• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Regina Pats

  Przeczytaj także...
  National Hockey League (NHL) albo Ligue nationale de hockey (LNH) (pl. Narodowa Liga Hokeja) – zawodowa organizacja zrzeszająca 30 drużyn hokejowych z Ameryki Północnej. Drużyny należące do NHL każdego sezonu walczą o Puchar Stanleya. Cechuje ją wysoki poziom gry oraz wysokie zarobki graczy (średnia pensja w sezonie 2000/2001 wyniosła 1 400 000 $). Liga ta została założona w 1917 roku w Montrealu w Kanadzie. Obecnie w NHL większość stanowią zespoły ze Stanów Zjednoczonych, a ponad połowa graczy pochodzi z Kanady. Składa się z dwóch konferencji oraz sześciu dywizji. Od kilku lat jedynym Polakiem występującym w NHL jest Wojtek Wolski, Kanadyjczyk polskiego pochodzenia.Wiktoria z rodu Welfów, właśc. Aleksandryna Wiktoria (ang. Alexandrina Victoria) (ur. 24 maja 1819 w Londynie, zm. 22 stycznia 1901 w Cowes na wyspie Wight) – królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii przez 63 lata (od 20 czerwca 1837). Od 1 stycznia 1877 r. także cesarzowa Indii. Żona księcia Alberta Sachsen-Coburg-Gotha. Jej krewni i potomkowie zasiadali na tronach Grecji, Jugosławii, Rosji, Rumunii i Niemiec, a obecnie panują w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Belgii, Danii i Hiszpanii.
  NHL Entry Draft – coroczne spotkanie, na którym przedstawiciele zespołów z National Hockey League wybierają nowych zawodników do swoich drużyn w nowym sezonie. Do Entry Draft mogą przystąpić zawodnicy, którzy ukończyli 18 rok życia oraz nigdy nie grali w NHL. Ilość rund zależy od ilości zawodników, którzy wystartowali w drafcie. W każdej rundzie zespół wybiera jednego zawodnika (chociaż czasami może więcej lub w ogóle). Kolejność wyboru zawodników określa skomplikowany system losowań. Kolejność wyboru pierwszych czternastu zawodników mają zespoły, które w zeszłym sezonie nie zakwalifikowały się do play-off. Największe szanse na wybór gracza z numerem 1 ma zespół, który był ostatni w poprzednim sezonie.
  Drużyna Regina Pats w 1924.

  Regina Pats – juniorska drużyna hokejowa grająca w WHL w dywizji wschodniej, konferencji wschodniej. Drużyna ma swoją siedzibę w mieście Regina w Kanadzie. Założona w 1917 roku jako Regina Patricias na cześć księżniczki Patrycji Connaught, wnuczki Królowej Wiktorii, po czym w 1923 skrócono nazwę drużyny do obecnej formy. Jest najstarszym zespołem juniorskim występującym na świecie, który nie zmienił nigdy swojej siedziby. Współzałożyciel poprzednika ligi WHL - Canadian Major Junior Hockey League (CMJHL).

  Memorial Cup (fr. Coupe Memorial) – trofeum przyznawane za zwycięstwo w rozgrywkach hokeja na lodzie Canadian Hockey League. Każdego roku walczą o nie zwycięzcy lig Western Hockey League, Ontario Hockey League, Ligue de hockey junior majeur du Québec oraz gospodarz zawodów. Puchar rozgrywany jest od 1919 roku.Regina (fr. Régina) – miasto w Kanadzie, stolica prowincji Saskatchewan. Miasto jest w pobliżu miast Pilot Butte, White City, Lumsdena i Balgonie

  Największymi osiągnięciami zespołu jest czterokrotne zdobycie Memorial Cup w latach: 1925, 1928, 1930 i 1974. Poza tym w 1974 roku zespół zdobył Scotty Munro Memorial Trophy dla mistrza sezonu zasadniczego ligi WHL oraz Ed Chynoweth Cup dla zwycięzcy fazy play-off, trofeum to zdobyli również w 1980 roku.

  Scotty Munro Memorial Trophy – nagroda przyznawana w każdym sezonie zespołowi w lidze Western Hockey League, który zdobył najwięcej punktów w fazie grupowej rozgrywek. Po raz pierwszy nagrodę przyznano w sezonie 1966-1967.Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

  Ostatnie sezony[]

  Zawodnicy[]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Hokeiści Regina Pats.

  W zespole mecze rozgrywali 24 zawodników wybranych później w pierwszej rundzie draftu NHL, wśród nich m. in. Greg Joly, Doug Wickenheiser (najskuteczniejszy zawodnik w historii klubu, Brad Stuart, czy Jordan Eberle. Wiele zawodników później grało w NHL. (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.