• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Region Bayerischer Untermain

  Przeczytaj także...
  Aschaffenburg (nazwa lokalna: Aschebersch) – miasto będące siedzibą jednego z powiatów bawarskiego okręgu Dolna Frankonia. Obszar ten wchodzi także w skład regionu metropolitalnego Frankfurt/Ren-Man.Powiat Main-Kinzig (niem. Main-Kinzig-Kreis) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Darmstadt. Siedzibą powiatu jest miasto Gelnhausen.
  Dolna Frankonia (niem. Unterfranken) – bawarski okręg administracyjny. Kraina ta leży na północnym zachodzie kraju związkowego i graniczy od południa i zachodu z Badenią-Wirtembergią oraz Hesją. Na północy posiada wspólną granicę z Turyngią. Od wschodu graniczy zaś z bawarskimi okręgami admistracyjnymi: Górna oraz Środkowa Frankonia. Ponieważ główną rzeką przepływającą przez Dolną Frankonię jest Men, region ten, zwłaszcza przez jego mieszkańców, nazywany jest Men-Frankonią. Administracyjnym centrum oraz stolicą okręgu jest Würzburg.

  Region Bayerischer Untermain (niem. Planungsregion Bayerischer Untermain) – region planowania w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia. Siedzibą regionu jest miasto na prawach powiatu Aschaffenburg.

  Region leży w zachodniej części Bawarii. Na wschodzie graniczy z regionem planowania Würzburg, na południu z krajem związkowym Badenia-Wirtembergia (powiaty Neckar-Odenwald oraz Main-Tauber), na zachodzie z krajem związkowym Hesja (powiaty Odenwald, Darmstadt-Dieburg oraz Offenbach), a na północy z heskim powiatem Main-Kinzig.

  Powiat Neckar-Odenwald (niem. Neckar-Odenwald-Kreis) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Rhein-Neckar. Stolicą powiatu jest miasto Mosbach.Powiat Offenbach (niem. Landkreis Offenbach) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Darmstadt. Siedzibą powiatu jest miasto Dietzenbach.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  W skład regionu Bayerischer Untermain wchodzi:

 • jedno miasto na prawach powiatu: (kreisfreie Stadt)
 • dwa powiaty ziemskie (Landkreis)
 • Miasta na prawach powiatu:

  Powiaty ziemskie:

  Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Bayerisches Landesamt für Statistik und Datenverarbeitung, Monachium
  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat Darmstadt-Dieburg (niem. Landkreis Darmstadt-Dieburg) – powiat w niemieckim kraju związkowym Hesja, w rejencji Darmstadt. Siedzibą powiatu jest miasto Darmstadt.
  Powiat Main-Tauber (niem. Main-Tauber-Kreis) – powiat w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Heilbronn-Franken. Stolicą powiatu jest miasto Tauberbischofsheim.
  Region Würzburg (niem. Planungsregion Würzburg) – region planowania w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia. Siedzibą regionu jest miasto Karlstadt.
  Region planowania (niem. Planungsregion) – obszar w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, na którym są określone zasady i cele planowania regionalnego. Obszar ten jest mniejszy niż kraj związkowy a większy niż jednostka osadnicza. Jest ich łącznie 18, powstały 1 kwietnia 1973.
  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.
  Powiat Odenwald (niem. Odenwaldkreis) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Darmstadt, w górach Odenwald. Siedzibą powiatu jest miasto Erbach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.81 sek.