• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu

  Przeczytaj także...
  Nadleśnictwo Marcule – samodzielna jednostka organizacyjna Lasów Państwowych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Sprawuje zarząd nad lasami na terenie południowo-wschodnim województwa mazowieckiego. Obejmuje zasięgiem teren trzech powiatów (lipski, radomski, zwoleński, oraz pięciu gmin (Rzeczniów, Sienno, Iłża, Wierzbica, Kazanów). Składa się z dwóch obrębów leśnych: Marcule oraz Małomierzyce.Piotrków Trybunalski – miasto na prawach powiatu w centralnej Polsce, położone na zachodzie Równiny Piotrkowskiej. Drugie pod względem wielkości miasto w województwie łódzkim i 47. w Polsce. Był miastem królewskim.
  Radom – miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Mleczną.

  Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu została utworzona w 1880 (Okręgowy Urząd Leśny w Radomiu) wraz z dyrekcjami w Suwałkach i Piotrkowie Trybunalskim. Jednak ciągłość istnienia zachowana jest tylko w dyrekcji radomskiej, co oznacza, że jest ona najstarszą taką instytucją w Polsce.

  Nadleśnictwo Dobieszyn – osada w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie białobrzeskim, w gminie Stromiec.Nadleśnictwo Starachowice – samodzielna jednostka organizacyjna Lasów Państwowych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu z siedzibą w Starachowicach.

  RDLP w Radomiu jest obecnie jedną z 17 dyrekcji regionalnych i nadzoruje nadleśnictwa zarządzające lasami państwowymi o powierzchni 325 tys. ha oraz niepaństwowymi o powierzchni 104 tys. ha. Jej obszar działania obejmuje południową część województwa mazowieckiego oraz całe województwo świętokrzyskie. Instytucja urzęduje w gmachu przy ul. 25 Czerwca wzniesionym w 1938 r., który w 2014 roku ze względu na wysokie wartości historyczne i architektoniczne został wpisany do rejestru zabytków. Historię prowadzenia gospodarki leśnej w regionie oraz budynku radomskiej dyrekcji LP można poznać odwiedzając salę historii leśnictwa radomsko-kieleckiego utworzoną w siedzibie leśników. Posiada w swej strukturze Ośrodek Edukacji Ekologicznej i Integracji Europejskiej Lasów Państwowych w Jedlni Letnisku koło Radomia. Zarządza Centrum Edukacji Przyrodniczej i arboretum w Marculach.

  Województwo mazowieckie – jednostka podziału administracyjnego Polski, największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 2011 r. miało 5,29 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 r.Suwałki (ros. Сувалки, niem. Suwalken, hebr. סובאלק, lit. Suvalkai, biał. Сувалкі) – miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Polsce w województwie podlaskim, położone nad rzeką Czarna Hańcza. Siedziba władz powiatu suwalskiego.

  Lasy na obszarze RDLP zarządzane są przez 23 nadleśnictwa: Barycz, Chmielnik, Dobieszyn, Grójec, Jędrzejów, Kielce, Kozienice, Łagów, Marcule, Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski, Pińczów, Przysucha, Radom, Ruda Maleniecka, Starachowice, Staszów, Stąporków, Skarżysko, Suchedniów, Włoszczowa, Zagnańsk i Zwoleń.

  Województwo świętokrzyskie – jednostka podziału administracyjnego w południowej części centralnej Polski, jedno z 16 województw utworzonych w 1999 r. W przybliżeniu obejmuje większą część obszaru dawnego województwa kieleckiego, część tarnobrzeskiego (powiaty opatowski, sandomierski i staszowski) oraz skrawki radomskiego, piotrkowskiego i częstochowskiego.Jedlnia-Letnisko – miejscowość w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie radomskim, w gminie Jedlnia-Letnisko. Jest siedzibą gminy Jedlnia-Letnisko. Wójtem gminy jest obecnie Piotr Leśnowolski.

  Średnia lesistość RDLP w Radomiu wynosi ok. 26%. Lasy rosną tu na obszarze ok. 462 tys. ha. Zaliczają się one do niezwykle cennych obszarów przyrodniczych w kraju. Ze względu na unikatowy charakter prawie 57% ich powierzchni objętych jest ochroną. Ponadto znajduje się tu 86 rezerwatów przyrody o powierzchni ponad 5 tys. ha i 509 obiektów uznawanych za pomniki przyrody. W zasięgu terytorialnym RDLP w Radomiu funkcjonuje Świętokrzyski Park Narodowy oraz 11 Parków Krajobrazowych.

