• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Region Oberland

  Przeczytaj także...
  Region Allgäu (niem. Planungsregion Allgäu) – region planowania w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia. Siedzibą regionu jest miasto na prawach powiatu Kaufbeuren.Region Südostoberbayern (niem. Planungsregion Südostoberbayern) – region planowania w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria. Siedzibą regionu jest miasto na prawach powiatu Rosenheim.
  Weilheim in Oberbayern, Weilheim i.OB – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Oberland, siedziba powiatu Weilheim-Schongau. Leży około 45 km na południowy zachód od Monachium, nad rzeką Amper, przy drodze B2 i liniach kolejowych (Weilheim in Oberbayern – Landsberg am Lech/Mering - Augsburg i Monachium - Innsbruck.

  Region Oberland (niem. Planungsregion Oberland) – region planowania w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria. Siedzibą regionu jest miasto Weilheim in Oberbayern.

  Region leży w południowej części Bawarii. Na wschodzie graniczy z regionem planowania Südostoberbayern, na południu z Austrią, na zachodzie z regionem planowania Allgäu, a na północy z regionem planowania Monachium.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  W skład regionu Oberland wchodzą:

  Region Monachium (niem. Planungsregion München) – region planowania w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria. Siedzibą regionu jest miasto na prawach powiatu Monachium.Region planowania (niem. Planungsregion) – obszar w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, na którym są określone zasady i cele planowania regionalnego. Obszar ten jest mniejszy niż kraj związkowy a większy niż jednostka osadnicza. Jest ich łącznie 18, powstały 1 kwietnia 1973.
 • cztery powiaty ziemskie (Landkreis)
 • Powiaty ziemskie:

  Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Bayerisches Landesamt für Statistik und Datenverarbeitung, Monachium  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.
  Górna Bawaria (niem. Oberbayern) - kraina historyczna w południowych Niemczech, współcześnie okręg (niem. Bezirk) oraz rejencja w kraju związkowym Bawaria. Stolicą Górnej Bawarii jest Monachium. Do Górnej Bawarii należy też najwyższa część niemieckich Alp, przepływa przez nią rzeka Izara.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.