• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Region Industrieregion Mittelfranken

  Przeczytaj także...
  Region Oberpfalz-Nord (niem. Planungsregion Oberpfalz-Nord) – region planowania w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górny Palatynat. Siedzibą regionu jest miasto Neustadt an der Waldnaab.Region Ingolstadt (niem. Planungsregion Ingolstadt) – region planowania w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria. Siedzibą regionu jest miasto na prawach powiatu Ingolstadt.
  Norymberga (niem. Nürnberg) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, siedziba regionu Industrieregion Mittelfranken oraz powiatu Norymberga. Położone nad rzeką Pegnitz (nieco powyżej jej ujścia do rzeki Regnitz), gospodarcza i kulturalna stolica Frankonii, drugie co do wielkości miasto w Bawarii. Liczy 510 602 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Monachium – ok. 150 km na południowy wschód, Stuttgart – ok. 156 km na południowy zachód i Frankfurt nad Menem – ok. 186 km na północny zachód. Miasto zniszczone podczas II wojny światowej, odbudowane.

  Planungsregion Nürnberg (do 30 kwietnia 2014 Planungsregion Industrieregion Mittelfranken) – region planowania w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia. Siedzibą regionu jest miasto na prawach powiatu Norymberga.

  Region leży w środkowej części Bawarii. Na wschodzie graniczy z regionami planowania Oberpfalz-Nord i Ratyzbona, na południu z regionem planowania Ingolstadt, na zachodzie z regionem planowania Westmittelfranken, a na północy z regionami planowania Oberfranken-Ost oraz Oberfranken-West.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Środkowa Frankonia (niem. Mittelfranken) – kraina historyczna w południowych Niemczech, współcześnie okręg (niem. Bezirk) oraz rejencja w kraju związkowym Bawaria. Stolicą Środkowej Frankonii jest Ansbach. Inne większe miasta to Norymberga, Erlangen i Fürth. Przez Środkową Frankonię przepływa rzeka Pegnitz. Znajduje się w niej Szwajcaria Frankońska.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  W skład Planungsregion Nürnberg wchodzą:

 • cztery miasta na prawach powiatu: (kreisfreie Stadt)
 • cztery powiaty ziemskie (Landkreis)
 • Miasta na prawach powiatu:

  Powiaty ziemskie:

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Bayerisches Landesamt für Statistik und Datenverarbeitung, Monachium
 • industrieregion-mittelfranken.de
 • Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Region Westmittelfranken (niem. Planungsregion Westmittelfranken) – region planowania w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia. Siedzibą regionu jest miasto na prawach powiatu Ansbach.
  Region Ratyzbona (niem. Planungsregion Regensburg) – region planowania w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górny Palatynat oraz Dolna Bawaria. Siedzibą regionu jest miasto na prawach powiatu Ratyzbona.
  Region planowania (niem. Planungsregion) – obszar w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, na którym są określone zasady i cele planowania regionalnego. Obszar ten jest mniejszy niż kraj związkowy a większy niż jednostka osadnicza. Jest ich łącznie 18, powstały 1 kwietnia 1973.
  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.
  Region Oberfranken-Ost (niem. Planungsregion Oberfranken-Ost) – region planowania w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia oraz Górny Palatynat. Siedzibą regionu jest miasto na prawach powiatu Hof.
  Region Oberfranken-West (niem. Planungsregion Oberfranken-West) – region planowania w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia. Siedzibą regionu jest miasto na prawach powiatu Bamberg.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.