• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Reginald Maudling

  Przeczytaj także...
  Archibald Henry Macdonald Sinclair, 1. wicehrabia Thurso KT, CMG (ur. 22 października 1890, zm. 15 czerwca 1970), brytyjski polityk, członek Partii Liberalnej, minister w rządach Ramsaya MacDonalda i Winstona Churchilla.Bexhill-on-Sea (potocznie Bexhill) – miasto w Anglii, w hrabstwie East Sussex, położone nad Kanałem La Manche. W 2001 roku liczyło 39 451 mieszkańców.
  Wspólnota Europejska, WE (fr. Communauté Européenne, CE; ang. European Community, EC) – powołana do życia 1 stycznia 1958 na mocy traktatów rzymskich jako Europejska Wspólnota Gospodarcza (EWG), a istniejąca do 30 listopada 2009 historyczna organizacja ponadnarodowa. Pierwszy filar Unii Europejskiej wraz z Europejską Wspólnotą Energii Atomowej (Euratom), a do 2002 również z Europejską Wspólnotą Węgla i Stali. W 1992 na podstawie traktatu z Maastricht zmieniono nazwę EWG na Wspólnota Europejska, miał to być wyraz pragnienia państw narodowych rozszerzenia współpracy na obszary inne niż tylko gospodarka.

  Reginald Maudling (ur. 7 marca 1917 w North Finchley, zm. 14 lutego 1979 w Londynie) – brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej, minister w rządach Anthony’ego Edena, Harolda Macmillana, Aleca Douglasa-Home’a i Edwarda Heatha.

  Był synem Reginalda George’a Maudlinga, pracownika Commercial Calculating Company Ltd. Wkrótce po jego narodzinach rodzina przeprowadziła się do Bexhill. Dzięki uzyskanym stypendiom Maudling kształcił się w Merchant Taylors' School oraz w Merton College na Uniwersytecie Oksfordzkim. W 1940 r. rozpoczął praktykę adwokacką w Middle Temple. Wkrótce jednak wstąpił do Ochotniczej Rezerwy Królewskich Sił Powietrznych. Słaby wzrok spowodował, że Maudling pracował w sekcji wywiadowczej, gdzie dosłużył się rangi porucznika. Następnie został mianowany prywatnym sekretarzem ministra lotnictwa, Archibalda Sinclaira.

  Kryzys sueski (arab. أزمة السويس – العدوان الثلاثي; hebr. מבצע קדש, Operacja „Kadesz”) – militarna agresja Wielkiej Brytanii, Francji i Izraela na Egipt, która rozpoczęła się 29 października 1956. Agresja została poprzedzona decyzją Egiptu o nacjonalizacji Kanału Sueskiego (26 lipca 1956), jednak rzeczywistą przyczyną wybuchu wojny było pragnienie Wielkiej Brytanii i Francji utrzymania kontroli nad Kanałem. Państwa te dla realizacji swoich celów posłużyły się Izraelem, którego statki handlowe nie mogły korzystać z Kanału Sueskiego. Izrael miał także własne wystarczające powody, by wziąć udział w wojnie.Margaret Hilda Thatcher LG (z domu Roberts, ur. 13 października 1925 w Grantham, zm. 8 kwietnia 2013 w Londynie) – brytyjska polityk, premier Wielkiej Brytanii w latach 1979–1990, chemiczka, prawniczka. Stanowczość w stosunku do strajkujących górników oraz do państw komunistycznych spowodowała nadanie jej przydomku Żelaznej Damy (Iron Lady). Liberalną politykę gospodarczą jej gabinetu ochrzczono mianem thatcheryzmu. Jedna z czołowych „eurosceptyczek”, zwolenniczka ograniczonej integracji europejskiej.

  W 1945 r. został wybrany kandydatem Partii Konserwatywnej w okręgu Heston and Isleworth, ale przegrał tam z kandydatem Partii Pracy. W listopadzie został członkiem sztabu Parlamentarnego Sekretariatu Partii Konserwatywnej, a następnie Conservative Research Department, gdzie kierował działem ekonomicznym. W 1946 r. został wybrany kandydatem w kolejnych wyborach parlamentarnym w okręgu Barnet. Po wyborach 1950 r. Maudling zasiadł w Izbie Gmin.

