• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Region Pasco

  Przeczytaj także...
  Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).Srebro (Ag, łac. argentum) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Jest srebrzystobiałym metalem, o największej przewodności elektrycznej i termicznej. W przyrodzie występuje w stanie wolnym, a także w minerałach, takich jak argentyt czy chlorargyryt. Większość wydobywanego srebra występuje jako domieszka rud miedzi, złota, ołowiu i cynku.
  Peru (Perú, Republika Peru – República del Perú) – państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi co do wielkości kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima.

  Region Pasco – jeden z 24 regionów w Peru. Stolicą jest Cerro de Pasco.

  Podział regionu[]

  Mapa Regionu Pasco

  Region Pasco dzieli się na trzy prowincje:

 • Daniel Alcídes Carrión
 • Oxapampa
 • Pasco
 • Wyżej wymienione prowincje są podzielone na 28 dystryktów.

  Geografia regionu[]

  Region Pasco ma ponad 25 tys. km² powierzchni na której mieszka 277 475 osób. Najwyższym szczytem jest Cajamarquilla o wysokości 4380 m n.p.m. Na terenie tej jednostki administracyjnej znajdują się surowce tj.: ołów, cynk, węgiel i srebro.

  Prowincja Oxapampa - jedna z trzech prowincji w Regionie Pasco. Będąca największą pod względem wielkości powierzchni w tej jednostce administracyjnej.Prowincja Pasco - jedna z trzech prowincji w regionie o tej samej nazwie. Będąca drugą pod względem wielkości powierzchni w tej jednostce administracyjnej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Cerro de Pasco (Villa de Pasco) - miasto w środkowym Peru, w Andach Północnych, na wysokości ponad 4 tysięcy metrów. Stolica regionu Pasco i ważny ośrodek górniczy.
  Prowincja Daniel Alcídes Carrión - jedna z trzech prowincji w Regionie Pasco w Peru, będąca najmniejszą pod względem wielkości powierzchni w tej jednostce administracyjnej. Nazwa prowincji pochodzi od medyka peruwiańskiego Daniel Alcides Carrión, który nie przeżył swojego eksperymentu. Podobna nazwę ma uczelnia w Pasco - Universidad Nacional Daniel Alcides Carrión. W rocznicę śmierci Carrióna ustanowiono Dzień Peruwiańskiej Medycyny.
  Cajamarquilla – stanowisko archeologiczne w Peru. Znajduje się w granicach dzielnicy Limy San Juan de Lurigancho, około 25 km w głąb lądu od centrum, 6 km na północ od rzeki Rímac. Jego powierzchnia wynosi około 167 ha, co czyni je jednym z największych starożytnych miast w Peru.
  Region, to najwyższa jednostka terytorialnej organizacji w państwie, bez względu na jego formę prawnoustrojową, o relatywnie dużej powierzchni i znacznej liczbie ludności, jednolita z punktu widzenia gospodarczego, społecznego i kulturowego, w której jest prowadzona odpowiednia do potrzeb polityka gospodarcza, społeczna i kulturalna przez powołane do tego instytucje regionalne. Jednostki terytorialne tego typu mogą nosić różne nazwy, np. województwo, wspólnota autonomiczna.
  Węgle kopalne – skały osadowe powstałe w wyniku gromadzenia się i późniejszego przeobrażenia szczątków roślinnych. Złożone są z szeregu związków organicznych oraz mineralnych składników nieorganicznych i wody. Zawierają pierwiastki: węgiel, tlen, wodór, azot i siarkę. Mogą w nich występować także pewne ilości pierwiastków rzadkich, np. arsen, uran czy german.
  Cynk (Zn, łac. zincum) – pierwiastek chemiczny, metal przejściowy z grupy cynkowców w układzie okresowym (grupa 12).

  Reklama