• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Regen - Bawaria

  Przeczytaj także...
  Powiat (niem. Kreis) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Niemczech. Wyróżnia się dwa rodzaje powiatów Landkreise, czyli powiaty ziemskie i Kreisfreie Städte (Stadtkreise w Badenii-Wirtembergii), czyli miasta na prawach powiatu. Obecnie istnieje 401 powiatów: 294 ziemskich i 107 miast na prawach powiatów. Na powiaty dzielą się wszystkie kraje związkowe Niemiec z wyjątkiem Berlina, Bremy i Hamburga. Większość powiatów ma od 100 000 do 200 000 mieszkańców. Najmniejszy powiat ziemski pod względem powierzchni, Main-Taunus ma 222,39 km², największy zaś, Mecklenburgische Seenplatte jest od niego 25-krotnie większy. Klatovy (niem. Klattau, pol. Klatowy) – miasto w Czechach, w kraju pilzneńskim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 8 106 ha. Liczba mieszkańców wynosi 23 102 osoby (2007).
  Las Bawarski (niem. Bayerischer Wald, Bayrischer Wald, Bayerwald, baw. Boarischa Woid, Bayerwoid) - nazwa niemieckiego pierwszego parku narodowego oraz pasma górskiego należącego do Masywu Czeskiego, leżącego na terytorium południowo-wschodnich Niemiec i północno-zachodniej Austrii oraz południowych Czech (pod nazwą Szumawa). Las Bawarski to dawna część antycznego (łac. Hercynia silva, gr.: ορη Αρκύνια lub Ορκύνια) Lasu Hercyńskiego.

  Regenmiasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Bawaria, w regionie Donau-Wald, siedziba powiatu Regen. Leży w Lesie Bawarskim, około 150 km na północny wschód od Monachium, nad rzeką Regen, przy drodze B11, B85 i linii kolejowej LandshutKlatovy.

  Powiat Regen (niem. Landkreis Regen) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Bawaria, w regionie Donau-Wald.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Dzielnice[ | edytuj kod]

  W skład miasta wchodzą następujące dzielnice: Bürgerholz, Grubhügel, Riedham, St. Johann oraz wsie:Aden, Augrub, Bärndorf, Bettmannsäge, Dreieck, Ebenhof, Ecklend, Edhof, Eggenried, Finkenried, Frauenmühle, Großseiboldsried, Huberhof, Kagerhof, Kattersdorf, Kerschlhöh, Kleinseiboldsried, Kreuzerhof, Kühhof, March, Maschenberg, Matzelsried, Metten, Neigerhöhe, Neigermühle, Neusohl, Obermitterdorf, Oberneumais, Oleumhütte, Pfistermühle, Pometsau, Poschetsried, Reinhartsmais, Richtplatz, Rinchnachmündt, Rohrbach, Sallitz, Schauerhof, Schlossau, Schochert, Schollenried, Schönhöh, Schützenhof, Schwaighof, Schweinhütt, Spitalhof, Sumpering, Tausendbach, Thanhof, Thurnhof, Weißenstein, Weißensteiner-Au, Wickersdorf, Wieshof i Windschnur.

  Kašperské Hory (niem. Bergreichenstein, wcześniej także Reichenstein) – miasto w Czechach, w kraju pilzneńskim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 4 412 ha, a liczba jego mieszkańców 1 562 osób.Droga krajowa 11 (Bundesstraße 11, B 11) – niemiecka droga krajowa przebiegająca na osi północny wschód - południowy zachód od granicy z Czechami w Bayerisch Eisenstein przez Zwiesel, Deggendorf, Freising, München, Wolfratshausen do Krün, gdzie kończy swój bieg na skrzyżowaniu z B2.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Współpraca[ | edytuj kod]

  Miejscowości partnerskie:

 • Niemcy Hesja: Eschwege
 • Czechy Czechy: Kašperské Hory
 • Francja Francja: Mirebeau
 • Niemcy Bawaria: Roth
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. KFZ Kennzeichen VIT - Regen, www.fahrerbewertung.de [dostęp 2019-04-23].
  Warto wiedzieć że... beta

  Droga krajowa 85 (Bundesstraße 85, B 85) – niemiecka droga krajowa przebiegająca z południowego wschodu na północny zachód od skrzyżowania z drogą B12 w Pasawie w Bawarii do skrzyżowania z autostradą A38 na węźle Berga w Saksonii-Anhalt.
  Landshut – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Dolna Bawaria, regionu Landshut oraz powiatu Landshut, do którego jednak miasto nie należy. Leży nad rzeką Izarą. Ze względu na umieszczone w herbie trzy hełmy bywa również nazywane Miastem trzech hełmów (niem. Dreihelmestadt).
  Dolna Bawaria (niem. Niederbayern) – kraina historyczna w południowych Niemczech, współcześnie okręg (niem. Bezirk) oraz rejencja w kraju związkowym Bawaria. Stolicą Dolnej Bawarii jest miasto Landshut. Dużymi miastami są także Pasawa, Straubing i Deggendorf. Przez Dolną Bawarię przepływa Dunaj.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Region Donau-Wald (niem. Planungsregion Donau-Wald) – region planowania w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Bawaria. Siedzibą regionu jest miasto na prawach powiatu Straubing.
  Eschwege – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Kassel, siedziba powiatu Werra-Meißner. Liczy 19 791 mieszkańców (30 czerwca 2012).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.