• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Region Waloński

  Przeczytaj także...
  Jean-Maurice Dehousse (ur. 11 października 1936 w Liège) – belgijski i waloński polityk, pierwszy minister-prezydent (premier) Regionu Walońskiego, parlamentarzysta, w latach 1999–2004 eurodeputowany.Hainaut (hol.: Henegouwen, niem. Hennegau) – prowincja w południowo-zachodniej Belgii, w Walonii. Jej stolica to Mons.
  Wavre (nid. Waver) – miasto w środkowej Belgii, stolica prowincji Brabancja Walońska. Na początku 2008 roku liczyło 32 784 mieszkańców i zajmowało powierzchnię 41,8 km².
  Flaga ruchu Ratachizm dążącego do przyłączenia Walonii do Francji

  Region Waloński (fr. Région wallonne, niem. Wallonische Region) – francuskojęzyczny region w południowej części Belgii, stanowiący jeden z trzech regionów federalnych tego kraju, zwyczajowo zwany Walonią. Jego stolicą jest Namur.

  Tournai (nid.: Doornik, niem.: Dornick) – miasto w Belgii, w prowincji Hainaut. Zajmuje powierzchnię 213.75 km². Na początku 2006 zamieszkiwało je 67 534 osób.Belgia jest państwem federalnym, a jej podział administracyjny odzwierciedla złożoną strukturę etniczną, językową i kulturową tego kraju.

  Nazwa Walonii, podobnie jak nazwa Walii, pochodzi od starogermańskiego słowa Walh (obcy). Obydwa regiony mają "obce" (niegermańskie) języki i kulturę.

  Podział administracyjny[]

  Walonia jest podzielona na 5 prowincji:

  Rudy W.G. Demotte (ur. 3 czerwca 1963 w Ronse) – belgijski i waloński polityk, były minister na szczeblu krajowym, od 2007 premier Walonii, od 2008 również minister-prezydent wspólnoty francuskiej Belgii.Dinant – miasto w południowej Belgii, w prowincji Namur, nad rzeką Mozą, w pobliżu jej przełomu przez Ardeny, przy granicy z Francją.
  1. Brabancja Walońska
  2. Hainaut
  3. Liège
  4. Luksemburg
  5. Namur

  Ważniejsze miasta, poza stolicą regionu, to Liège, Charleroi, Mons, Tournai, Arlon, Bastogne, Wavre, Verviers i Dinant.

  Języki lokalne[]

  Właściwie mieszkańcy Walonii posługują się kilkoma różnymi językami i dialektami. Za języki regionalne zostały uznane: champenois, gaumais, pikardyjski oraz waloński. Ponadto na całym obszarze regionu występuje dialekt belgijski języka francuskiego. Natomiast w kilku gminach we wschodniej Walonii zamieszkuje mniejszość niemieckojęzyczna.

  Melchior Wathelet (ur. 6 marca 1949 w Petit-Rechain) – belgijski i waloński polityk czwarty Premier Regionu Walońskiego.Partia Socjalistyczna (fr. Parti Socialiste, PS) – belgijska, frankofońska partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym, działająca na terenie Walonii. Przewodniczy jej Elio Di Rupo, były waloński premier, a od 2011 premier na szczeblu federalnym.

  Historia[]

  W wyniku działalności autonomicznego ruchu flamandzkiego w 1962 ustalono granicę językową francusko-niderlandzką tworząc w ten sposób region francuskojęzyczny. W 1970 utworzono wspólnotę francuską, obejmującą instytucje i osoby w Walonii oraz instytucje francuskojęzyczne w Brukseli, a także Wspólnotę Niemieckojęzyczną dla wschodniej Walonii. W 1980 określono obszar regionu autonomicznego Walonii, który początkowo nie pokrywał się z podziałem administracyjnym Belgii na prowincje. Dlatego po utworzeniu w 1989 Regionu Stołecznego Brukseli, w 1995 wydzielono z Brabancji francuskojęzyczną Brabancję Walońską. Od 1993 Walonia jest regionem federalnym.

  Partia Reformatorsko-Liberalna (fr. Parti réformateur libéral, PRL) – belgijska francuskojęzyczna partia polityczna działająca na terenie Regionu Walońskiego.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Premierzy Walonii[]

 • 1981–1982: Jean-Maurice Dehousse (PS)
 • 1982–1982: André Damseaux (PRL)
 • 1982–1985: Jean-Maurice Dehouss (PS)
 • 1985–1988: Melchior Wathelet (PS)
 • 1988–1988: Guy Coëme (PS)
 • 1988–1992: Bernard Anselme (PS)
 • 1992–1994: Guy Spitaels (PS)
 • 1994–1999: Robert Collignon (PS)
 • 1999–2000: Elio Di Rupo (PS)
 • 2000–2005: Jean-Claude Van Cauwenberghe (PS)
 • 2005–2005: André Antoine (cdH)
 • 2005–2007: Elio Di Rupo (PS)
 • 2007–2014: Rudy Demotte (PS)
 • od 2014: Paul Magnette (PS)
 • Uwagi

  1. W regionie francuskojęzycznym
  2. W regionie niemieckojęzycznym

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Regionu (fr.)
 • Wspólnota niemieckojęzyczna Belgii (niem. Deutschsprachige Gemeinschaft Belgiens, w skrócie DG) – jedna z trzech oficjalnych wspólnot Belgii.Luksemburg (Luksemburgia) – prowincja w południowo-wschodniej Belgii, w Walonii. Jej stolicą jest Arlon. Większość jej obszaru to górzysty teren Ardenów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mons (nid. Bergen) – miasto w Belgii położone przy granicy z Francją, stolica prowincji Hainaut. W 2008 zamieszkiwało je 91 152 mieszkańców, zajmuje powierzchnię 146,56 km².
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Brabancja (hol., fr.: Brabant) – kraina historyczna w zachodniej Europie obejmująca część Belgii i południowo-zachodniej Holandii.
  Guy Coëme (ur. 21 sierpnia 1946 w Bettincourt) – belgijski i waloński polityk Partii Socjalistycznej piąty Premier Regionu Walońskiego. Coëme obecnie pełni funkcję burmistrza Waremme, jest członkiem Parlamentu Europejskiego wybranym z list partii Socjalistycznej.
  Wspólnota francuska Belgii (fr. Communauté française de Belgique, niderl. Franse Gemeenschap van België) – jedna z trzech oficjalnych wspólnot Belgii. Jest to instytucja, która zajmować się ma rozwojem języka francuskiego w kraju. Działa zatem na polu kultury, oświaty, nauki czy współpracy międzynarodowej. Swym zasięgiem obejmuje większą część Walonii (z wyjątkiem gmin zamieszkanych przez mniejszość niemiecką) oraz Region Stołeczny Brukseli.
  Charleroi – miasto w zachodniej Belgii, stolica prowincji Hainaut. Leży na północno-zachodnim krańcu wyżyny Condruzien Plateau (Ardeny), nad rzeką Sambrą (lewy dopływ Mozy). Mieszkańcy miasta są nazywani Carolos.
  Elio Di Rupo (ur. 18 lipca 1951 w Morlanwelz) – belgijski i waloński polityk, wieloletni przewodniczący frankofońskiej Partii Socjalistycznej (Parti Socialiste). Były premier Walonii i były wicepremier Belgii. Premier Belgii od 6 grudnia 2011.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.