• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rebecca De Mornay  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Jon Voight, właśc. Jonathan Vincent Voight (ur. 29 grudnia 1938 w Yonkers) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, laureat Oscara, festiwalu w Cannes, Złotego Globu, a także nagrody krytyków filmowych w Los Angeles i Nowym Jorku za rolę w filmie Powrót do domu (1978), nominowany do Oscara, laureat Złotego Globu i BAFTA za występ w filmie Nocny kowboj (1969). Szkoła Summerhill – pionierska szkoła w Leiston w hrabstwie Suffolk, (Wielka Brytania) założona 1921 przez A. S. Neilla, który oparł się na poglądach amerykańskiego pedagoga Homera Lane (1875-1925).

  Rebecca De Mornay, właśc. Rebecca Jane Pearch (ur. 29 sierpnia 1959 w Santa Rosa) – amerykańska aktorka, reżyserka i producentka filmowa i telewizyjna.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodziła się w Santa Rosa w rodzinie rzymskokatolickiej jako córka Julie (z domu Eagar) i George’a Waltera „Wally’ego” Pearcha, gospodarza programów telewizyjnych, komika i komentatora radiowego. Kiedy miała dwa lata, jej rodzice byli w separacji, a później rozwiedli się. Została przy matce, która ponownie wyszła za mąż za Richarda De Mornay i urodziła syna Petera De Mornay (ur. 1964). Kiedy miała pięć lat zmarł jej ojczym i matka wraz z dziećmi wyjechała do Europy, Meksyku i Jamajce. Uczęszczała do prywatnej szkoły w Niemczech, angielskiej Summerhill School, a naukę kontynuowała w Austrii.

  Francis Ford Coppola (ur. 7 kwietnia 1939 w Detroit) − reżyser i scenarzysta, również kompozytor, producent filmowy i aktor amerykański.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Zaśpiewała niemiecką rockową piosenkę dla zrealizowanego w Hongkongu filmu Do widzenia, Bruce Lee (Goodbye Bruce Lee, 1975). Po ukończeniu szkoły średniej w Austrii, w 1980 powrócił do Stanów Zjednoczonych. Studiowała sztukę aktorską w Instytucie Lee Strasberga w Los Angeles i wytwórni filmowej Zoetrope Francisa Forda Coppoli.

  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.The Future – dziewiąty album studyjny Leonarda Cohena, wydany w listopadzie 1992. Jest to jeden z najpopularniejszych albumów Cohena i uważany za płytę - ścieżkę dźwiękową. Prawie każda piosenka z tego albumu została wykorzystania w ważniejszym Hollywoodzkim filmie. Płyta ta była również nazywana "Piękną Apokalipsą".

  Zadebiutowała na kinowym ekranie w melodramacie Francisa Forda Coppoli Ten od serca (One from the Heart, 1982). Zwróciła na siebie uwagę rolą luksusowej prostytutki w dramacie kryminalnym Ryzykowny interes (Risky Business, 1983) u boku Toma Cruise’a. W dramacie sensacyjno-przygodowym Uciekający pociąg (Runaway Train, 1985) z Jonem Voightem i Erikiem Robertsem zagrała młodą pracownicę kolei w pędzącym z zawrotną szybkością pozbawionym maszynisty pociągu. Wystąpiła w teledysku do przeboju grupy Jefferson Starship „Sara” (1985). Porażką był remake Rogera Vadima I Bóg stworzył kobietę (And God Created Woman, 1988), który przyniósł jej nominację do Złotej Maliny dla najgorszej aktorki.

  Złota Malina (ang. Golden Raspberry Award, skr. Razzie) – "nagroda" przyznawana najgorszym filmom. Uzupełnia przyznawane co roku nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscary). Została wymyślona przez krytyka filmowego Johna J. B. Wilsona w 1980 roku. Pierwsza ceremonia odbyła się 31 marca 1981 roku. Aktualnie nagrody te przyznaje GRAF (Golden Raspberry Award Foundation).Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  W 1988 wystąpiła jako Billie Dawn na scenie Pasadena Playhouse w przedstawieniu Urodzeni Wczoraj (Born Yesterday).

  W 1990 zdobyła uznanie rolą morderczyni Charlotty Corday w broadwayowskim przedstawieniu Marat/Sade w Williamstown Festival.

  Odniosła ogromny sukces kreacją przebiegłej psychopatycznej piastunki w dreszczowcu Ręka nad kołyską (The Hand That Rocks the Cradle, 1992), za którą została uhonorowana nagrodą MTV i na festiwalu filmów policyjnych w Cognac oraz otrzymała nominację do nagrody Saturna.

  Find a Grave – strona internetowa, która umożliwia dostęp do baz danych cmentarzy. Za jej pomocą można odszukać m.in. groby wielu znanych osób.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
  Jamajka (ang. Jamaica) – wyspa i państwo na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, położone na południe od Kuby i na zachód od Haiti.
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Producent filmowy – przedsiębiorca filmowy. Producent jest głównym inwestorem produkcji filmowej. Zatrudnia wszystkie potrzebne osoby do jego produkcji i zapewnia sprzęt oraz środki materialne. Po wyprodukowaniu filmu jest właścicielem praw autorskich i głównym beneficjentem ewentualnych dochodów z jego sprzedaży. Ewentualne splendory (nagrody dla najlepszego filmu np. Oscary) również spływają na producenta.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Tom Cruise, właśc. Thomas Cruise Mapother IV (ur. 3 lipca 1962 w Syracuse) – amerykański aktor i producent filmowy. Uznany przez magazyn "Forbes" za najbardziej wpływowego człowieka show-biznesu. Za początek wielkiej kariery aktora uważa się nominowaną do Złotego Globu rolę w filmie Ryzykowny interes z 1983. Światową sławę zdobył rolą pilota Mavericka w filmie Top Gun z 1986.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.