  Robert Anthony Eden, 1. hrabia Avon KG, MC (ur. 12 czerwca 1897 w West Auckland, zm. 14 stycznia 1977 w Alvediston) – brytyjski polityk, premier Wielkiej Brytanii i przywódca Partii Konserwatywnej w latach 1955-1957. Trzykrotny minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii (1936–1938, 1940–1945 i 1951–1955). Po objęciu urzędu premiera podjął decyzję o interwencji przeciwko Egiptowi w sporze o Kanał Sueski, co doprowadziło do jego upadku. Mimo wszystko, był człowiekiem o słabym charakterze, a w 2004 r. 139 politologów uznało go za najmniej efektywnego brytyjskiego premiera w XX w.Okręg wyborczy Barnet powstał w 1950 r. i wysyłał do brytyjskiej Izby Gmin jednego deputowanego. Okręg obejmował dystrykt Barnet w północnym Londynie. Został zniesiony w 1974 r.

  Po powrocie Partii Konserwatywnej do władzy w 1951 r. Maudling został młodszym ministrem w ministerstwie lotnictwa cywilnego. W 1952 r. w imieniu Skarbu przedstawiał w parlamencie projekt budżetu. Następnie został mianowany ekonomicznym sekretarzem skarbu. W 1955 r. otrzymał stanowisko ministra zaopatrzenia. Popierał brytyjską interwencję podczas kryzysu sueskiego. Kiedy premierem został w 1957 r. Macmillan, Maudling odmówił pozostania na stanowisku ministra zaopatrzenia oraz objęcia resortu zdrowia. Ostatecznie został Paymaster-General, zaś wkrótce później został członkiem gabinetu. Brał udział w pierwszych negocjacjach dotyczących członkostwa Wielkiej Brytanii w EWG.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

  Po wyborach 1959 r. Maudling został przewodniczącym Zarządu Handlu, gdzie odpowiadał za rządową politykę wspierania obszarów o dużym poziomie bezrobocia. Doprowadził również do zawarcia umów o wolnym handlu z poszczególnymi członkami EWG. W 1961 r. został na krótki czas ministrem kolonii. Po „nocy długich noży” w 1962 r. otrzymał stanowisko kanclerza skarbu. Na tym stanowisku zlikwidował podatek od wartości dodanej (purchase tax) oraz odsetki bankowe. Po zmianie premiera w 1963 r. (Macmillana zastąpił Douglas-Home) Maudling pozostał na swoim stanowisku. Utrzymał się na nim do wyborczej porażki konserwatystów w 1964 r.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Partia Pracy (ang. Labour Party, LP), potocznie laburzyści – brytyjska socjaldemokratyczna partia polityczna powstała w lutym 1900 r. ze zjednoczenia Niezależnej Partii Pracy, Towarzystwa Fabiańskiego i Federacji Socjaldemokratycznej; do 1906 roku pod nazwą Komitet Przedstawicielstwa Robotniczego (Labour Representation Comitee).

