• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rebeka Chobok Ar-Rajes

  Przeczytaj także...
  Bikfajja (lub Bikfaya; aram.: Beit Kefaya – „kamienny dom” bądź Beit Kfeya – „dom poświęcony czci boga Kifa".) – miasto w Libanie, 25 km na wschód od Bejrutu (Dystrykt Al-Matin). Zamieszkiwane jest głównie przez chrześcijan (maronitów, melchitów, prawosławnych oraz Ormian). Znajduje się tu letnia siedziba ormiańskiego katolikosa Cylicji. Bikfajja stanowi „matecznik” rodu Dżemajelów.Śluby zakonne (profesja zakonna) – w Kościele katolickim – zobowiązanie członka danej wspólnoty do przestrzegania rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa (wobec przełożonych zakonnych oraz papieża).
  Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.

  Rebeka Pietra Chobok Ar-Rajes lub Święta Rafka, Rebeka Ar-Rayy-s de Himlaya (arab.: رفقا بطرسيّة شبق ألريّس ) (ur. 29 czerwca 1832 w Himlaya, zm. 23 marca 1914) – libańska zakonnica, dziewica, święta kościoła katolickiego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodziła się 29 czerwca 1832 r. w miejscowości Himlaya w libańskim regionie Al-Matin jako Boutroussieh (Pietra) Chobok Ar-Rajes. W 1839 r. osierociła ją matka, a jej ojciec ponownie ożenił się. Zarówno macocha, jak jedna z ciotek chciały wydać ją za mąż, ale Pietra postanowiła zostać zakonnicą. Wstąpiła do klasztoru żeńskiego Zgromadzenia Córek Maryi w Bikfajji należącego do maronickiego zakonu mariamitów. Po ukończeniu nowicjatu przyjęła śluby zakonne oraz imię Anissa (Agnieszka), a następnie została skierowana do pomocy w jezuickim seminarium w Ghazir. W 1860 r. była świadkiem rzezi chrześcijan w Dajr al-Kamar. W 1864 r. została przeniesiona do wioski Maad, gdzie razem z inną zakonnicą założyła szkołę dla dziewcząt. W 1871 r. opuściła macierzyste zgromadzenie i wstąpiła do klasztoru św. Szymona al-Qarn w Aďtou, zamieszkanego przez siostry z Zakonu Libańskich Mniszek Maronickich. 25 sierpnia 1872 r. złożyła uroczyste śluby wieczyste, przyjmując imię Rebeka, na pamiątkę swojej matki. W październiku 1885 r. podczas modlitwy prosiła Boga, by dał jej udział w zbawczej męce Chrystusa. Od tej pory cierpiała z powodu wielu dolegliwości, ale znosiła je z cierpliwością i pokorą. W 1897 r. została przeniesiona do nowego klasztoru w Jarabta, w rejonie Al-Batrun. W 1899 r. całkowicie straciła wzrok, a wkrótce także została sparaliżowana, ale wciąż dziękowała Bogu za wszystko, szczególnie za dar cierpienia. Zmarła 23 marca 1914 r.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Kanonizacja – (łac. canonizatio ogłoszenie świętym) to oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską świętości lub przez zatwierdzenie przez Święty Synod w Kościele prawosławnym danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika. Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym.

  Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny[ | edytuj kod]

  Proces beatyfikacyjny Rebeki Pietry Chobok Ar-Rajes został rozpoczęty 23 grudnia 1925 r. Papież Jan Paweł II beatyfikował siostrę Rafkę 17 listopada 1985 r., a 10 czerwca 2001 r. została ona kanonizowana.

  W kulturze[ | edytuj kod]

  W 2012 r. ksiądz Jarosław Cielecki nakręcił film pt. „Liban, Ziemia Świętych”, traktujący o libańskich świętych, również o św. Rebece.

  Kada Al-Matin (arab. قضاء المتن, ang. Matn/Metn District) – jednostka administracyjna w środkowym Libanie, należąca do Muhafazy Dżabal Lubnan. Stosuje się też dla niego nazwę Północny Al-Matin, gdyż obejmuje tylko część historycznego regionu, pozostały fragment wchodzi w skład dystryktów Kada Babda i Kada Alajh. Dystrykt zamieszkiwany jest przede wszystkim przez ludność chrześcijańską, w tym przez mniejszość ormiańską.Bóg lub bóstwo – istota nadprzyrodzona, której istnienie postuluje większość religii. Zajmuje się nim teologia i filozofia, gdzie jest ono uważane za zagadnienie metafizyczno-egzystencjalne. Ze względu na duże zróżnicowanie rozumienia tego pojęcia, trudno jest o jego jednoznaczną definicję (co dodatkowo utrudniają założenia teologiczne związane z tym zagadnieniem, pochodzące z poszczególnych religii). Jako najbardziej różniące się od siebie, należy wyodrębnić definicje używane przez religie politeistyczne i monoteistyczne, deizm, panteizm oraz panenteizm.

  Dzień pamięci[ | edytuj kod]

  Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dies natalis.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • wstawiennictwo świętych
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Sylwetka świętej Rebeki – www.opoka.org.pl (pol.)
 • Życiorys na stronie Stolicy Apostolskiej (ang.)
 • Krótki życiorys na stronie Eparchii św. Marona w Brooklynie (ang.)
 • Strona poświęcona świętej Rebece – www.rafka.org (ang.)
 • Strona Fundacja św. Rebeki – www.strafqa.org (ang.)
 • Strona maronickiej parafii pw. św. Rebeki w Denver – www.saintrafka.org (ang.)
 • Strona maronickiej parafii pw. św. Rebeki w Brooklynie – www.saintrafka.net (ang.)
 • Śluby zakonne (profesja zakonna) – w Kościele katolickim – zobowiązanie członka danej wspólnoty do przestrzegania rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa (wobec przełożonych zakonnych oraz papieża).Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīya al-Lubnānīya, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Beatyfikacja (łac. beatificare „wyróżniać”) – akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, później wymagana była zgoda Synodu Biskupów i Stolicy Apostolskiej. Od roku 1515 (Dekret Leona X aprobujący kult Konrada z Piacenzy) beatyfikację może zatwierdzić tylko papież.
  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Porażenie, paraliż (łac. plegia) – stan charakteryzujący się całkowitą niemożnością wykonywania ruchu, na skutek braku dopływu bodźców nerwowych do mięśni.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Libańczycy (arab. الشعب اللبناني, ash-shaʻb al-Libnānī, wym. [eʃˈʃaʕeb ellɪbˈneːne]) - naród zamieszkujący gł. Brazylię (w diasporze) i Liban. Termin ten odnosi się do arabskich, judeo-arabskich mieszkańców Libanu oraz chrześcijan maronickich osiadłych w tym kraju. Potocznie za Libańczyków uznaje się bądź obywateli Libanu, bądź szczególnie ich arabskich przedstawicieli. Początkowo, w sposób nieścisły, termin ten odnosił się do ludów zamieszkujących obszar pomiędzy G. Liban a Antylibanem, które dały później początek nowoczesnemu narodowi.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.