• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Region Zachodni - Ghana

  Przeczytaj także...
  Elubo - jedno z najbardziej na zachód wysuniętych miast w dystrykcie Jomoro w Regionie Zachodnim w Ghanie, tuż przy granicy z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Leży na północny wschód od stolicy dystryktu Half Assini.Uniwersytet (łac. universitas magistrorum et scholarium „ogół nauczycieli i uczniów”) – najstarszy rodzaj uczelni o charakterze nietechnicznym, której celem jest przygotowanie kadr pracowników naukowych oraz kształcenie wykwalifikowanych pracowników.
  Kwame Nkrumah, właśc. Francis Nwia-Kofi Ngonloma (ur. 21 września 1909 w Nkroful, zm. 27 kwietnia 1972 w Bukareszcie) – polityk afrykański, premier i prezydent Ghany, działacz ruchu panafrykańskiego.

  Region Zachodni – jeden z 10 administracyjnych regionów Ghany. Obejmuje duże miasta Sekondi i Takoradi na wybrzeżu, nadbrzeżny Axim i położone w głębi kraju, na pagórkowatym obszarze sięgającym od granicy z Wybrzeżem Kości Słoniowej na zachodzie do Regionu Centralnego na wschodzie, miasto Elubo oraz najbardziej wysunięte na południe miejsce Ghany Przylądek Trzech Punktów (ang. Cape Three Points).

  Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.Region Centralny – jeden z 10 regionów administracyjnych Ghany. Graniczy z regionami Ashanti i Wschodnim od północy, Regionem Zachodnim od zachodu oraz Regionem Greater Accra od wschodu, od południa styka się z Oceanem Atlantyckim. Stolicą regionu jest Cape Coast. Powierzchnia całkowita wynosi 9,826 km², a populacja w roku 2007 wynosiła 1.777.337 mieszkańców.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Region ma najwyższą ilość opadów w kraju, bujne zielone wzgórza i urodzajne ziemie. Znajduje się tu duża liczba mniejszych i większych kopalni złota. Największymi rzekami są Ankobra, Bia i Pra na wschodzie oraz Tano częściowo tworząca zachodnią granicę. Obszar jest znany ze wsi Nzulezo zbudowanej całkowicie na palach i platformach ponad wodą oraz Parku Narodowego Ankasa. Znajduje się tu szereg imponujących fortów położonych wzdłuż wybrzeża, zbudowanych po roku 1512 przez Portugalczyków, Holenderów i Brytyjczyków.

  Sekondi-Takoradi - miasto w Ghanie, stolica Regionu Zachodniego i zarazem stolica dystryktu; powstałe z połączenia dwóch miast: Sekondi i Takoradi. Czwarte największe miasto kraju, ważny ośrodek przemysłowy i handlowy. Dominuje w nim przemysł drzewny (belki i sklejka), tytoniowy, budownictwo okrętowe i remont taboru kolejowego, w związku z położeniem miasta przy głównych liniach kolejowych do Akry i Kumasi. Ludność według danych z 2005 wynosiła 335 tys. mieszkańców.Imperium brytyjskie – imperium kolonialne obejmujące dominia, kolonie, protektoraty, terytoria mandatowe i inne terytoria zależne należące do Wielkiej Brytanii lub przez nią zarządzane. Rozwinęło się z kolonii i placówek handlowych zakładanych przez Anglię pomiędzy końcem XVI a początkiem XVIII wieku. U szczytu swojej potęgi było największym imperium w historii świata i przez ponad stulecie było jedynym supermocarstwem. W 1925 roku imperium brytyjskie zamieszkiwało około 478 milionów ludzi, co stanowiło jedną czwartą ówczesnej ludności świata. Liczyło około 35,8 mln km² powierzchni, tj. prawie jedną czwartą powierzchni lądowej Ziemi. W rezultacie jego dziedzictwo polityczne, prawne i kulturowe, podobnie jak język angielski, rozprzestrzeniło się w wielu częściach świata. U szczytu swojej potęgi było często określane jako „imperium, nad którym nigdy nie zachodzi słońce”, gdyż dzięki jego rozległości zawsze istniało takie terytorium do niego należące, gdzie trwał dzień.

  Ludzie i kultura[ | edytuj kod]

  Założyciel nowoczesnej i niezależnej Ghany, Kwame Nkrumah urodził się we wsi Nkroful na zachód od Axim. Kultura jest zdominowana przez grupy Nzema, Wassa i Sefwi, gałęzi Ahanta kultury Akan. Głównymi językami są Fante, Wassa, Sefwi, Ahanta, Nzema i angielski. Religie to przeważnie chrześcijaństwo i afrykańskie religie tradycyjne.

