• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Regina - Kanada

  Przeczytaj także...
  Saskatoon – największe miasto Kanadyjskiej prowincji Saskatchewan, położone w środkowo-zachodniej Kanadzie, leżące na preriach kanadyjskich, nad rzeką Saskatchewan Południowe.Pilot Butte – kanadyjskie miasto założone w 1882 roku. Według danych z 2011 r. miasto miało 1 848 mieszkańców. Najbliższe miasta to Regina, White City, Zehner, i Balgonie. Język angielski jest językiem ojczystym dla 97%, francuski 1,1%, polski 0,32%, ukraiński 0,32%, duński 0,32%, węgierski 0,32% i niemiecki dla 0,32% mieszkańców (2011) .
  Regina Pats – juniorska drużyna hokejowa grająca w WHL w dywizji wschodniej w konferencji wschodniej. Drużyna ma swoją siedzibę w mieście Regina w Kanadzie.

  Regina (fr. Régina) – miasto w Kanadzie, stolica prowincji Saskatchewan. Najbliższe miasta to Pilot Butte, White City, Lumsdena i Balgonie.

  Aktualnie jest drugim pod względem ilości mieszkańców miastem w prowincji Saskatchewan (po Saskatoon), jednakże pełni rolę centrum ekonomiczno-kulturalnego dla całego regionu. Język angielski jest językiem ojczystym dla 87,7%, francuski dla 1,5% mieszkańców (2006).

  11 lutego 1926 roku w mieście urodził się aktor Leslie Nielsen.

  Cyklon Regina lub Tornado Regina – tornado, które w niedzielę 30 czerwca 1912 zniszczyło miasto Regina w Saskatchewan w Kanadzie. Do tej pory było najbardziej niebezpiecznym tornadem w historii Kanady z 28 ofiarami śmiertelnymi. Około 16:50 chmury leja uformowały się i zaczęły przedzierać się przez południową część miasta, przez dzielnicę mieszkalną między jeziorem Wascana oraz Victoria Avenue, a następnie docierając do dzielnicy biznesowej, stacji kolejowej, dzielnicy magazynowej aż do północnej mieszkaniowej dzielnicy miasta. Tornado osiągnęło siłę F4 w Skali Fujity. Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Historia[ | edytuj kod]

  Miasto zostało założone w 1882 roku. W 1912 Cyklon Regina zniszczył większą część miasta.

  Przestępstwa[ | edytuj kod]

  Sport[ | edytuj kod]

 • Regina Pats – klub hokejowy
 • Mistrzostwa Świata Juniorów w Hokeju na Lodzie 2010/Elita
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Statistics Canada. 2006 Community Profiles
  2. The Regina Cyclone of 1912 | Provincial Archives of Saskatchewan, www.saskarchives.com [dostęp 2019-05-10].
  3. Community Crime Report 2013, Regina Police Service, 22 lutego 2013 [dostęp 2019-05-10] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona miasta (ang.)
 • Lotnisko (ang.)
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Leslie William Nielsen (ur. 11 lutego 1926 w Reginie, zm. 28 listopada 2010 w Fort Lauderdale) – kanadyjski aktor filmowy i telewizyjny. Nielsen większość życia spędził w Stanach Zjednoczonych i był naturalizowanym Amerykaninem, ale nigdy nie zrzekł się obywatelstwa Kanady, gdzie rozpoczęła się jego kariera aktorska.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.