• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Region Macedonia Zachodnia

  Przeczytaj także...
  Jednostka regionalna Kastoria (nwgr.: Περιφερειακή ενότητα Καστοριάς) – jednostka administracyjna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011.Jednostka regionalna Florina (nwgr.: Περιφερειακή ενότητα Φλώρινας) – jednostka administracyjna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011.
  Jednostka regionalna Grewena (nwgr.: Περιφερειακή ενότητα Γρεβενών) – jednostka administracyjna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011.

  Region Macedonia Zachodnia (nwgr. Δυτική Μακεδονία, trl. Dytikī́ Makedonía) – jeden z 13 regionów administracyjnych w Grecji, położony w północnej części kraju. Współtworzy administrację Epir-Macedonia Zachodnia.

  Obejmuje swoim obszarem fragment greckiej Macedonii należącej do Grecji. Region graniczy od zachodu z regionem Epir, od północy z Albanią i Macedonią Północną, od wschodu z regionem Macedonia Środkowa, a od południa regionem Tesalia.

  Region Macedonia Środkowa (nwgr. Κεντρική Μακεδονία, trl. Kentrikī́ Makedonía) – jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji. Położony jest w północnej części kraju i zajmuje środkową część greckiej krainy historycznej Macedonia oraz część krainy historycznej Macedona. Graniczy od zachodu z regionem Macedonia Zachodnia, od południowego zachodu z Regionem Tesalia, od wschodu z regionem Macedonia Wschodnia i Tracja, a od północy z Bułgarią i Republiką Macedonii. Od południa ograniczony jest przez Morze Egejskie. Na wschodnim krańcu półwyspu Chalkidiki graniczy z okręgiem autonomicznym Athos.Grewena – miasto w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Epir-Macedonia Zachodnia, w regionie Macedonia Zachodnia, w jednostce regionalnej Grewena. Siedziba gminy Grewena. W 2011 roku liczyło 13 137 mieszkańców. Grewena położona jest około 400 km od Aten i 180 km od Salonik na wysokości 530 m n.p.m. Znajduje się w strefie czasu wschodnioeuropejskiego.

  Stolicą regionu jest Kozani.

  Region Macedonia Zachodnia podzielony jest na cztery jednostki regionalne:

 • Jednostka regionalna Florina ze stolicą we Florinie
 • Jednostka regionalna Grewena ze stolicą w Grewenie
 • Jednostka regionalna Kastoria ze stolicą w Kastorii
 • Jednostka regionalna Kozani ze stolicą w Kozani
 • Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu. Kastoria (gr. Καστοριά) – miasto w północno-zachodniej Grecji, w Górach Dynarskich, nad jeziorem Kastoria. Liczba mieszkańców w 2003 roku wynosiła 15 tys. Miasto jest ośrodkiem administracyjnym prefektury Kastoria. Miasto tradycyjnie słynęło z wyrobu futer, zapełniających także komisy PRL. Przemysł ten i rzemiosło zaczęły podupadać w ostatnich dziesięcioleciach XX wieku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Język nowogrecki, język grecki nowożytny, greka nowożytna, demotyk(a) (nowogr. η Ελληνική γλώσσα, i Ellinikí glóssa; τα Ελληνικά, ta Elliniká) – język indoeuropejski, używany współcześnie w Grecji (ok. 11 mln mówiących) i na Cyprze (ok. 750 tys.). Jest on jednocześnie językiem urzędowym tych państw (na Cyprze obok tureckiego).
  Epir-Macedonia Zachodnia (nwgr. Αποκεντρωμένη Διοίκηση Ηπείρου - Δυτικής Μακεδονίας) - jedna z 7 jednostek administracyjnych Grecji, wprowadzona 1 stycznia 2011.
  Region Epir – jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji położony w północno-zachodniej części kraju i w dużej mierze na terenie greckiej części historycznej krainy Epir. W ujęciu historyczno-kulturowym Epir jest jednak dużo większym obszarem niż ten, który zajmuje współczesny grecki region administracyjny o tej nazwie.
  Kozani (gr. Κοζάνη) - miasto w północnej Grecji, stolica regionu administracyjnego (peryferii) Macedonia Zachodnia. Miasto ma 60 tys. mieszkańców.
  Region Tesalia (nwgr. Θεσσαλία, trl. Thessalía) – jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji położony w środkowej części kraju. Obejmuje swoim obszarem krainę historyczną Tesalia oraz część archipelagu Sporadów. Region graniczy od zachodu z regionem Epir, od północy z regionem Macedonia Zachodnia i regionem Macedonia Środkowa zaś od południa z regionem Grecja Środkowa. Od wschodu część lądową regionu ogranicza Morze Egejskie, przez które graniczy on z regionem Wyspy Egejskie Północne.
  Jednostka regionalna Kozani (nwgr.: Περιφερειακή ενότητα Κοζάνης) – jednostka administracyjna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011.
  Florina (gr. Φλώρινα, mac. Лерин, Lerin, bizant. Χλέρινον, Chlérinon) – miasto w północno-zachodniej Grecji w regionie Macedonia Zachodnia, u podnóża gór Baba, w pobliżu granicy z Republiką Macedonii; stolica prefektury Florina. Około 16 771 mieszkańców (2001). Ośrodek handlowy regionu uprawy winorośli; muzeum archeologiczne. Florinę i jej okolice, oprócz Greków, zamieszkuje najliczniejsza w Grecji mniejszość słowiańskojęzycznych Macedończyków.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.