• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Region Płaskowyżu Centralnego

  Przeczytaj także...
  Wyżyna – obszar, którego wysokości bezwzględne przekraczają 300 metrów n.p.m., a wysokości względne są na ogół mniejsze niż 300 m. Z obszarów wyżyn wyłączane są bowiem obszary o szczególnie urozmaiconej rzeźbie i wysokościach względnych przekraczających 300 m stosunku do najbliższych den dolinnych, czyli góry. Różnice w wysokościach względnych w obrębie wyżyny są więc stosunkowo małe. W Polsce i innych krajach często przyjmuje się za dolną granicę wyżyn poziomicę 200 m n.p.m. Na mapie hipsometrycznej niższe wyżyny wyróżnione są barwami żółtymi, podobnie jak i najniższe partie gór, np. pogórza, natomiast najwyższe wyżyny - jasnymi odcieniami koloru brązowego. Nad wyżynami, powyżej 500 m n.p.m. rozciągają się góry niskie. Wyjątkiem w skali światowej jest Wyżyna Tybetańska, która znajduje się na wysokości około 4500 m n.p.m. Zalicza się ją do wyżyn, a nie do gór, ponieważ jest płaska - spełniony jest warunek deniwelacji (różnicy między dwoma wzniesieniami) mniejszej niż 300 metrów.Rade (Rhade, Ede, wiet. Ê Đê) – grupa etniczna w Wietnamie i Kambodży, w 1999 roku jej liczebność przekraczała 270 tys. osób. W Wietnamie Rade posiadają status oficjalnej mniejszości etnicznej.
  Kon Tum – prowincja Wietnamu, znajdująca się w środkowej części kraju, w Regionie Płaskowyżu Centralnego. Na zachodzie prowincja graniczy z Laosem i Kambodżą.

  Region Płaskowyżu Centralnego (wiet. Tây Nguyên) – region Wietnamu, w środkowej części kraju.

  Region graniczy z Laosem i Kambodżą i nie ma dostępu do morza. Obszar regionu jest wyżynny, w znacznej części pokryty równinami.

  Rdzenną ludność tego regionu stanowią mniejszości etniczne, m.in. Gia Rai, Rade, Bahnar oraz Koho.

  W skład regionu wchodzi pięć prowincji.

  Laos (Lao, Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna – Sathalanalat Paxathipatai Paxaxôn Lao) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Indochińskim. Stolica Wientian (180 tys. mieszkańców), główna rzeka Mekong. Na północy Laos graniczy z Mjanmą i Chinami, na wschodzie z Wietnamem, na południu z Kambodżą, a na zachodzie z Tajlandią.Đăk Lăk – prowincja Wietnamu, znajdująca się w południowej części kraju, w Regionie Płaskowyżu Centralnego. Na zachodzie prowincja graniczy z Kambodżą.

  Prowincje[]

 • Đăk Lăk
 • Đăk Nông
 • Gia Lai
 • Kon Tum
 • Lâm Đồng • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Równina – wielkopowierzchniowa forma ukształtowania terenu. Stanowi ją płaski lub prawie całkowicie poziomy (nachylenie do 3 st.) teren. Równiny mogą występować na obszarach nizin, wyżyn, lub gór (doliny rzek lub wierzchowiny), charakter równinny mają znaczne powierzchnie den oceanów.
  Kambodża, Królestwo Kambodży (khm. ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា, trl. Kâmpǔchéa, Preăhréachéanachâkr Kâmpǔchéa) w latach 1976–1989 Kampucza – państwo w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim, nad Zatoką Tajlandzką. Graniczy od zachodu i północy z Tajlandią (długość granicy – 803 km), od północy z Laosem (541 km), a od wschodu z Wietnamem (930 km).
  Mniejszość etniczna – grupa etniczna, która jest osiedlona na terytorium innej zbiorowości i wyróżnia się od innych odrębnym pochodzeniem i kulturą, a często także językiem i religią. Mniejszość etniczna może starać się zachować tę odrębność, aczkolwiek zdarzają się przykłady asymilacji kulturowej, kiedy członkowie jednej grupy etnicznej odłączają się od swoich pobratymców i wstępują do innej grupy etnicznej, np. Żydzi europejscy.
  Język wietnamski (wiet. tiếng Việt, tiếng Việt Nam lub Việt ngữ) – jest narodowym i oficjalnym językiem Wietnamu. Wietnamski jest językiem ojczystym Wietnamczyków (người Việt / người kinh), stanowiących ok. 87% populacji tego kraju, oraz ok. dwóch milionów wietnamskich emigrantów. Jako drugi język używany jest przez mniejszości narodowe Wietnamu.
  Gia Rai – mniejszość etniczna w Wietnamie zamieszkująca głównie region płaskowyżu Tây Nguyên w środkowej części kraju. Niewielkie grupy Gia Rai zamieszkują również w Kambodży. Inne nazwy to Djarai, Jarai, Jorai, Cho-Rai, Chor, Mthur, Chrai, Gio-Rai.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.