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Występuje na rozległych obszarach Europy i Azji, w tym także w całej Polsce.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.
  Gnieźnik leśny, gniazdosz leśny (Neottia nidus-avis) – gatunek byliny należący do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Występuje na większej części obszarów Europy, a także na Kaukazie i Uralu. W Polsce występuje na całym obszarze, ale miejscami jest rośliną rzadko spotykaną. Jest przedstawicielem nielicznej grupy heterotroficznych roślin bezzieleniowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.