  Nadleśnictwo Włoszczowa - samodzielna jednostka organizacyjna Lasów Państwowych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu z siedzibą we Włoszczowie.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Radomscy leśnicy profesjonalnie pielęgnują lasy, czego dowodem jest posiadany od 2003 roku certyfikat FSC - Dobrej Gospodarki Leśnej i Kontroli Pochodzenia Produktu. Stanowi on zapewnienie, że prowadzona na terenie RDLP w Radomiu gospodarka leśna zapewnia trwałość i ochronę zasobów leśnych. Kupując produkty drewniane oznaczone certyfikatem FSC można mieć pewność, że pochodzą one z lasu zarządzanego zgodnie z dobrem przyrody, a także dobrem żyjących na jego terenie społeczności.

  Nadleśnictwo Kielce – samodzielna jednostka organizacyjna Lasów Państwowych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu z siedzibą w Kielcach.Lesistość – wskaźnik dotyczący stopnia pokrycia lasem określonej powierzchni; jest to stosunek procentowy powierzchni porośniętej lasami do całkowitej powierzchni danego obszaru. W 2010 r. powierzchnia lasów w Polsce wynosiła 9329 tys. ha co odpowiada lesistości 29,2%.

  RDLP w Radomiu jest pierwszą dyrekcją w strukturach Lasów Państwowych, która otrzymała certyfikat PEFC. PEFC jest unikalnym systemem zawierającym wymagania dotyczące gospodarki leśnej zdefiniowane i ustanowione przez Ministerialną Konferencję Ochrony Lasów w Europie (Programme for Endorsement of Forest Certification).

  Nadleśnictwo Suchedniów – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu z siedzibą w SuchedniowieNadleśnictwo Skarżysko - Jednostka organizacujna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji w Radomiu. Siedziba nadleśnictwa mieści się w Skarżysku-Kamiennej przy ulicy Wiejskiej 1. Jego szefem jest p. Mieczysław Dzięcioł.

  Radomska dyrekcja jest głównym dostawcą surowca drzewnego w regionie. Przeciętna, roczna wielkość pozyskania i sprzedaży drewna wynosi ok. 1,6 mln m³.

  Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu to również jeden z największych pracodawców w regionie. W jednostkach radomskiej dyrekcji znajduje zatrudnienie ponad 1200 osób. Ponadto szacuje się, że działalność usługowa na rzecz sektora leśnego i przemysłu drzewnego kreuje dodatkowo miejsca pracy dla ponad 6 tys. osób.

  Nadleśnictwo Radom - nadleśnictwo należące do Regionalnej Dyrekcji Lasów Pańsowych w Radomiu, położone w województwie mazowieckim.Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski – nadleśnictwo w województwie świętokrzyskim, podlegające Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

  Na terenie RDLP w Radomiu funkcjonują dwa Leśne Kompleksy Promocyjne: LKP „Puszcza Kozienicka” i LKP „Puszcza Świętokrzyska”. W ramach LKP leśnicy promują zrównoważoną gospodarkę leśną, wspierają badania naukowe i prowadzą edukację leśną społeczeństwa. Na szczególną uwagę zasługuje też Centrum Edukacji Przyrodniczej im. Biskupa Jana Chrapka w Marculach, utworzone na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Marcule. W jego skład wchodzi m.in. arboretum i izba przyrodniczo – leśna oraz zagroda edukacyjna „Nasze Zwierzęta” i skansen maszyn. Jedną z większych atrakcji w regionie radomskim na terenie Puszczy Kozienickiej w Nadleśnictwie Kozienice jest zabudowa turystyczna na terenie ścieżki dydaktycznej „Królewskie Źródła” – drewniane pomosty wzdłuż rzeki Zagożdżonki z tarasem widokowym i zabudowanym podestem do obserwacji ptaków oraz parking z wiatami i miejscami na ognisko. W regionie świętokrzyskim w Nadleśnictwie Kielce funkcjonuje Ośrodek Edukacji Leśnej, w którym można obejrzeć interaktywną ekspozycję dotyczącą przyrody charakterystycznej dla Puszczy Świętokrzyskiej, a także zagrożeń lasu i gospodarki leśnej.

  Zobacz też[]

 • Gmach Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu
 • Przypisy

  1. Zmiany w kierownictwie Lasów Państwowych (pol.). lasy.gov.pl, 2015-11-20. [dostęp 2015-11-21].
  2. Radomskie Lasy Państwowe odznaczone mazovia.pl
  3. Ważne daty lasy.gov.pl
  4. Informacje ogólne o RDLP w Radomiu lasy.gov.pl
  5. Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Kozienicka” lasy.gov.pl (dostęp 07-10-2014)
  6. Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Świętokrzyska” lasy.gov.pl (dostęp 07-10-2014)

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona RDLP w Radomiu • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.22 sek.