• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Regina - Kanada

  Przeczytaj także...
  Saskatoon – największe miasto Kanadyjskiej prowincji Saskatchewan, położone w środkowo-zachodniej Kanadzie, leżące na preriach kanadyjskich, nad rzeką Saskatchewan Południowe.Pilot Butte – kanadyjskie miasto założone w 1882 roku. Według danych z 2011 r. miasto miało 1 848 mieszkańców. Najbliższe miasta to Regina, White City, Zehner, i Balgonie. Język angielski jest językiem ojczystym dla 97%, francuski 1,1%, polski 0,32%, ukraiński 0,32%, duński 0,32%, węgierski 0,32% i niemiecki dla 0,32% mieszkańców (2011) .
  Regina Pats – juniorska drużyna hokejowa grająca w WHL w dywizji wschodniej w konferencji wschodniej. Drużyna ma swoją siedzibę w mieście Regina w Kanadzie.

  Regina (fr. Régina) – miasto w Kanadzie, stolica prowincji Saskatchewan. Najbliższe miasta to Pilot Butte, White City, Lumsdena i Balgonie.

  Miasto zostało założone w 1882 roku. Aktualnie jest drugim pod względem ilości mieszkańców miastem w prowincji Saskatchewan (po Saskatoon), jednakże pełni rolę centrum ekonomiczno-kulturalnego dla całego regionu. Język angielski jest językiem ojczystym dla 87,7%, francuski dla 1,5% mieszkańców (2006).

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Leslie William Nielsen (ur. 11 lutego 1926 w Reginie, zm. 28 listopada 2010 w Fort Lauderdale) – kanadyjski aktor filmowy i telewizyjny. Nielsen większość życia spędził w Stanach Zjednoczonych i był naturalizowanym Amerykaninem, ale nigdy nie zrzekł się obywatelstwa Kanady, gdzie rozpoczęła się jego kariera aktorska.

  11 lutego 1926 roku w mieście urodził się aktor Leslie Nielsen.

  Sport[]

 • Regina Pats – klub hokejowy
 • Mistrzostwa Świata Juniorów w Hokeju na Lodzie 2010/Elita
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona miasta (ang.)
 • Lotnisko (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Saskatchewan – prowincja Kanady leżąca w środkowej części kraju. Od wschodu graniczy z Manitobą, od zachodu z Albertą, od północy z Terytoriami Północno-Zachodnimi oraz na południu ze stanami USA Montana i Dakota Północna. Saskatchewan posiadając prostoliniowe granice ma kształt niemal idealnego trapezu. Największym miastem prowincji jest Saskatoon. Drugim co do wielkości i zarazem stolicą prowincji jest Regina. Do innych znaczniejszych miast należą Prince Albert, Moose Jaw, North Battleford, Yorkton i Swift Current. Zobacz też pełną listę jednostek samorządowych Saskatchewanu

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.