Red Hat Enterprise Linux
Red Hat, Inc. NASDAQ: RHT – założona przez Marca Ewinga w 1993 roku amerykańska firma informatyczna; kojarzona głównie z wydania sztandarowego produktu – jednej z bardziej znanych dystrybucji linuksa – Red Hat Linux. Wspiera także inną – Fedora. Firma jest zaangażowana w ruch Wolnego Oprogramowania. W 1995 r. połączyła się z ACC Corporation, kierowaną przez Kanadyjczyka Roberta Younga, który po tym wydarzeniu objął kierownictwo nad firmą. Red Hat ma swoją siedzibę w mieście Raleigh w amerykańskim stanie Karolina Północna.Red Hat Linux – jedna z najstarszych i w swoim czasie najpopularniejszych dystrybucji Linuksa, tworzona przez firmę Red Hat.
Dystrybucja Linuksa – termin oznaczający uniksowy kompletny system operacyjny zbudowany na bazie jądra Linux. W skład dystrybucji, oprócz samego jądra, wchodzą podstawowe programy i usługi takie, jak powłoka, skrypty startowe, narzędzia konfiguracyjne, a także często duży zestaw aplikacji użytkowych. W obrębie dystrybucji używana jest jednolita organizacja plików konfiguracyjnych oraz wspólny mechanizm instalowania nowych aplikacji. Niekiedy terminem dystrybucja określa się także systemy zbudowane na bazie jąder innych niż Linux (np. GNU Hurd); szczególnie można tutaj wyróżnić klony dystrybucji uniksowych (np. Debian).
Red Hat Enterprise Linux (RHEL) – komercyjna, przeznaczona dla firm i przedsiębiorców dystrybucja Linuksa firmy Red Hat. Jest ona kontynuacją dystrybucji Red Hat Linux.
Założenia[ | edytuj kod]
RHEL skierowany jest przede wszystkim do odbiorców komercyjnych takich jak przedsiębiorcy i firmy, dla których oferuje wsparcie i pomoc techniczną oraz aktualizacje za pomocą Red Hat Network. Od kilku lat Red Hat silnie wspiera również użytkowników indywidualnych (Red Hat Enterprise Linux Desktop i Workstation).
Historia[ | edytuj kod]
Dystrybucja Red Hat Enterprise Linux powstała w wyniku wprowadzenia w roku 2003 nowej strategii działania firmy Red Hat. Celem nowej polityki było oddzielenie w pełni komercyjnej dystrybucji Linuksa, przeznaczonej dla przedsiębiorców Red Hat Enterprise Linux, od wolnodostępnej, skierowanej przede wszystkim dla użytkowników domowych (pozbawionej komercyjnego wsparcia), Fedory Core (obecnie Fedora).
Wersje[ | edytuj kod]
Red Hat Enterprise Linux dystrybuowany jest w kilku wersjach.
W wersji 8, która weszła na rynek w roku 2019, bazuje na kernelu linux 4.18.
W wersji 7, która weszła na rynek w roku 2014, nie ma podziału na grupy produktów.
W wersji 6, która weszła na rynek w roku 2010, również nie ma podziału na grupy produktów.
W wersji 5, która weszła na rynek w roku 2007, był podział na dwie zasadnicze grupy produktów:
Do tego dochodzą rozwiązania przeznaczone na stacje robocze, komputery domowe i firmowe. Produkty klasy Advanced Platform zawierają w sobie: Cluster Suite i GFS. Wersja 5 to również pełna wirtualizacja serwerów.
W wersji 4 Red Hat Enterprise Linux podział produktów wyglądał następująco:
W wersji 3, która nie jest już wspierana.
Wszystkie wersje RHEL są na bieżąco aktualizowane przez Red Hat i udostępniane użytkownikom za pomocą Red Hat Network. Obecnie Red Hat wspiera wersje od 4 do 7 – każdy użytkownik z ważną subskrypcją wsparcia może używać dowolnej z tych wersji. To oznacza, że nabywając subskrypcję otrzymujemy dostęp do wszystkich wersji z gwarancją ich prawidłowego działania.
Wsparcie Red Hat jest dostarczane w trzech podstawowych modelach:
Przypisy[ | edytuj kod]
- RELEASE NOTES RED HAT ENTERPRISE LINUX 8.0 (ang.). [dostęp 2019-05-07].
- Server versions comparison chart
- ↑ Red Hat Enterprise Linux Life Cycle - Red Hat Customer Portal, access.redhat.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).