• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Referendum w Rumunii w 2009 roku

  Przeczytaj także...
  Wybory prezydenckie w Rumunii w 2009 — wybory prezydenckie w Rumunii zorganizowane 22 listopada i 6 grudnia 2009. Razem z I turą wyborów odbyło się również referendum w sprawie reformy struktury parlamentu.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Partia Narodowo-Liberalna (rum. Partidul Naţional Liberal lub PNL) jest liberalną rumuńską partią polityczną, trzecią pod względem wielkości w rumuńskim parlamencie, zaraz po Partii Liberalno-Demokratycznej i socjaldemokratach.

  Referendum w Rumunii w 2009 roku - referendum, zorganizowane z inicjatywy prezydenta Traiana Băsescu na temat propozycji reformy struktur parlamentu, przeprowadzone 22 listopada 2009 razem z I turą wyborów prezydenckich. W referendum obywatele opowiedzieli się za proponowanymi zmianami.

  Demokratyczny Związek Węgrów w Rumunii (węg.: Romániai Magyar Demokrata Szövetség, RMDSZ; rum.: Uniunea Democrată Maghiară din România, UDMR) rumuńska partia polityczna reprezentująca mniejszość węgierską. W wyborach parlamentarnych w 2004 roku partia zajęła czwarte miejsce po Unii Narodowej (Partia Socjaldemokratyczna (Rumunia) i Partia Konserwatywna (Rumunia)), Sojuszu Prawdy i Sprawiedliwości (Narodowa Partia Liberalna i Partia Demokratyczna), Partii Wielkiej Rumunii otrzymując 6.2% głosów i 22 (na 330) mandaty w Izbie Deputowanych oraz także 6.2% w wyborach do Senatu i 10 mandatów. Obecnie współtworzy wspólnie z liberałami z Narodowej Partii Liberalnej i demokratami z Partią Demokratyczną (Sojusz Prawdy i Sprawiedliwości) rumuński rząd.Izba Deputowanych (rum. Camera Deputaţilor) - izba niższa parlamentu Rumunii. Konstytucyjnie liczy 315 członków wybieranych na czteroletnią kadencję, jednak ze względu na specyfikę ordynacji wyborczej, faktyczna liczba deputowanych może być większa. W bieżącej kadencji (2012-2016) wynosi ona 412 posłów.

  Geneza i organizacja referendum[ | edytuj kod]

  W październiku 2009 urzędujący prezydent Băsescu i jednocześnie kandydat w wyborach prezydenckich wyszedł z inicjatywą reformy struktury parlamentu i przeprowadzenia w tej sprawie referendum o charakterze konsultacyjnym. Prezydent proponował przekształcenie dwuizbowego parlamentu w jednoizbowy (likwidacja Senatu), przy jednoczesnym zmniejszeniu jego liczebności do co najwyżej 300 deputowanych. Według stanu obecnego, Parlament Rumunii składa się z 334-osobowej Izby Deputowanych i 137-osobowego Senatu. Băsescu opowiedział się także za wprowadzeniem większościowej ordynacji wyborczej w miejsce obowiązującej ordynacji mieszanej. Argumentował, że mniejszy i jednoizbowy parlament będzie bardziej efektywny oraz przyniesie państwu znaczące oszczędności (jeden deputowany ma kosztować państwo 10 tys. euro miesięcznie). Powoływał się przy tym na przykład Stanów Zjednoczonych, które, przy ponad 300 mln mieszkańców, posiadają 525 deputowanych i senatorów, podczas gdy w 22-milionowej Rumunii jest ich 471.

  Parlament Rumunii (rum. Parlamentul României) - główny organ władzy ustawodawczej w Rumunii. Składa się z dwóch izb: liczącej 315 członków Izby Deputowanych (której faktyczna liczebność jest jednakże większa ze względu na specyfikę ordynacji wyborczej) oraz Senatu, w skład którego wchodzi 137 osób.Referendum (głosowanie ludowe) – forma głosowania o charakterze powszechnym, najbliższa ideałowi demokracji bezpośredniej, w której udział mogą brać wszyscy obywatele uprawnieni do głosowania (tj. mający czynne prawo wyborcze). W czasie referendum obywatele całego państwa lub jego części wyrażają swoją opinię w kwestii poddawanej głosowaniu.

