• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Region Arequipa

  Przeczytaj także...
  Ampato, Nevado de Ampato – stratowulkan, najwyższy szczyt w masywie Cordillera de Ampato położonym w regionie Arequipa, w południowej części Peru. Ma on wysokość 6288 m n.p.m. Znajduje się on w Andach Środkowych, na zachód od jeziora Titicaca. Na stokach masywu źródła rzeki Colca, na północ od masywu mieści się Kanion Colca.Arequipa - miasto w Peru, położone na wysokości 2325 m n.p.m. w otoczeniu gór Cordillera Volcanica. Jest stolicą regionu Arequipa i drugim co do wielkości miastem w Peru - zaraz po stolicy Limie - liczącym obecnie ok. 762 tys. mieszkańców.
  El Misti lub Guagua-Putina to stratowulkan w południowym Peru, w pobliżu miasta Arequipa. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1784 r.

  Region Arequipa – jeden z 25 regionów w Peru. Stolicą jest Arequipa, drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Peru.

  Prowincje Regionu Arequipa

  Podział administracyjny regionu[ | edytuj kod]

  Region podzielony jest na osiem prowincji, które obejmują 108 dystryktów.

   Zapoznaj się również z: Podział administracyjny Peru.

  Geografia regionu[ | edytuj kod]

  Na obszarze regionu Arequipa znajdują się dwa najgłębsze kaniony świata – Cotahuasi i Colca. Przyciągają one licznych turystów ze względu za piękne widoki. W regionie znajdują się pokryte śniegiem wulkany - Coropuna (6305 m n.p.m.), Solimana (6117 m n.p.m.), Chachani (6057 m n.p.m.), Pichu Picchu (5500 m n.p.m.) i El Misti (5821 m n.p.m.). Najwyższym szczytem regionu jest Ampato (6288 m n.p.m.).

  Przełom – odcinek doliny rzecznej o wąskim dnie i stromych zboczach, w którym ciek (rzeka) pokonuje przeszkodę obecną na jej drodze (np. pasmo górskie lub inna wypukłość terenu)Peru (Perú, Republika Peru – República del Perú) – państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi co do wielkości kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima.
  Warto wiedzieć że... beta

  Coropuna (hiszp. Nevado Coropuna, Volcán Coropuna) – czynny masyw wulkaniczny w regionie Arequipa, w Peru, w północno-zachodniej części Ameryki Południowej.
  Solimana (hiszp. Volcán Solimana) – stratowulkan w Peru, w Andach, w paśmie Cordillera Ampato. Jego wysokość wynosi 6093 m n.p.m., jest trzecim najwyższym szczytem regionu Arequipa (po Coropunie i Ampato).
  Kanion Colca – kanion rzeki Colca w regionie Arequipa, w Peru. Znajduje się około 100 km na północny zachód od miasta Arequipa.
  Wulkan (z łac. Vulcanus – imię rzymskiego boga ognia) – miejsce na powierzchni Ziemi, z którego wydobywa się lawa, gazy wulkaniczne (solfatary, mofety, fumarole) i materiał piroklastyczny. Terminu tego również używa się jako określenie form terenu powstałych wskutek działalności wulkanu, choć bardziej poprawne są takie terminy jak: góra wulkaniczna, stożek wulkaniczny, kopuła wulkaniczna czy wulkan tarczowy.
  Peru podzielone jest na 25 regionów i autonomiczną prowincję Lima, w której mieści się stolica, łącznie 26 jednostek administracyjnych najwyższego stopnia. Regiony podzielone są łącznie na 196 prowincji, które składają się z 1837 dystryktów.
  Region, to najwyższa jednostka terytorialnej organizacji w państwie, bez względu na jego formę prawnoustrojową, o relatywnie dużej powierzchni i znacznej liczbie ludności, jednolita z punktu widzenia gospodarczego, społecznego i kulturowego, w której jest prowadzona odpowiednia do potrzeb polityka gospodarcza, społeczna i kulturalna przez powołane do tego instytucje regionalne. Jednostki terytorialne tego typu mogą nosić różne nazwy, np. województwo, wspólnota autonomiczna.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.