• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Regina Oppmanowa

  Przeczytaj także...
  Słownik historyków polskich – słownik zawierający biogramy nieżyjących polskich historyków od Galla Anonima do roku 1993. Ukazał się pod redakcją Marii Prosińskiej-Jackl w 1994 roku. W jego opracowaniu wzięło udział kilkudziesięciu polskich historyków. Zawiera ponad 1600 haseł osobowych. Uwzględniono w nim badaczy, dydaktyków i popularyzatorów, a także twórców różnych form eseistyki, historiozofii i publicystyki historycznej. Teksty haseł zawierają oprócz życiorysu zwięzłą charakterystykę twórczości. Część biogramów zawiera podstawową bibliografią dotyczą przedmiotową.10 września jest 253. (w latach przestępnych 254.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 112 dni.
  Rafał Mieczysław Stobiecki (ur. 11 marca 1962 w Łodzi) – polski historyk, prof. dr hab. nauk historycznych, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego.

  Regina Oppmanowa z domu Remiszewskich (ur. 29 stycznia 1905 w Łęgu, zm. 10 września 1980 w Londynie) – polska historyk i archiwistka, żona Edmunda Oppmana.

  Edmund Oppman (ur. 14 sierpnia 1903 w Jekatierynosławiu na Ukrainie, zn. 12 stycznia 1951 w Londynie) - historyk dziejów nowożytnych zwłaszcza dziejów Warszawy, archiwista. Absolwent historii na UW. Był uczniem Marcelego Handelsmana, doktorat - 1928. Następnie pracował w Archiwum Akt Dawnych i Archiwum Wojskowym w Warszawie. Po II wojnie światowej znalazł się na emigracji. Organizował tam polskie archiwa we Francji i Wielkiej Brytanii. Był kierownikiem Archiwum Instytutu Historycznego im. W. Sikorskiego w Londynie. Współorganizator Polskiego Towarzystwa Historycznego na Obczyźnie i współredaktor pisma "Teki Historyczne". Jego żoną była Regina Oppmanowa.Stefan Krzysztof Kuczyński (ur. 13 stycznia 1938 w Warszawie, zm. 3 stycznia 2010) – polski historyk, profesor. Specjalizował się w historii średniowiecznej, w tym szczególnie w naukach pomocniczych historii: heraldyce, sfragistyce, weksylologii i genealogii.

  Życiorys[]

  Absolwentka historii na UW. Następnie pracował w Archiwum Wojskowym w Warszawie. Po II wojnie światowej znalazła się na emigracji. Pracowała (od 1951 roku kierownik) w Archiwum Instytutu Historycznego im. W. Sikorskiego w Londynie. Doktor honoris causa Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie (1980).

  Wybrane publikacje[]

 • Generał Sikorski : premier, naczelny wódz : [album] = Prime Minister, Commander in Chief, wybór fot. Regina Oppman, tekst Bohdan Wroński, Londyn: Instytut Polski i Muzeum im. Gen. Sikorskiego 1981.
 • Bibliografia[]

 • Stefan Krzysztof Kuczyński, Oppmanowa Regina [w:] Słownik historyków polskich, red. Maria Prosińska-Jackl, Warszawa 1994, s. 383.
 • Rafał Stobiecki, Klio na wygnaniu.z dziejów polskiej historiografii na uchodźstwie w Wielkiej Brytanii po 1945 roku, Poznań: Wydawnictwo Poznańskie 2005. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.