• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Reginald Courtenay Welch

  Przeczytaj także...
  Puchar Anglii (F.A. Cup) – najstarsze klubowe rozgrywki piłkarskie na świecie. Organizatorem jest Angielska Federacja Piłkarska (The Football Association). W rozgrywkach biorą udział wszystkie angielskie kluby piłkarskie zrzeszone w związku.Royal Engineers Association Football Club - drużyna piłkarska reprezentująca Korpus Inżynierów Królewskich Armii Brytyjskiej. W XIX wieku była jedną z najlepszych drużyn w angielskiej piłce nożnej, wygrywając FA Cup w 1875 roku i awansując do finałów tych rozgrywek cztery razy w pierwszych ośmiu sezonach. "The Engineers" byli pionierami gry kombinacyjnej, w której piłkarze podawali piłkę między sobą, zamiast wykopywać piłkę pod bramkę przeciwnika.
  Farnham - miasto w Anglii, w regionie South East England, w hrabstwie Surrey. Położone jest ono 67 km na południowy zachód od Londynu. Miasto zamieszkane jest przez około 38 000 ludzi.

  Reginald Courtenay Welch (ur. 17 października 1851 w Londynie, zm. 4 czerwca 1939 w Farnham) – piłkarz angielski, który występował na pozycji bramkarza i obrońcy, dwukrotny reprezentant kraju.

  Kariera piłkarska[]

  Welch uczęszczał do szkoły publicznej w Harrow i jednocześnie występował w zespole Old Harrovians, a następnie w Harrow Chequers. W latach siedemdziesiątych XIX wieku wstąpił do innego klubu ze stolicy – Wanderers. W meczu finałowym 1. edycji rozgrywek o Puchar Anglii, rozegranym 16 marca 1872 roku na stadionie Kennington Oval, wystąpił na pozycji bramkarza; Wanderers pokonali Royal Engineers 1:0. Rok później na Lillie Bridge w meczu przeciwko Oxford University ponownie zagrał w finale Pucharu, tym razem na pozycji obrońcy, a Wanderers po raz drugi z rzędu odnieśli zwycięstwo.

  Reprezentacja Szkocji w piłce nożnej ośmiokrotnie grała w finałach mistrzostw świata, ale za każdym razem kończyła swój udział na rundzie grupowej.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Mecze w reprezentacji[]

  Welch wystąpił w pierwszym, oficjalnym meczu międzypaństwowym pomiędzy reprezentacjami Szkocji i Anglii na pozycji obrońcy. Spotkanie odbyło się 30 listopada 1872 roku na stadionie krykietowym Hamilton Crescent w Glasgow.

  7 marca 1874 na tym samym obiekcie Welch zagrał w kadrze po raz drugi. Był jedynym piłkarzem, który wystąpił w pierwszym finale Pucharu Anglii i w pierwszym, oficjalnym meczu międzypaństwowym.

  Późniejszy okres[]

  W latach 1873–1875 oraz 1879–1890 Welch był członkiem zarządu The Football Association. Od 1895 do śmierci pełnił funkcję dyrektora Akademii Wojskowej w Farnham. Był najdłużej żyjącym spośród członków kadry narodowej, którzy wystąpili w pierwszym, oficjalnym meczu międzypaństwowym. Zmarł w wieku 87 lat w Farnham.

  Wanderers Football Club – amatorski klub piłkarski z Londynu, występujący w Surrey South Eastern Combination Junior Division Four – 17. ligowym poziomie piłkarskim w Anglii. Powstał w 1859 roku pod nazwą Forest Football Club, pięć lat później zmienił nazwę na Wanderers Football Club. Początkowo składał się głównie z absolwentów renomowanych szkół prywatnych. Był jednym z czołowych zespołów drugiej połowy XIX wieku w Anglii sięgając pięciokrotnie po Puchar Anglii.The Oval (od nazwy sponsora nazywany również Kia Oval, w przeszłości Kennington Oval) – stadion krykietowy w Kennington, w Londynie. Na obiekcie tym swoje mecze rozgrywa drużyna Surrey County Cricket Club. Odbywają się na nim także krykietowe mecze testowe. W XIX wieku był areną 22 meczów finałowych Pucharu Anglii oraz 12 spotkań piłkarskiej reprezentacji Anglii. W latach siedemdziesiątych XIX wieku na stadionie odbyło się także kilka meczów narodowej reprezentacji rugbystów.

  Sukcesy[]

  Wanderers

 • Puchar Anglii zwycięzca (2): 1871/1872, 1872/1873
 • Przypisy

  1. Reginald Courtenay Welch (ang.). England Football Online. [dostęp 12 listopada 2011].
  2. FA Cup Final: 1872: Wanderers 1 Royal Engineers 0 (ang.). .fa-cupfinals.co.uk. [dostęp 9 września 2012].
  3. FA Cup Final: 1873: Wanderers 2 Oxford University 0 (ang.). fa-cupfinals.co.uk. [dostęp 9 września 2012].
  4. Saturday, 30 November 1872 International Friendly Match (ang.). England Football Online. [dostęp 12 listopada 2011].
  5. Saturday, 7 March 1874 International Friendly Match (ang.). England Football Online. [dostęp 12 listopada 2011].
  6. Reginald Courtenay Welch (ang.). englandstats.com. [dostęp 12 listopada 2011].
  The Football Asssociation (nazywana również w skrócie The FA) – związek piłkarski działający na terenie Anglii oraz dependencji Korony brytyjskiej: Guernsey, Jersey i Wyspie Man. Do FIFA The FA został włączony w roku 1905, zaś do UEFA w roku 1954, należy także do IIGA. Dzieli się na 51 regionalnych związków piłki nożnejLillie Bridge Grounds – nieistniejący obiekt sportowy w Londynie, na którym odbywały się głównie zawody lekkoatletyczne, kolarskie oraz mecze krykietowe. W 1873 roku na Lillie Bridge rozegrano mecz finałowy Pucharu Anglii w piłce nożnej pomiędzy Wanderers a Oxford University.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.