  Pra to rzeka w Ghanie, położona najbardziej na wschód z trzech największych głównych rzek, które osuszają obszar na południe od jeziora Wolta. Powstaje na południe od płaskowyżu Kwahu i płynie dalej na południe, wpływając do Zatoki Gwinejskiej na wschód od Takoradi. W XIX stuleciu odgrywała rolę granicy pomiędzy Konfederacją Aszanti i Złotym Wybrzeżem. We wczesnych latach XX wieku wykorzystywana była do spławiania eksportowanego drewna w kierunku wybrzeża. Teraz drewno przewożone jest drogą lądową i koleją.Sefwi Bekwai – miasto w Ghanie, w Regionie Zachodnim. 17 czerwca 1981 roku urodził się tam Charles Asampong Taylor, ghański piłkarz.

  Region ma wiele szkół pomaturalnych, wśród nich szkoły pedagogiczne i pielęgniarskie oraz politechniki i uniwersytet University of Mines and Technology w Tarkwa.

  W skład Regionu Zachodniego wchodzi 17 dystryktów:

 • Ahanta West
 • Aowin/Suaman
 • Bia
 • Bibiani/Anhwiaso/Bekwai
 • Ellembelle
 • Jomoro
 • Juabeso (Juaboso)
 • Mpohor/Wassa East
 • Nzema East
 • Prestea-Huni Valley
 • Sefwi Akontombra
 • Sefwi-Wiawso
 • Sekondi Takoradi Metropolitan
 • Shama
 • Tarkwa Nsuaem Municipal
 • Wasa Amenfi East
 • Wasa Amenfi West.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ghana Districts – Western
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Niektóre źródła podają inną pisownię (zob. archiwalną stronę o dystryktach Ghany).
  Tano – rzeka na Nizinie Akan w Ghanie, płynie około 400 km ze źródeł niedaleko Techiman do Aby Lagoon w Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie wpada do Zatoki Gwinejskiej (Ocean Atlantycki).Dystrykt Bia jest jednym z trzynastu dystryktów w Regionie Zachodnim Ghany powstał w wyniku podziału dystryktu Juabeso-Bia w ramach reformy administracyjnej w roku 2004. Stolicą dystryktu jest Essam.
  Warto wiedzieć że... beta

  Akan są grupą językową zachodniej Afryki, składającą się z plemion Akuapem, Aszanti, Akyem, Baoulé, Brong, Fante i Nzema zaludniających Ghanę i Wybrzeże Kości Słoniowej. Od XV do XIX wieku ludzie Akan zdominowali kopalnie i handel złota w regionie. Gałęziami Akan są Abron i Afutu.
  Tarkwa miasto i stolica dystryktu Wassa West w Regionie Zachodnim w Ghanie, 190 km na zachód od Akry, jednen z większych węzłów kolejowych w kraju. Tu też znajdują się największe kopalnie złota. Miejskie zakłady przemysłowe produkują materiały budowlane i różne dobra konsumpcyjne. Przybliżona populacja w roku 2005 wynosiła 40.397 mieszkańców.
  Axim - miasto w Regionie Zachodnim, na wybrzeżu Ghany, 63 km na zachód od portowego miasta Takoradi, na południe od drogi wiodącej do granicy z Wybrzeżem Kości Słoniowej i na zachód Przylądka Trzech Punktów.
  Wybrzeże Kości Słoniowej (fr. Côte d’Ivoire, Republika Wybrzeża Kości Słoniowej, République de Côte d’Ivoire) – państwo w Zachodniej Afryce, położone nad Zatoką Gwinejską.
  Złoto (Au, łac. aurum) – pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 79. Złoto jest ciężkim, miękkim i błyszczącym metalem, będącym najbardziej kowalnym i ciągliwym spośród wszystkich znanych metali. Czyste złoto ma jasnożółty kolor i wyraźny połysk, nie utlenia się w wodzie czy powietrzu. Chemicznie złoto należy do metali przejściowych i pierwiastków grupy 11. Z wyjątkiem helowców (tzw. gazów szlachetnych) złoto jest najmniej reaktywnym pierwiastkiem. Złoto długo przed okresem spisanej historii było drogocennym i poszukiwanym metalem szlachetnym używanym w biciu monet, jubilerstwie, sztuce i zdobieniach.
  Na mapach: 4°44′14″N 2°05′30″W/4,737222 -2,091667 Cape Three Points - przylądek, będący najbardziej na południe wysuniętym miejscem Ghany. Leży 30 km na zachód od miasta Takoradi stolicy Regionu Zachodniego.
  Ankobra – rzeka w południowej Ghanie, w zachodniej Afryce. Jej długość, licząc od źródeł (na północny wschód od Wiawso) wynosi około 190 km. Do Tomento rzeka jest pływowa (rzeka, w której poziomy wody i przepływy są kształtowane przez pływy morskie), zasilana jest swoimi dopływami: Fure, Mansi, Nini i Bonsa; kończy bieg wpływając do Zatoki Gwinejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.716 sek.