Reforma administracyjna Danii (2007)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Denmark regions label (Polish 2).svg
Map DK.svg

Administracyjna reforma Danii, która weszła w życie 1 stycznia 2007 roku, zakładała zastąpienie województw pięcioma regionami oraz redukcję liczby gmin do 98. Nowe gminy przejęły większość obowiązków dawnych województw. Większość z nich ma co najmniej 20 tysięcy mieszkańców.

Jutlandia Północna (duń. Nordjylland) – jeden z pięciu duńskich regionów administracyjnych utworzonych 1 stycznia 2007 na mocy reformy administracyjnej. W jego skład wszedł dotychczasowy okręg Jutlandia Północna, a także część okręgu Viborg Amt i gminy Mariager, należącej przed reformą do okręgu Århus Amt.Fionia (duń. Fyn) to druga pod względem wielkości wyspa Danii, położona między Półwyspem Jutlandzkim a Zelandią (i połączona z nimi mostami ponad Wielkim i Małym Bełtem). Administracyjnie wyspa należy do okręgu Fionia.

Reforma została zaakceptowana przez duński parlament 24 lutego 2005 roku.

Folketinget – duński parlament. W latach 1849-1953 Folketinget był izbą niższą duńskiego parlamentu, od roku 1953, po zmianach w konstytucji, duński parlament jest jednoizbowy.Falster to duńska wyspa położona między Zelandią a Lolland i połączona z nimi mostami. Na wyspie znajduje się najdalej na południe wysunięty punkt Danii (nazwany "Hestehoved", czyli "głowa konia"). Administracyjnie wyspa wchodzi w skład okręgu Storstrøms Amt.

Regiony[ | edytuj kod]

 • Jutlandia Północna – północna część Jutlandii; siedziba władz w Aalborgu
 • Jutlandia Środkowa – środkowa część Jutlandii; siedziba władz w Viborgu
 • Dania Południowa – południowa część Jutlandii, Fionia i pobliskie wyspy, m.in. Langeland, Als, Ærø; siedziba władz w Vejle
 • Region Stołeczny – mniejsza, północno-wschodnia część Zelandii i Bornholm; siedziba władz w Hillerød
 • Zelandia – większa, południowo-zachodnia część Zelandii i pobliskie wyspy, m.in. Lolland, Falster, Møn; siedziba władz w Sorø
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Podział administracyjny Danii
 • Podział administracyjny Danii (1970–2006)
 • Reforma administracyjna Danii (1970)
 • Dania w latach 1970–2006 była podzielona jest na 13 województw/okręgów (duń. amt). Województwa te dzieliły się na 275 gmin (kommune), z których trzy (Bornholm, Kopenhaga i Frederiksberg) miały dodatkowo uprawnienia województw. Podział ten był wynikiem administracyjnej reformy Danii z roku 1970.Møn – duńska wyspa położona na Morzu Bałtyckim. Powierzchnia wyspy to 237,5 km², a ludność to 10,1 tys. mieszkańców (I 2009), gęstość zaludnienia wynosi 42,4 os./km². Głównym i jedynym miastem wyspy jest Stege leżące nad cieśniną Ulvsund oddzielającą wyspę od Zelandii. Najwyższym wzniesieniem wyspy jest Aborrebjerg – 143 m n.p.m.
  Warto wiedzieć że... beta

  Dania Południowa (duń. Syddanmark) – jeden z pięciu duńskich regionów administracyjnych utworzonych 1 stycznia 2007 na mocy reformy administracyjnej. W jego skład weszły dotychczasowe okręgi Fionia, Ribe Amt i Sønderjyllands Amt, a także część okręgu Vejle Amt.
  Bornholm – duńska wyspa w południowo-zachodniej części Bałtyku. Jest najbardziej na wschód położonym okręgiem administracyjnym Danii (województwem – duń. Amtskommune, od 2002 nazywanym gminą regionalną – duń. Bornholms Regionskommune), zamieszkiwanym przez 41,8 tys. mieszkańców (styczeń 2011).
  24 lutego jest 55. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostało 310 (w latach przestępnych 311) dni. W latach przestępnych dzień ten jest powtarzany.
  Półwysep Jutlandzki (Jutlandia, duń. Jyske Halvø, Jylland, niem. Jütland) – półwysep położony w północnej Europie, oblany morzami Bałtyckim i Północnym.
  Jutlandia Środkowa (duń. Midtjylland) – jeden z pięciu duńskich regionów administracyjnych utworzonych 1 stycznia 2007 na mocy reformy administracyjnej. W jego skład weszły dotychczasowe okręgi Ringkjøbing Amt i Århus Amt (ten ostatni bez części jednej gminy), a także część okręgów Viborg Amt i Vejle Amt.
  Als (w Polsce używa się także niemieckiej nazwy Alsen), wyspa w Danii, w cieśninie Mały Bełt (Morze Bałtyckie), między Półwyspem Jutlandzkim a wyspą Fionia.
  Lolland to trzecia co do wielkości wyspa duńska, położona w Cieśninach Duńskich na południe od Zelandii. Na północy graniczy z Zatoką Vordingborską, od wyspy Langeland oddzielona jest cieśniną Bełt Langelandzki, od Falsteru - Guldborgsundem, a od Fehmarnu - Fehmarn Bełtem. Administracyjnie wyspa wchodzi w skład regionu Zelandia.

  Reklama