• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Region Wyspy Jońskie

  Przeczytaj także...
  Andikíthira (gr. Αντικύθηρα) - grecka wyspa zaliczana do Wysp Jońskich, położona w połowie drogi między wyspą Kithira a zachodnimi brzegami Krety. Wchodzi w skład nomarchii Pireus. Zajmuje powierzchnię 20,43 km², a zamieszkuje ją zaledwie 44 mieszkańców. Wyspa ma podłużny kształt o przebiegu NNW-SSE.Jednostka regionalna Korfu (nwgr.: Περιφερειακή ενότητα Κέρκυρας) – jednostka administracyjna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011.
  Jednostka regionalna Kefalinia (nwgr.: Περιφερειακή ενότητα Κεφαλονιάς) - jednostka administracyjna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011.

  Region Wyspy Jońskie (nwgr. Περιφέρεια Ιονίων Νήσων, trl. Periféreia Ioníon Nī́son) – jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji położony na zachodnim krańcu kraju. Obejmuje swoim obszarem większą część archipelagu Wyspy Jońskie bez wysp południowych leżących u południowo-zachodnich wybrzeży Peloponezu jak Kithira Antikithira i Elafonisos. Region graniczy z innymi regionami przez wody Morza Jońskiego: od wschodu z regionem Epir i regionem Grecja Zachodnia, od północy z Albanią a od zachodu z Włochami.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Jednostka regionalna Itaka (nwgr.: Περιφερειακή ενότητα Ιθάκης) - jednostka administracyjna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011.

  Stolicą regionu jest Korfu.

  Region Wyspy Jońskie podzielony jest na pięć jednostek regionalnych:

 • Jednostka regionalna Itaka ze stolicą w Itace
 • Jednostka regionalna Korfu ze stolicą w Korfu
 • Jednostka regionalna Kefalinia ze stolicą w Argostolionie
 • Jednostka regionalna Leukada ze stolicą w Lefkas
 • Jednostka regionalna Zakintos ze stolicą w Zakintos



 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zakintos (nowogr.: Ζάκυνθος - Zákynthos, wł. Zante) – miasto w zachodniej Grecji. Stolica i główne miasto wyspy i prefektury Zakintos.
  Lefkas albo Lefkada (gr. Λευκάδα) - miasto w Grecji, ośrodek administracyjny wyspy i prefektury Leukada. W 2001 roku populacja miasta wynosiła 10 875 osób.
  Język nowogrecki, język grecki nowożytny, greka nowożytna, demotyk(a) (nowogr. η Ελληνική γλώσσα, i Ellinikí glóssa; τα Ελληνικά, ta Elliniká) – język indoeuropejski, używany współcześnie w Grecji (ok. 11 mln mówiących) i na Cyprze (ok. 750 tys.). Jest on jednocześnie językiem urzędowym tych państw (na Cyprze obok tureckiego).
  Korfu albo Kerkyra (gr. Κέρκυρα) – miasto w Grecji, stolica wyspy Korfu i prefektury Kerkira w regionie administracyjnym Wyspy Jońskie, około 39,4 tys. mieszkańców (stan z roku 2001).
  Peloponez (Półwysep Peloponeski, nwgr. Πελοπόννησος, Peloponnisos, w średniowieczu znany pod nazwą Morea, gr. Μωρέας lub Μωριάς) – półwysep i kraina historyczna w Grecji. Stanowi najdalej na południe wysuniętą część Półwyspu Bałkańskiego i kontynentalnej Grecji. Znajduje się między Morzem Jońskim a Egejskim. Połączony jest z lądem Przesmykiem Korynckim przeciętym Kanałem Korynckim. Od północy Peloponez ograniczony jest Zatoką Koryncką i Patraską. Silnie rozczłonkowana linia brzegowa tworzy liczne mniejsze półwyspy: Argolidzki, Lakoński, Mani, Mesyński i zatoki: Sarońską, Argolidzką, Meseńska, Kiparysyjską. Powierzchnia Peloponezu wynosi 21,4 tys. km².
  Region Epir – jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji położony w północno-zachodniej części kraju i w dużej mierze na terenie greckiej części historycznej krainy Epir. W ujęciu historyczno-kulturowym Epir jest jednak dużo większym obszarem niż ten, który zajmuje współczesny grecki region administracyjny o tej nazwie.
  Region Grecja Zachodnia (nowogr. Δυτική Ελλάδα, trl. Dytikī́ Elláda) – jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji położony w środkowo zachodniej części kraju. Leży nad Morzem Jońskim po obu stronach Zatoki Patraskiej (częściowo nad Zatoką Koryncką i na Peloponezie). Graniczy od południa i południowego wschodu z regionem Peloponez, od północy z regionem Epir, od wschodu z regionem Grecja Środkowa. Od zachodu region ograniczony jest Morzem Jońskim, na północy granica z regionem Epir przebiega częściowo wzdłuż Zatoki Ambrakijskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.