• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Redlands - Kalifornia

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Hino (jap. 日野市, Hino-shi) – miasto w Japonii, na wyspie Honsiu, w aglomeracji Tokio, nad rzeką Tama. W 2010 roku liczyło 179 464 mieszkańców. Ośrodek przemysłu samochodowego, elektronicznego i precyzyjnego. W mieście znajduje się duży ogród botaniczny i zoologiczny.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Położenie Redlands w hrabstwie San Bernardino
  Stacja kolejowa w Redlands

  Redlandsmiasto w Stanach Zjednoczonych położone w południowo-zachodniej części hrabstwa San Bernardino w Kalifornii. Liczba mieszkańców 63.591 (2008).

  Położenie[ | edytuj kod]

  Redlands położone jest w rejonie metropolitalnym Los Angeles, oraz w regionie Inland Empire. Znajduje się ok. 103 km na wschód od Los Angeles i ok. 16 km na południowy wschód, od stolicy hrabstwa, miasta San Bernardino. Miasto rozdziela na pół autostrada międzystanowa nr 15.

  Angeles – miasto na Filipinach, na wyspie Luzon, w prowincji Pampanga, na północny zachód od Manili. Około 264 tys. mieszkańców.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Historia[ | edytuj kod]

  W XVIII wieku, po przybyciu pierwszych osadników tereny dzisiejszego Redlands znalazły się w granicach Rancza San Bernardino. Osadnictwo rozpoczęło się w 1865 roku, jego intensyfikacja nastąpiła po wybudowaniu linii kolejowej łączącej południowa Kalifornię z San Francisco. W 1888 roku miejscowość otrzymała prawa miejskie. Nazwa miasta pochodzi od koloru gleby adobe na jakiej jest wybudowane.

  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Interstate 15 – autostrada międzystanowa w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Droga zaczyna się w San Diego, a kończy się w stanie Montana przy granicy z Kanadą. Jej długość wynosi 2300 km. Autostrada przebiega przez stany Kalifornia, Nevada, Arizona, Utah, Idaho i Montana. Autostrada stanowi ważną arterię komunikacyjną miast San Diego, Las Vegas i Salt Lake City.

  W Redlands znajduje się kilka szkół wyższych, w tym University of Redlands.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Japonia Hino, Japonia
 • Meksyk San Miguel de Allende, Meksyk
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona miasta
 • Strona Izby Handlowej Redlands
 • Warto wiedzieć że... beta

  Hrabstwo San Bernardino (ang. San Bernardino County) – jedno z hrabstw w Kalifornii. Ma obecnie ponad 2 mln mieszkańców. Jest największym hrabstwem w Stanach Zjednoczonych według powierzchni.
  San Bernardino – miasto w USA, w stanie Kalifornia, na wschód od Los Angeles, w zespole miejskim Riverside-San Bernardino. Około 199,8 tys. mieszkańców. Aglomeracja miasta wynosi 1,9 mln mieszkańców.
  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.
  San Miguel de Allende – miasto w Meksyku, w stanie Guanajuato. Leży w odległości 97 km od Guanajuato i 274 na północny zachód od stolicy kraju. W 2008 roku zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na wspaniale zachowane fortyfikacje oraz Sanktuarium Jesús Nazareno de Atotonilco.
  Inland Empire to surrealistyczny film z roku 2006 w reżyserii Davida Lyncha. W głównych rolach występują Laura Dern, Jeremy Irons, Justin Theroux. Obok zagranicznych aktorów występują również polscy aktorzy – Krzysztof Majchrzak, Karolina Gruszka, Leon Niemczyk. Film ten był częściowo kręcony w Łodzi, m.in. w hotelu Grand.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.