Regen (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Regen (czes. Řezná) – rzeka, lewobrzeżny dopływ Dunaju.

Bad Kötzting – miasto uzdrowiskowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górny Palatynat, w regionie Ratyzbona, w powiecie Cham. Leży około 15 km na południowy wschód od miasta Cham i ok. 18 km od granicy z Czechami, przy linii kolejowej (Lam – Cham).Ratyzbona (niem. Regensburg, baw. Rengschburg, czes. Řezno) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Górny Palatynat, regionu Ratyzbona oraz powiatu Ratyzbona. Leży nad Dunajem. Polska nazwa miasta wywodzi się z pradawnej nazwy celtyckiej Radasbona poprzez łacińską nazwę Ratisbona.

Główny ciek o nazwie Wielki Regen (niem. Große Regen) ma źródła na południowym zboczu góry Pancíř (1214 m) w rezerwacie przyrody Prameniště na czeskim pogórzu Szumawy. Od tego miejsca płynie w kierunku południowo-zachodnim, mijając miasto Železná Ruda i po 8 kilometrach wpływa na terytorium niemieckie na wysokości 709 m n.p.m. w miejscowości Bayerisch Eisenstein.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Szumawa (czes. Šumava, Šumavská hornatina, niem. Böhmerwald albo Hinterer Bayerischer Wald) – pasmo górskie położone na pograniczu Czech, Bawarii (Niemcy) i Austrii. Najwyższym szczytem jest położony po stronie niemieckiej Großer Arber (1457 m n.p.m.), najwyższym szczytem po stronie czeskiej i austriackiej jest graniczny wierzchołek Plechý/Plöckenstein (1378 m n.p.m.). Po niemieckiej i austriackiej stronie nosi nazwę Las Bawarski.

Mniejszy ciek o nazwie Mały Regen (niem. Kleinen Regen, czes. Malá Řezná) ma źródła północno-wschodnich zboczach góry Roklan (niem. Grosser Rachel) - najwyższego szczytu Szumawy, kilka kilometrów od granicy bawarskiej.

W bawarskiej miejscowości Zwiesel obydwa cieki zlewają się tworząc Czarny Regen (niem. Schwarzer Regen). W miejscowości Bad Kötzting Czarny Regen łączy swe wody z siostrzaną rzeką o nazwie Biały Regen i od tego miejsca obowiązuje jedna wspólna nazwa Regen.

Do ważniejszych miast leżących nad rzeką Regen należą Cham i Ratyzbona.

Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².Dunaj (łac. Danubius, niem. Donau, słow. Dunaj, węg. Duna, chorw. Dunav, serb. i bułg. Дунав, rum. Dunărea, ukr. Дунай gr. Ίστρος (Istros) – druga co do długości (po Wołdze) rzeka w Europie.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Europy
 • Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Warto wiedzieć że... beta

  Cham – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górny Palatynat, w regionie Ratyzbona, siedziba powiatu Cham. Leży około 150 km na północny wschód od Monachium i ok. 150 km na południowy zachód od Pragi, nad rzeką Regen, przy drodze B20, B22, B85 i linii kolejowej (Schwandorf – Pilzno).
  Bayerisch Eisenstein (do 1950 Eisenstein) – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Bawaria, w regionie Donau-Wald, w powiecie Regen. Leży w Lesie Bawarskim, około 18 km na północny wschód od miasta Regen, przy B11, linii kolejowej Deggendorf - Klatovy i granicy Parku Narodowego Lasu Bawarskiego.
  Železná Ruda (niem. Markt Eisenstein) – miasto w Czechach, w powiecie Klatovy, w kraju pilzneńskim, przy Parku Narodowym Šumava i granicy z Niemcami (Bayerisch Eisenstein). Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 7 982 ha, a liczba jego mieszkańców 2 096 osób.

  Reklama