• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu

  Przeczytaj także...
  Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.Nadleśnictwo Konin - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, której siedziba znajduje się w Koninie.
  Nadleśnictwo Jarocin - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, której siedziba znajduje się w Jarocinie.

  Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu (RDLP) jest jedną z 17 dyrekcji Lasów Państwowych w kraju.

  W jej skład wchodzi 25 nadleśnictw (Antonin, Babki, Czerniejewo, Gniezno, Góra Śląska, Grodziec, Grodzisk, Jarocin, Karczma Borowa, Kalisz, Koło, Konin, Konstantynowo, Kościan, Krotoszyn, Łopuchówko, Oborniki, Piaski, Pniewy, Przedborów, Sieraków, Syców, Taczanów, Turek, Włoszakowice) oraz Zespół Składnic LP w Ostrowie Wlkp. i Leśny Ośrodek Szkoleniowy w Puszczykowie. Zasięg terytorialny RDLP obejmuje środkową i południową część województwa wielkopolskiego oraz niewielkie obszary województw: dolnośląskiego, łódzkiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego. Na terenie RDLP działa, podległy bezpośrednio Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie oraz jednostka specjalna, jedyna w kraju - Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.

  Nadleśnictwo Grodzisk - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, której siedziba znajduje się w Lasówkach koło Grodziska Wielkopolskiego.Nadleśnictwo Gniezno - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, której siedziba znajduje się w Gnieźnie.

  Zgodnie z przyjętą regionalizacją przyrodniczo-leśną obszar działania RDLP (ok. 440 000 ha) zawarty jest w Krainach: Wielkopolsko-Pomorskiej (70%), Mazowiecko-Podlaskiej (20%) i Śląskiej (10%).

  Głównym gatunkiem lasotwórczym jest Sosna zwyczajna - Pinus silvestris (77,6%). Na ubogich siedliskach sosna tworzy lite drzewostany, na żyźniejszych występuje w zmieszaniu z dębem, brzozą rzadziej z bukiem.

  Przeciętny wiek drzewostanów wynosi 57 lat (w kraju 59), przeciętna zasobność 203 m³ grubizny/ha (w kraju 220), przeciętny przyrost drewna 3,56 m³/ha/rok (w kraju 3,73).

  Nadleśnictwo Piaski - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, której siedziba znajduje się w Piaskach, w powiecie gostyńskim.Nadleśnictwo Grodziec – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

  Lasy, położone na terenie o niskiej lesistości lecz o wysokim poziomie gospodarki rolnej i rozwiniętym przemyśle przetwórczym, odgrywają szczególną, zarówno społeczną jak i produkcyjną rolę.

  Linki zewnętrzne[]

 • Strony Regionalnej Dyrekcji LP w Poznaniu • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo lubuskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, województwo o najmniejszej liczbie ludności – według danych z 31 grudnia 2012 r. miało 1,02 mln mieszkańców. Obejmuje obszar o powierzchni 13 987,88 km². Siedzibą wojewody jest Gorzów Wielkopolski, a władz samorządu województwa – Zielona Góra.
  Nadleśnictwo Przedborów – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.
  Państwowe Gospodarstwo Leśne "Lasy Państwowe" – państwowa jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, niebędąca przedsiębiorstwem w rozumieniu prawa, działająca na terenie Polski. Lasy Państwowe prowadzą gospodarkę leśną dbając przy tym o stan zarządzanych terenów, tj. o zachowanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych.
  Nadleśnictwo Konstantynowo – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.
  Nadleśnictwo Pniewy - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, której siedziba znajduje się w Pniewach.
  Nadleśnictwo Babki - położone jest w województwie wielkopolskim, na obszarze trzech powiatów Poznańskiego, Średzkiego oraz Śremskiego. Nadleśnictwo składa się z dwóch obrębów: Babki i Kórnik.
  Sosna (Pinus L. 1753) – rodzaj roślin z rodziny sosnowatych (Pinaceae Lindl.) obejmujący niemal 115 gatunków drzew i krzewów. Występują przeważnie w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej, choć niektóre gatunki rosną również w strefach cieplejszych (tu jednak zwykle w górach). W Ameryce Środkowej najdalej na południe sięgają do Gwatemali, Salwadoru i Nikaragui, zaś w Azji do Archipelagu Malajskiego. Jedyne naturalne stanowisko na półkuli południowej znajduje się na Sumatrze (P. merkusii).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.075 sek.