• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Reakcje w Polsce na katastrofę polskiego Tu-154 w Smoleńsku  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]
  Przeczytaj także...
  Msza – w części wyznań chrześcijańskich porządek celebracji liturgicznej będącej odniesieniem do Ostatniej Wieczerzy Jezusa.Senat Rzeczypospolitej Polskiej – organ władzy ustawodawczej, druga izba (tradycyjnie określana jako izba wyższa) polskiego parlamentu. Składa się ze 100 senatorów wybieranych w wyborach powszechnych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym, w jednomandatowych okręgach wyborczych na czteroletnią kadencję, rozpoczynającą się i kończącą wraz z kadencją Sejmu (jeśli kadencja Sejmu zostanie skrócona, skróceniu ulega także kadencja Senatu). W przypadku wygaśnięcia mandatu Prezydent RP zarządza wybory uzupełniające.
  Znicze i kwiaty przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie (10 kwietnia 2010)
  Krakowskie Przedmieście w Warszawie (10 kwietnia 2010)
  Znicze przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie (noc 10 kwietnia 2010)
  Znicze i kwiaty przed dawnym domem Lecha Kaczyńskiego i jego rodziny w Sopocie (10 kwietnia 2010)
  Krzyż Katyński w Krakowie (11 kwietnia 2010)
  Pomnik Katyński w Poznaniu (kwiecień 2010)
  Znicze i kwiaty przed bazyliką archikatedralną w Gdańsku-Oliwie (11 kwietnia 2010)
  Lublin. Kwiaty i znicze pod portretami Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej oraz banerem upamiętniającym Ryszarda Kaczorowskiego – honorowego obywatela miasta (12 kwietnia 2010)
  Wystawa na Rynku Staromiejskim w Toruniu w czasie żałoby narodowej (13 kwietnia 2010)
  Rynek w Sanoku (13 kwietnia 2010)
  Trumny z ciałami ofiar na lotnisku Okęcie w Warszawie (14 kwietnia 2010)
  Krakowskie Przedmieście w Warszawie, ludzie oczekujący na wejście do Pałacu Prezydenckiego (14 kwietnia 2010, godz. 16:40)
  Krakowskie Przedmieście w Warszawie, tłumy przed Pałacem Prezydenckim (14 kwietnia 2010)
  Pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich w Krakowie (18 kwietnia 2010)
  Billboard na stacji Wierzbno w warszawskim metrze (10 lipca 2010)
  Krzyż upamiętniający ofiary katastrofy, który stał przez Pałacem Prezydenckim w Warszawie w dniach 15 kwietnia 2010 – 16 września 2010, ustawiony przez harcerzy skupionych w ruchu „Polsce i bliźnim” (12 sierpnia 2010)

  Niniejszy artykuł opisuje reakcje w Polsce na katastrofę polskiego Tu-154 w Smoleńsku. Reakcje w Rosji omówiono w artykule reakcje w Rosji na katastrofę polskiego Tu-154 w Smoleńsku, a w pozostałych krajach w artykule międzynarodowe reakcje na katastrofę polskiego Tu-154 w Smoleńsku.

  Krosno (niem. Krossen) – miasto na prawach powiatu w województwie podkarpackim, siedziba władz powiatu krośnieńskiego.Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – polska konserwatywna partia polityczna, założona na kongresie 29 maja 2001, zarejestrowana sądownie 13 czerwca 2001 (pierwszy komitet lokalny PiS powstał już 22 marca 2001). Powołana została przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich, na fali popularności uzyskanej przez Lecha podczas sprawowania przez niego funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie AWS. Deklarowana ideologia partii stanowi połączenie konserwatyzmu i chrześcijańskiej demokracji. W latach 2005–2007 Prawo i Sprawiedliwość sprawowało władzę, tworząc rząd Kazimierza Marcinkiewicza i rząd Jarosława Kaczyńskiego (od 2006 do 2007 w koalicji z Samoobroną RP i Ligą Polskich Rodzin, do 2006 i w schyłkowym okresie w 2007 rząd mniejszościowy). W latach 2005–2010 wysunięty przez PiS Lech Kaczyński (do 2006 członek partii) sprawował urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo i Sprawiedliwość należy do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy w Parlamencie Europejskim oraz do działającej obok niej międzynarodowej organizacji Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
   Zapoznaj się również z: Pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich.

