• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Redemption Song

  Przeczytaj także...
  Muzyka akustyczna - muzyka, którą wykonuje się przy użyciu instrumentów akustycznych, tj. takich które wytwarzają dźwięk przy użyciu wibratora, a nie poprzez syntezę elektroniczną. Podczas koncertów akustycznych zazwyczaj używa się wzmacniaczy elektroakustycznych dźwięku w celu osiągnięcia właściwego nagłośnienia sali, jednakże pozostają one odseparowane od instrumentu i ich funkcją pozostaje jedynie właściwe nagłośnienie jego naturalnego brzemienia. Natomiast instrumenty elektroniczne zamienione zostają przez ich klasyczne odpowiedniki, np. gitary elektryczne przez gitary akustyczne, syntezatory przez fortepian, itd. Dodatkowo wykonawcy często wzbogacają brzmienie ludowymi instrumentami tradycyjnymi (np. harmonijka ustna). Przykłady instrumentów wykorzystywanych w muzyce akustycznej to fortepian, gitara akustyczna, bęben, akordeon, chordofony, instrumenty dęte. Ten styl muzyczny jest często wykorzystywany w muzyce bluegrass i folk. Także muzycy na co dzień korzystający z instrumentów elektronicznych często nagrywają akustyczne wersje swoich przebojów (np. podczas serii koncertów MTV Unplugged).Marcus Mosiah Garvey (ur. 17 sierpnia 1887 w Saint Ann na Jamajce, zm. 10 czerwca 1940 w Londynie) – uznawany za twórcę podstawowych elementów doktryny ruchu społeczno-religijnego Rastafari, choć sam nigdy się z nim nie utożsamiał. Jego wizerunek znajduje się na jednym dolarze jamajskim.
  New Statesman - lewicowy, polityczno-literacki tygodnik brytyjski założony w 1913 roku w Londynie, związany z Towarzystwem Fabiańskim. Nakład ok. 40 tys. egz.

  "Redemption Song" – ostatni utwór na albumie Bob Marley & The Wailers Uprising, nawiązujący do przemówienia działacza panafrykańskiego Marcusa Garvey'a.

  Utwór został pierwotnie nagrany w konwencji akustycznej – Marley śpiewa i gra na gitarze, bez akompaniamentu.

  W 2004 roku utwór został umieszczony na 66. pozycji na liście 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone. W 2010 roku został też umieszczony na liście 20 najlepszych piosenek politycznych według New Statesman.

  Panafrykanizm - ruch polityczny podkreślający odrębną tożsamość duchową ludności afrykańskiej i pochodzenia afrykańskiego oraz konieczność jej politycznego współdziałania; zapoczątkowany na przełomie XIX i XX wieku wśród Afroamerykanów. W panafrykanizmie strefy francuskojęzycznej dominowało zainteresowanie kulturą Czarnej Afryki i jej promocja; na przełomie lat 50. i 60. XX wieku nastąpił początek instytucjonalizacji panafrykanizmu, tworzenie regionalnych organizacji i konfederacji. Od 1963 strukturą panafrykanizmu była Organizacja Jedności Afrykańskiej, której funkcje w 2002 przejęła Unia Afrykańska.

  Streszczenie[]

  Utwór wzywa słuchaczy do wyzwolenia się z mentalnej niewoli, gdyż tylko oni mogą uwolnić swoje umysły. Słowa te są parafrazą przemowy Garvey'a, opublikowanej w 1937 roku w magazynie Black Man.

  Cover Rihanny[]

  Koncepcja[]

  Wersja Rihanny została wydana by pomóc ofiarom z Haiti, ze względu na niszczycielskie trzęsienie ziemi, które nawiedziło je 12 stycznia roku 2010. Nową wersję Robyn nagrała w styczniu 2010.

  Promocja[]

  W 2006 roku w trasie koncertowej Rihanna 2006 Tour piosenka została włączona w oficjalną set listę trasy. W dniu 20 stycznia 2010 roku piosenkarka wykonała piosenkę na The Oprah Winfrey Show.

  Publikacja[]

  Utwór został wydany w formacie digital download w US iTunes Store 19 stycznia 2010 roku. Jest on również dostępny na cele charytatywne przez ograniczony czas. Wszystkie zyski ze sprzedaży trafią na kampanię Haiti.

  Notowania[]

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Okładka
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.