• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Region Bourkou-Ennedi-Tibesti

  Przeczytaj także...
  Pustynia – teren o znacznej powierzchni, pozbawiony zwartej szaty roślinnej wskutek małej ilości opadów i przynajmniej okresowo wysokich temperatur powietrza, co sprawia, że parowanie przewyższa ilość opadów. Na gorących pustyniach temperatury sięgają do 50 °C (najwyższa zanotowana temperatura to 57,7 °C), nocą zaś dochodzą do 0 °C, charakterystyczne są dla nich też znaczne amplitudy dobowe temperatury, stały deficyt wilgotności oraz silne nasłonecznienie.Region Borku - jeden z 22 regionów administracyjnych Czadu, utworzony 19 lutego 2008 r. w wyniku podziału regionu Bourkou-Ennedi-Tibesti. Region rozciąga jest w północnej części kraju i graniczy z Libią.
  Bodele – bezodpływowa, półpustynna kotlina na południu Sahary, w Czadzie, na wysokości 150–200 m. Występują tu nieliczne oazy. Kotlina Bodele charakteryzuje się koczowniczą hodowlą.

  Borkou-Ennedi-Tibesti (lub Bourkou-Ennedi-Tibesti, BET) - region administracyjny Czadu, istniejący w latach 2002-2008 (i wcześniej, w l. 1960-1999 jako jedna z 14 prefektur). W wyniku reformy podziału administracyjnego kraju z dniem 19 lutego 2008 r. region Bourkou-Ennedi-Tibesti został podzielony na trzy nowe regiony: Borkou, Ennedi i Tibesti.

  Region Ennedi - jeden z 22 regionów administracyjnych Czadu, utworzony 19 lutego 2008 r. w wyniku podziału regionu Bourkou-Ennedi-Tibesti. Region rozciąga się w północno-wschodniej części kraju i graniczy z Sudanem i Libią.Obecny podział administracyjny Czadu obowiązuje od 19 lutego 2008 r. Kraj podzielony jest na 22 regionów, w tym region stołeczny Ndżamena posiadający specjalny status administracyjny.

  Region Borkou-Ennedi-Tibesti, zajmujący całą północną części kraju, miał powierzchnię 600,3 tys. km ² (niemal połowę całkowitej powierzchni Czadu) i był zamieszkany przez 73 185 osób (1993). W latach 2002-2008 region dzielił się na 4 departamenty. Jego stolicą była Faya.

  Region Tibesti - jeden z 22 regionów administracyjnych Czadu, utworzony 19 lutego 2008 r. w wyniku podziału regionu Bourkou-Ennedi-Tibesti. Region rozciąga jest w północno-zachodniej części kraju i graniczy z Nigrem i Libią.Granica państwowa – powierzchnia pionowa przechodząca przez linię graniczną oddzielająca terytorium, podziemie i obszar powietrzny jednego państwa od innych państw lub obszarów niczyich. Do określania granic często używa się charakterystycznych elementów geograficznych, jak na przykład rzeki, łańcuchy górskie lub wybrzeża morskie. Oznaczana jest specjalnymi znakami . Stopień rozwinięcia granicy państwa określa współczynnik rozwinięcia granicy.

  Powierzchnia regionu bardzo zróżnicowana, choć w większość pokryta pustyniami lub półpustyniami. W północno-zachodniej części znajduje się masyw wulkaniczny Tibesti (z najwyższym szczytem kraju Emi Kussi, mającym 3415 m n.p.m.) oraz kotlina Bodele, rozległy półpustynny teren, będący obszarem najczęstszych burz piaskowych na świecie.

  Tibesti (Tibasti, Tibisti) – wulkaniczny masyw górski na Saharze. Jego przeważająca część znajduje się na północnym terytorium Czadu, pozostałość – na południu Libii.Faya, Faya-Largeau, Largeau - miasto w Czadzie, stolica regionu Borkou (dawniej regionu Bourkou-Ennedi-Tibesti obejmującego cały północny Czad) oraz departamentu Borkou; 13 400 mieszkańców (2005).

  Północna część regionu przy granicy z Libią to tzw. strefa Aozou, która stanowiła przedmiot sporu terytorialnego między Czadem a Libią.

  Departamenty[]
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Czad, Republika Czadu (fr. Tchad, République du Tchad, arab. جمهوريّة تشاد [Jumhuriyat Tashad]) – państwo śródlądowe w środkowej Afryce. Graniczy od północy z Libią, od wschodu z Sudanem, od południa z Republiką Środkowoafrykańską, od południowego zachodu z Kamerunem i Nigerią, a od zachodu z Nigrem.
  Półpustynia – teren o bardzo skąpej roślinności, pokrywającej od 10 do 50% powierzchni, jednak bujniej rozwiniętej niż na pustyniach. Występują na niej gatunki przystosowane do warunków dotkliwej suszy, podobnie jak w obszarach pustynnych. Są to suchorosty i sukulenty.
  Libia (arab. ليبيا – trl. Lībiyā, trb. Libija), oficjalnie Państwo Libia (arab. دولة ليبيا – trl. Dawlat Lībiyā, trb. Daulat Libija) – państwo położone w Afryce Północnej, nad zatoką Wielka Syrta (Morze Śródziemne).
  Burza piaskowa (burza pyłowo-piaskowa) to zjawisko atmosferyczne wywołane przez silne wiatry związane z wtargnięciem chłodnego powietrza polarnego na ciepłe obszary pustynne i półpustynne, lub przez feny napotykające na swojej drodze luźny materiał skalny, zwietrzelinę, piasek i pył.
  Emi Kussi (Emi Koussi) – wysoki wulkan na południowym krańcu gór Tibesti na Saharze, w północnym Czadzie. Jest on najwyższym szczytem na terenie Czadu i Sahary.
  Strefa Aozou (lub Strefa Aouzou) − północna część Czadu (region Bourkou-Ennedi-Tibesti), pas terenu o szerokości około 100 km, położony przy granicy z Libią. Terytorium sporne między Czadem a Libią.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.