• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Referendum w Ekwadorze w 2008 roku

  Przeczytaj także...
  Neoliberalizm (ang. neoliberalism) - nurt w historii myśli ekonomicznej, poddający krytyce dominujące od czasu wielkiego kryzysu teorie keynesowskie, postulujący powrót do zasad wolnego rynku i ograniczonej do minimum ingerencji państwa w gospodarkę.Rafael Vicente Correa Delgado (ur. 6 kwietnia 1963 w Guayaquil) − ekwadorski polityk i ekonomista o lewicowych poglądach, minister finansów w 2005, prezydent Ekwadoru od 15 stycznia 2007.
  Referendum (głosowanie ludowe) – forma głosowania o charakterze powszechnym, najbliższa ideałowi demokracji bezpośredniej, w której udział mogą brać wszyscy obywatele uprawnieni do głosowania (tj. mający czynne prawo wyborcze). W czasie referendum obywatele całego państwa lub jego części wyrażają swoją opinię w kwestii poddawanej głosowaniu.

  Referendum w Ekwadorze w 2008 roku - referendum przeprowadzone 28 września. Do głosowania uprawnionych było ok. 9 mln obywateli, a przedmiotem referendum była propozycja zmian w konstytucji.

  Okoliczności głosowania[]

  Projekt zmiany ustroju gospodarczego został opracowany przez zdominowane przez zwolenników prezydenta Rafaela Correi Zgromadzenie Konstytucyjne. Opozycja zapowiedziała bojkot jego wyników. Ostatnie sondaże przedwyborcze wskazywały ok. 8% przewagi zwolenników nowych rozwiązań.

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy, MFW (ang. International Monetary Fund, IMF) – międzynarodowa organizacja w ramach ONZ, zajmująca się kwestiami stabilizacji ekonomicznej na świecie. Dostarcza pomocy finansowej zadłużonym krajom członkowskim, które w zamian są zobowiązane do dokonywania reform ekonomicznych i innych działań stabilizujących.

  Cele zmian[]

  Proponowana zmiana ustawy zasadniczej ma w swym założeniu umożliwić prezydentowi budowę systemu harmonizującego wpływ społeczeństwa, państwa i rynku na gospodarkę. Correa jest przeciwnikiem polityki MFW oraz neoliberalizmu. Optuje natomiast za bezpłatną służbą zdrowia i edukacją oraz systemem minikredytów dla drobnych przedsiębiorców.

  Wyniki referendum[]

  Ekwadorczycy w referendum opowiedzieli się za poparciem projektu nowej konstytucji. Nowa ustawa zasadnicza poszerza lewicowemu Correi zakres władzy i przedłuża jego kadencję dwukrotnie.

  Przypisy

  1. Ekwador: referendum w sprawie "solidarystycznej" konstytucji. rp.pl, 2008-09-28. [dostęp 28 września 2008].
  2. Zuzanna Stańska: Prezydent Ekwadoru wygrywa nową konstytucję. psz.pl, 2008-09-30. [dostęp 12 października 2008].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.