  Propozycji organizacji referendum sprzeciwiły się trzy opozycyjne partie: PSD, PNL oraz UDMR. 14 października 2009 negatywną opinię w tej sprawie, głosami 18 do 12, uchwaliła komisja parlamentarna. 21 października 2009 parlament, głosami dysponującej większością opozycji, opowiedział się przeciw organizacji referendum. Jego uchwała miała jednak tylko charakter konsultacyjny. Opozycja zarzuciła prezydentowi zamiar "wypaczenia kampanii prezydenckiej" i wykorzystania antyparlamentarnych nastrojów w społeczeństwie.

  Senat (rum. Senatul) - izba wyższa parlamentu Rumunii, złożona ze 137 członków wybieranych na czteroletnią kadencję. W wyborach stosuje się tzw. ordynację mieszaną, łączącą elementy systemu większościowego i proporcjonalnego. Czynne prawo wyborcze przysługuje obywatelom rumuńskim w wieku co najmniej 18 lat, posiadającym pełnię praw publicznych. Kandydaci muszą spełniać wyższy cenzus wieku, wynoszący 33 lata. Dodatkowo obowiązuje ich cenzus domicylu na terytorium Rumunii. Prawa do kandydowania pozbawieni są urzędnicy państwowi (z wyjątkiem członków rządu) i samorządowi, sędziowie, żołnierze, policjanci, kadra zarządzająca państwowych przedsiębiorstw oraz osoby zatrudniane przez rządy obcych państw (chyba, iż zatrudnienie to wynika z aktu aktu prawa międzynarodowego, którego Rumunia jest stroną).Partia Socjaldemokratyczna (rum. Partidul Social Democrat lub PSD) – lewicowa rumuńska partia polityczna utworzona w 2001. Od grudnia 2009 największa partia opozycyjna (w stosunku do rządzących PD-L i PLN).

  22 października 2009 prezydent podpisał dekret o organizacji referendum 22 listopada 2009, w dniu I tury głosowania w wyborach prezydenckich. Zgodnie z nim, wyborcy odpowiedzieli na dwa pytania, znajdujące się na dwóch oddzielnych kartach:

  1. Czy opowiada się Pan(i) za jednoizbowym Parlamentem?
  2. Czy opowiada się Pan(i) za zmniejszeniem liczby parlamentarzystów do maksimum 300 osób?

  Wyniki referendum[ | edytuj kod]

  Według oficjalnych wyników, 77,8% głosujących poparło plan likwidacji Senatu, a 88,8% opowiedziało się za redukcją liczby parlamentarzystów. Referendum zostało uznane za ważne, jako że wzięło w nim udział ponad 50% uprawnionych do głosowania.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Corinne Deloy: Presidential Election in Romania 22nd November and 6th December 2009 (ang.). Fondation Robert Schuman. [dostęp 2009-11-11].
  2. Presidential election campaign opens in Romania (ang.). France24, 23 października 2009. [dostęp 2009-11-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-28)].
  3. Romanian president signs referendum decree (ang.). SETimes.com, 25 października 2009. [dostęp 2009-11-11].
  4. Comunicat privind rezultate partiale ale referendumului national din data de 22 noiembrie 2009 asupra trecerii la un Parlament unicameral (rum.). Biroul Electoral Central, 25 listopada 2009. [dostęp 2009-11-25].
  5. Comunicat privind rezultate partiale ale referendumului national din data de 22 noiembrie 2009 asupra reducerii numaralui de parlamentari la maximum 300 de persoane (rum.). Biroul Electoral Central, 25 listopada 2009. [dostęp 2009-11-25].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.843 sek.