  Jako polityk opozycji został w 1965 r. ministrem spraw zagranicznych w gabinecie cieni. W tym samym roku wystartował w wyborach na lidera partii, ale przegrał z Edwardem Heathem. Został jednak zastępcą lidera partii oraz pozostał prominentnym członkiem gabinetu cieni. Po powrocie konserwatystów do władzy w 1970 r. został ministrem spraw wewnętrznych. Na tym stanowisku musiał zmierzyć się z narastającym kryzysem w Irlandii Północnej. Sprawami północnoirlandzkimi zajmował się do 1972 r., kiedy to utworzono odrębne ministerstwo ds. Irlandii Północnej. Poza tym Maudling wprowadził do brytyjskiego ustawodawstwa karnego karę bezpłatnych prac społecznych (community service). Doprowadził również do pewnej liberalizacji prawa imigracyjnego.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Maudling zrezygnował ze stanowiska ministra 18 lipca 1972 r., kiedy bankructwo ogłosiła firma architekta Johna Poulsona, gdzie Maudling był od 1966 r. dyrektorem. Przy okazji likwidacji firmy wyszło na jaw, że Poulson wręczał łapówki licznym wysokim urzędników państwowym, a w całą sprawę zamieszany był Maudling. Pomimo skandalu były minister pozostał aktywnym graczem na scenie politycznej. Po likwidacji okręgu Barnet w 1974 r. Maudling przeniósł się do okręgu Chipping Barnet. W 1975 r. został ministrem spraw zagranicznych w gabinecie cieni Margaret Thatcher. Maudling rychło popadł z nią w spór dotyczący kwestii ekonomicznych i w 1976 r. został zdymisjonowany. W 1977 r. powróciła sprawa Poulsona wraz z raportem parlamentarnej komisji, która postulowała pozbawienie Maudlinga i dwóch innych deputowanych miejsca w parlamencie. Do tego jednak nie doszło, gdyż w Izbie Gmin nie udało się zebrać wystarczającej większości.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Maurice Harold Macmillan, 1. hrabia Stockton (ur. 10 lutego 1894 w Londynie, zm. 29 grudnia 1986 w Birch Grove, Sussex) – polityk brytyjski. Czasami zwany "Supermac" lub "Mac the Knife". Polityk Partii Konserwatywnej.

  Były minister zmarł 14 lutego 1979 r. w Royal Free Hospital w Londynie na marskość wątroby. Był żonaty z aktorką Beryl Laverick, którą poślubił w 1939 r. Miał z nią trzech synów i córkę.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Lewis Baston: Reggie: The Life of Reginald Maudling. Sutton Publishing, 2004. ISBN 0-7509-2924-3.
 • Reginald Maudlin: Memoirs. Sidgwick & Jackson, 1978. ISBN 0-283-98446-5.
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Partia Konserwatywna (ang. Conservative Party, CP, oficjalna nazwa: Partia Konserwatywno-Unionistyczna, Conservative and Unionist Party), brytyjska partia polityczna powstała w 1832 roku w wyniku przekształcenia ugrupowania torysów, popularnie nazywana w dalszym ciągu torysami. Jedna z dwu (obok Partii Pracy) głównych partii w Wielkiej Brytanii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Porucznik – oficerski stopień wojskowy występujący w większości armii świata. W Wojsku Polskim zaliczany jest do korpusu oficerów młodszych. Polski oficer w stopniu porucznika na naramiennikach nosi trzy gwiazdki.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Okręg wyborczy Chipping Barnet powstał w 1974 i wysyła do brytyjskiej Izby Gmin jednego deputowanego. Okręg obejmuje północno-wschodnią część London Borough of Barnet.
  Alec Douglas-Home, właśc. sir Alexander Frederick Douglas-Home, baron Home of Hirsel, 14. hrabia Home KT (ur. 2 lipca 1903 w Londynie, zm. 9 października 1995 w Coldstream) – brytyjski arystokrata, dyplomata i polityk. W czasie swej długiej kariery Home był osobistym sekretarzem premiera Neville’a Chamberlaina, dwukrotnym ministrem spraw zagranicznych i, przez rok (1963-1964) premierem rządu Jej Królewskiej Mości.
  Royal Air Force (w skrócie RAF) – siły lotnicze Wielkiej Brytanii powstałe w 1918 roku. Obecnym dowódcą Królewskich Sił Lotniczych jest Air Chief Marshal Stephen Dalton. RAF podporządkowany jest Brytyjskim Siłom Zbrojnym podlegającym królowej Elżbiecie II.
  Uniwersytet Oksfordzki (ang. University of Oxford, łac. Universitas Oxoniensis) – uniwersytet w Oksfordzie założony przed 1167, najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii i krajach anglosaskich.
  Izba Gmin (ang. House of Commons) – izba niższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, odgrywa jednak rolę nadrzędną wobec Izby Lordów. W obecnej kadencji (2010-) w jej skład wchodzi 650 deputowanych (MPs od angielskiego Member of Parliament – "członek parlamentu"), wybieranych przez całość obywateli Zjednoczonego Królestwa w powszechnych, czteroprzymiotnikowych wyborach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.