• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Red Bull Air Race

  Przeczytaj także...
  Zivko Edge 540 - wysokiej klasy samolot wyczynowy. Jeden z najpopularniejszych samolotów akrobacyjnych na świecie, w szczególności na kontynencie amerykańskim. Znany z doskonałych osiągów i manewrów nieosiągalnych dla innych samolotów, jest jednym z podstawowych typów samolotów używanych w edycjach Red Bull Air Race. Napędzany zmodyfikowanym silnikiem Lycoming AEIO-540 (stosowanym m. in w samolotach Extra 300). Maszyna prezentowana m. in przez Pétera Besenyeia i Pipa Boormana.Paul Bonhomme (ur. 22 października 1964) – angielski pilot akrobatyczny i rejsowy, założyciel Teamu Bonhomme, dwukrotny zwycięzca Red Bull Air Race (2009, 2010).
  Péter Besenyei (ur. 8 czerwca 1956 roku w Körmend na Węgrzech) – jest węgierskim pilotem akrobatycznym, pilotem doświadczalnym, wielokrotnym mistrzem Węgier, dwukrotnym zwycięzcą FAI World Grand Prix, mistrzem Europy i dwukrotnym mistrzem świata w akrobacji samolotowej.
  Jedne z zawodów Red Bull Air Race

  Red Bull Air Race World Series – międzynarodowe zawody rozgrywane od 2003 roku, stworzone i sponsorowane przez firmę Red Bull. Są wyścigami powietrznymi, które polegają na jak najszybszym przelocie pilota przez wyznaczoną trasę. Trasa przelotu składa się z bramek oraz kilku ewolucji jakie musi wykonać pilot. W wyścigach startuje 10 zespołów. Piloci występujący w tych zawodach latają na maszynach: Zivko Edge 540, MXR Technologies MX2, CAP 232 lub Extra 300.

  Kirby Chambliss (ur. 18 października 1959 w Corpus Christi w stanie Teksas), amerykański pilot akrobata. Od 2003 roku startuje w serii Red Bull Air Race w zespole Red Bull.Mike Mangold (ur. 10 października 1955 w Cincinnati w stanie Ohio), amerykański pilot linii American Airlines i pilot sportowy występujący od 2004 roku w cyklu wyścigów Red Bull Air Race. Lata na samolocie Zivko Edge 540

  Przed każdym wyścigiem finałowym rozgrywane są eliminacje w których startuje dwunastu zawodników. Do tak zwanej "super ósemki" przechodzi ośmiu pilotów z najlepszymi czasami. Pozostała czwórka z najgorszymi czasami przechodzi to tak zwanego "Point One", którego zwycięzca zajmuje dziewiąte miejsce w zawodach. Następnie podczas zawodów rozgrywane są ćwierćfinały ("super ósemka") w których ośmiu pilotów w 4 parach walczy o wejście do półfinału do którego przechodzi czterech pilotów. Półfinał to wyścigi dwóch par. Zwycięzca każdej pary przechodzi do finału natomiast przegrany z każdej pary przechodzi do tzw. "finału pocieszenia".

  Extra Flugzeugbau EA300 - wysokowyczynowy samolot akrobacyjny zaprojektowany przez niemieckiego pilota akrobacyjnego Waltera Extrę w 1987 roku i zbudowany przez firmę Extra Flugzeugbau. Jest jednym z najpopularniejszych samolotów akrobacyjnych na świecie, stworzonym do wykonywania akrobacji wyższej - Advanced i wyczynowej - Unlimited, a także jednym z najczęściej używanych samolotów w historii edycji Red Bull Air Race. Napędzany jest zmodyfikowanym silnikiem Lycoming AEIO-540.Red Bull – bezalkoholowy napój pobudzający (kategoria tzw. "energy drinków"), produkowany przez wywodzącą się z Austrii firmę Red Bull GmbH (z miejscowości Fuschl am See niedaleko Salzburga). Obecnie firma sprzedaje 2 miliardy puszek napoju rocznie.

  W lipcu 2014 roku, po raz pierwszy zawody Red Bull Air Race zostały rozegrane również w Polsce. Wydarzenie to miało miejsce nad wodami Zatoki Gdańskiej wzdłuż bulwaru nadmorskiego w Gdyni.

  System punktacji[]

  System punktacji w Red Bull Air Race przedstawia się następująco:

  Hannes Arch (ur. 22 września 1967 roku w Leoben w Austrii) - austriacki pilot akrobata. Od 2007 roku startuje w zawodach Red Bull Air Race. Lata on w zespole Cobra.

  Zasady[]

  Kirby Chambliss podczas zawodów w Perth

  Pilot musi przelecieć wyznaczoną trasę, której długość wynosi około 5 kilometrów. Trasa składa się z bramek o kolorze niebieskim i czerwonym. Bramki o kolorze niebieskim pilot przelatuje normalnie natomiast bramki o kolorze czerwonym pilot musi przelecieć bokiem (pod kątem 90 stopni od normalnego położenia).

  Sędziowie zawodów w wypadku jakichkolwiek przewinień mogą nałożyć na pilota karę:

 • Dodanie 3 sekund do czasu przelotu
 • Dodanie 10 sekund do czasu przelotu
 • Dyskwalifikację
 • Wyniki poszczególnych sezonów[]

  Kirby Chambliss, Mike Mangold i Paul Bonhomme dwukrotnie wygrywali sezon Red Bull Air Race World Series; Peter Besenyei i Hannes Arch triumfowali po jednym razie.

  Miejsca rozgrywania zawodów[]

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.