Rebeka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rebeka, także jako Ryfka – biblijne imię żeńskie z hebr. riwqah, ribhkah o niejasnym znaczeniu. W Kościele katolickim istnieją święte i błogosławione o tym imieniu.

Rebeka Pietra Chobok Ar-Rajes lub Święta Rafka, Rebeka Ar-Rayy-s de Himlaya (arab.: رفقا بطرسيّة شبق ألريّس ) (ur. 29 czerwca 1832 w Himlaya, zm. 23 marca 1914) – libańska zakonnica, dziewica, święta kościoła katolickiego.Pamiętniki wampirów (ang. The Vampire Diaries) – amerykański serial stworzony na podstawie serii powieści L.J. Smith pt. Pamiętniki wampirów. W Stanach Zjednoczonych był emitowany na kanale The CW od 10 września 2009 roku do 10 marca 2017 roku.

Rebeka imieniny obchodzi 9 marca, 23 marca i 30 sierpnia.

Znane postacie noszące imię Rebeka:

 • św. Rebeka Chobok Ar-Rajes – libańska zakonnica
 • Rebeka – żona Izaaka, biblijnego patriarchy
 • Rebecca De Mornay – aktorka
 • Rebecca Rolfe (1595-1617) – czyli Pokahontas, Indianka (postać prawdziwa)
 • Rebekah Kochan – amerykańska aktorka
 • Rebeka Dremelj – piosenkarka słoweńska
 • Znane postacie fikcyjne o tym imieniu:

  Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.Black Lagoon (jap. ブラックラグーン, Burakku Ragūn) – japońskа manga i seriа anime stworzona przez Reia Hiroe. Premiera serii odbyła się na Międzynarodowym Tokijskim Konwencie Fanów Anime w мarcu 2006 roku, а emisja w Japonii została rozpoczęta 8 marca 2006. Ostatni odcinek pierwszego sezonu został wyemitowany 24 czerwca. Emisja drugiego sezonu (Black Lagoon: The Second Barrage) rozpoczęła się w Japonii 2 października 2006, a skończyła się 18 grudnia 2006 roku. Pierwsze trzy tomy (odcinki 1-12) są obecnie sprzedawane w USA przez Geneon. Pierwsze tomy serii The Second Barrage miały być wydane w listopadzie 2007 roku, jednakże w związku z niedawnym zmniejszaniem produkcji anime i dystrybucji w USA, amerykańskie wydanie tej serii stoi pod znakiem zapytania.
 • Rebecca „Becca” Moody – córka Hanka z serialu Californication
 • Rebekah Mikaelson – bohaterka seriali Pamiętniki wampirów i The Originals
 • tytułowa bohaterka filmu Alfreda Hitchcocka Rebeka z 1940
 • tytułowa bohaterka włoskiego filmu z 2008
 • Revy (Rebecca) – bohaterka anime Black Lagoon
 • Odpowiedniki w innych językach:

  Rebeka (oryg. Rebecca, 1940) – amerykański thriller psychologiczny w reżyserii mistrza suspensu Alfreda Hitchcocka; film jest jego pierwszym zrealizowanym w Ameryce projektem.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
 • język angielski – Rebecca, Rebekah
 • język francuski – Rebecca
 • język włoski – Rebecca
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rebeka. DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM. [dostęp 2013-04-09].
  Rebeka (oryg. Rebecca, la prima moglie) – włoski thriller, melodramat w reżyserii Riccardo Milani z 2008 roku. Film składa się z dwóch części. Scenariusz powstał na podstawie wydanej w 1938 roku powieści pod tym samym tytułem, autorstwa Daphne du Maurier. Książka doczekała się kilku adaptacji filmowych.Izaak (hebr. יִצְחָק Jic’chak – „śmiech”) – patriarcha biblijny, syn Abrahama i Sary, ojciec Jakuba i Ezawa.
  Warto wiedzieć że... beta

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Californication – stworzony przez Toma Kapinosa amerykański serial komediowy emitowany w telewizji Showtime, z Davidem Duchovnym w roli głównej.
  30 sierpnia jest 242. (w latach przestępnych 243.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 123 dni.
  The Originals – amerykański spin-off serialu Pamiętniki wampirów. Opowiada o losach pierwotnej rodziny wampirów, żyjącej na przestrzeni wieków. Mikaelsonowie przenoszą się do Nowego Orleanu - stolicy istot nadprzyrodzonych. Wkrótce napotykają problemy, z którymi muszą sobie poradzić.
  Biblia, Pismo Święte (z greckiego βιβλίον, biblion – zwój papirusu, księga, l.m. βιβλία, biblia – księgi) – zbiór ksiąg, spisanych pierwotnie po hebrajsku, aramejsku i grecku (w formie koinè (gr. κοινὴ)), uznawanych przez żydów i chrześcijan za natchnione przez Boga. Biblia i poszczególne jej części posiadają odmienne znaczenie religijne dla różnych wyznań. Na chrześcijańską Biblię składają się Stary Testament i Nowy Testament. Biblia hebrajska – Tanach obejmuje księgi Starego Testamentu. Poszczególne tradycje chrześcijańskie mają nieco inny kanon ksiąg biblijnych.
  Pocahontas (ur. ok. 1595, zm. 21 marca 1617) – północnoamerykańska Indianka, której życie stało się kanwą dla wielu romantycznych historii. Nosiła imię Matoaka (Białe Piórko), natomiast Pocahontas (Mała Psotnica lub Łobuziak) było jej przydomkiem z okresu dzieciństwa. Była córką Powatana, wodza Federacji Powatańskiej, kontrolującego tereny obecnej Wirginii. Po małżeństwie z Johnem Rolfem przyjęła imię i nazwisko Rebecca Rolfe.
  Rebeka Dremelj (ur. 25 lipca 1980 w Brežice) – słoweńska piosenkarka i modelka, prezenterka telewizyjna, aktorka, Miss Słowenii 2001, reprezentantka kraju na wyborach Miss World 2001 w Sun City w Republice Południowej Afryki, słoweńska reprezentantka podczas 53. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2008 roku.

  Reklama