  10 kwietnia 2010[]

  Według opublikowanych w marcu 2012 stenogramów Centrum Operacyjnego MSZ informacja o katastrofie została przekazana ministrowi Sikorskiemu o godzinie 8:48. Wkrótce po ukazaniu się pierwszych informacji w mediach tłumy ludzi zgromadziły się przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, by złożyć hołd ofiarom. Składano kwiaty i wieńce, palono znicze, opuszczono do połowy masztu flagę przed Pałacem Prezydenckim, odmawiano modlitwy. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który po śmierci urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego zaczął wykonywać obowiązki głowy państwa, zarządził tygodniową żałobę narodową, później przedłużoną do 9 dni; trwała ona w dniach 10–18 kwietnia. W organizacjach harcerskich – Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i Stowarzyszeniu Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” – zarządzono 30-dniową żałobę. W Kancelarii Prezydenta RP żałoba trwała do wyborów prezydenckich i w tym czasie flaga nad Pałacem Prezydenckim była opuszczona do połowy masztu.

  Grzegorz Juliusz Schetyna (ur. 18 lutego 1963 w Opolu) – polski polityk i przedsiębiorca, z wykształcenia historyk. Poseł na Sejm III, IV, V, VI i VII kadencji. W latach 2007–2009 wiceprezes Rady Ministrów i minister spraw wewnętrznych i administracji w pierwszym rządzie Donalda Tuska, w latach 2009–2010 przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, w latach 2010–2011 marszałek Sejmu VI kadencji, w 2010 tymczasowo wykonujący obowiązki Prezydenta RP.Nowa Sól (niem. Neusalz an der Oder) – miasto i gmina w województwie lubuskim, w powiecie nowosolskim. Położone w pasie Wału Trzebnickiego, nad Odrą. Wraz z Zieloną Górą i Sulechowem tworzy Lubuskie Trójmiasto.

  W Krakowie o godz. 12:00 na znak żałoby rozbrzmiał dzwon Zygmunt. W całym kraju odprawiono msze żałobne w intencji ofiar. Po południu Rada Ministrów odbyła specjalne posiedzenie, na którym przyjęła uchwałę „w sprawie uczczenia pamięci ofiar tragicznego wypadku lotniczego pod Smoleńskiem”. W uchwale tej zarządzono wprowadzenie dwóch minut ciszy w dniu następnym o godz. 12:00 oraz w dniu ceremonii pogrzebowej Prezydenta Rzeczypospolitej w momencie jej rozpoczęcia. Uchwałą z dnia 16 kwietnia zmieniono powyższą uchwałę, zarządzając dwie minuty ciszy także 17 kwietnia o godz. 12:00. Właściciele sieci supermarketów zdecydowali o zamknięciu swoich placówek w dniu 11 kwietnia 2010 roku. W Olsztynie odbył się marsz milczenia zorganizowany przez kibiców piłkarskich; w Krakowie studenci przemaszerowali spod Collegium Novum pod Krzyż Katyński przy kościele św. Idziego, gdzie złożono wieńce i zapalono znicze. W centrum Łodzi zebrało się kilka tysięcy mieszkańców miasta, którzy przeszli w milczeniu pod katedrę, gdzie abp metropolita łódzki Władysław Ziółek odprawił mszę w intencji ofiar katastrofy.

  Malbork (łac. Mariaeburgum, Mariae castrum, Marianopolis, niem. Marienburg) – miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim nad Nogatem. Siedziba powiatu malborskiego.Instytut Jagielloński – ośrodek analiz strategicznych, politycznych i historycznych, założony przez Wojciecha Roszkowskiego, historyka, autora popularnej Najnowszej historii Polski, prorektora Szkoły Głównej Handlowej (1990-1993), deputowanego do Parlamentu Europejskiego.

  Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało oświadczenie, w którym stwierdziło m.in., że „Kościół katolicki w Polsce jednoczy się w tym trudnym momencie z Rodakami w Kraju i na obczyźnie w trosce o Ojczyznę”. Prymas Polski abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński, stwierdził, że „katastrofa w Smoleńsku to dopełnienie strasznych ofiar wojny, ale jednocześnie wezwanie do budowania dobra wspólnego narodu”.

  Stanisław Jerzy Komorowski (ur. 18 grudnia 1953 w Warszawie, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) – polski dyplomata, polityk, fizyk. Były wiceminister spraw zagranicznych i wiceminister obrony narodowej. Wieloletni ambasador RP w Londynie i w Hadze.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.

  Były prezydent Aleksander Kwaśniewski nazwał katastrofę „Katyniem nr 2”, zestawiając ją ze zbrodnią katyńską. Inny były prezydent, Lech Wałęsa, powiedział, że podobnie jak w Katyniu, tym razem również zginął kwiat intelektualny Polski. Wojciech Jaruzelski napisał do Jarosława Kaczyńskiego list kondolencyjny, w którym stwierdził m.in., że jest to „gorzka lekcja realizmu dla wszystkich polityków”. Według premiera Donalda Tuska świat współczesny nie widział dotąd takiego dramatu. Jarosław Kaczyński i premier Donald Tusk wylecieli samolotami z Warszawy do Witebska (pierwszy ok. godz. 16:28 czasu polskiego, drugi ok. godz. 19:23 czasu polskiego), po czym udali się na miejsce katastrofy; Donald Tusk przybył tam ok. 21:35 czasu polskiego, a Jarosław Kaczyński ok. 21:57 czasu polskiego.

  Harcerstwo – polski ruch społeczny i wychowawczy dzieci i młodzieży wzorowany (w momencie powstania) na skautingu brytyjskim, oparty na służbie, samodoskonaleniu (pracy nad sobą) i braterstwie. Zasady postępowania harcerza wyznacza Przyrzeczenie Harcerskie i Prawo Harcerskie. Zasady postępowania zucha wyznacza Obietnica zucha i Prawo zucha.Donald Franciszek Tusk (ur. 22 kwietnia 1957 w Gdańsku) – polski polityk, od 2007 prezes Rady Ministrów, w 2014 nominowany do objęcia stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej (od 1 grudnia 2014).

  Na znak żałoby narodowej na wszystkich okrętach i pływających jednostkach pomocniczych Marynarki Wojennej bandery spowite czarnym kirem opuszczono do pół. Wiele uroczystości wojskowych związanych z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, jakie odbywały się w następnych dniach, wiązało się z upamiętnieniem ofiar katastrofy; tak było m.in. w Poznaniu, Lesznie, Słupsku, Elblągu, Grójcu, Nowej Soli, Wrocławiu, Sulechowie, Chełmnie, Świętoszowie, Koszalinie, Kołobrzegu i Brzegu.

  Mielec – miasto powiatowe w południowo-wschodniej części Polski, w województwie podkarpackim. Miasto położone w dolinie Wisłoki, w Kotlinie Sandomierskiej, historycznie znajdujące się w Małopolsce. Miasto liczy 61 238 mieszkańców i ma powierzchnię 46,89 km² (stan na 31 marca 2013 r.). Jest członkiem Związku Miast Polskich.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Uchwałami rad miejskich imionami ofiar katastrofy nazwano ulice, ronda, skwery i parki; powstały w związku z tym: ulica Lecha Kaczyńskiego w Kielcach, rondo Lecha Kaczyńskiego w Sieradzu, rondo Macieja Płażyńskiego w Sopocie, rondo Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Szczecinie, stadion im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu, rondo im. Sebastiana Karpiniuka w Koszalinie, park adm. Andrzeja Karwety na Oksywiu w Gdyni, skwer Lecha Kaczyńskiego w Ostrołęce, park Lecha i Marii Kaczyńskich w Sopocie, skwer Arkadiusza Rybickiego w Sopocie, skwer Lecha Kaczyńskiego w Świdnicy oraz rondo abp. Mirona Chodakowskiego w Hajnówce i ulica abp. Mirona Chodakowskiego w Supraślu. Powstały pomniki i tablice pamiątkowe poświęcone ofiarom katastrofy (np. w Malborku i Częstochowie); w niektórych miejscowościach z inicjatywy lokalnych społeczności lub instytucji państwowych posadzono dęby pamięci poświęcone ofiarom (np. 96 dębów pamięci w Dąbrowie Górniczej i 96 dębów pamięci na Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej w Ossowie).

  Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – polska organizacja państwowa zajmująca się kultywowaniem pamięci walki i męczeństwa narodu polskiego, a także innymi miejscami martyrologii na ziemiach polskich.Ścinawa (niem. Steinau an der Oder) – miasto leżące na Śląsku (Dolnym Śląsku), w woj. dolnośląskim, w powiecie lubińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ścinawa.
   Zapoznaj się również z: Dąb Pamięci.

  11 kwietnia 2010[]

  Marsze za zmarłych w katastrofie odbyły się m.in. w Białymstoku, Chojnicach, Mońkach i Lublinie. W Warszawie uczestnicy III Katyńskiego Marszu Cieni uczcili ofiary katastrofy. O godz. 12:00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku odprawiona została msza święta przez abp. Sławoja Leszka Głódzia i abp. Tadeusza Gocłowskiego. Po nabożeństwie, w którym uczestniczył m.in. Lech Wałęsa, tysiące gdańszczan udały się w milczeniu na Plac Solidarności, pod pomnik Poległych Stoczniowców 1970, gdzie zapalono znicze i złożono wieńce oraz kwiaty. Wiele osób, które zginęły w katastrofie, pochodziło z Trójmiasta lub miało z nim związki: Lech Kaczyński, Maria Kaczyńska, Maciej Płażyński, Arkadiusz Rybicki, Anna Walentynowicz, Izabela Jaruga-Nowacka, Przemysław Gosiewski, Sebastian Karpiniuk, Andrzej Karweta, Leszek Solski.

  Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, KPRM, Kancelaria Premiera – aparat pomocniczy Prezesa Rady Ministrów. Powstała w wyniku reformy centrum administracji w 1997 przejmując część zadań Urzędu Rady Ministrów.Międzyrzecz (łac. Meserici, Mederecensis, niem. Meseritz) – miasto w woj. lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Międzyrzecz. Położone na Pojezierzu Lubuskim, między rzekami Obrą i Paklicą.

  Zgodnie z morską tradycją na pokładzie okrętu-muzeum ORP „Błyskawica” w Gdyni odbyła się uroczysta ceremonia podniesienia bandery wojennej do połowy masztu.

  12 kwietnia 2010[]

  O godz. 19:30 w Warszawie wyruszył spod gmachu Sejmu, przy Pomniku Żołnierzy AK, „Akademicki Marsz Pamięci” z udziałem blisko 5 tys. osób, zorganizowany przez studentów Uniwersytetu Warszawskiego z inicjatywy Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Studenci przeszli Traktem Królewskim na Stare Miasto, gdzie o godz. 21:00 w kościele św. Anny odbyła się msza św. w intencji zmarłych. W Gnieźnie zorganizowano marsz pamięci pod Tablicę Katyńską przy kościele św. Trójcy, gdzie modlitwę w intencji ofiar odmówił prymas Polski abp Henryk Muszyński. W Katowicach odbył się marsz milczenia; w Lublinie marsz kibiców piłkarskich, którzy złożyli hołd ofiarom katastrofy; marsze żałobne młodzieży szkolnej odbyły się w Tarnowie i Zielonej Górze. W Ostrowcu Świętokrzyskim, po mszy w intencji ofiar katastrofy, mieszkańcy przeszli ulicami miasta, po czym złożyli wieńce i zapalili znicze pod Pomnikiem Katyńskim. Uczestnicy corocznego Marszu Żywych z Auschwitz do Birkenau uczcili ofiary katastrofy minutą ciszy.

  Bronisław Maria Komorowski (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich) – polski polityk, z wykształcenia historyk. Od 6 sierpnia 2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.Kętrzyn (daw. Rastembork, niem. Rastenburg, prus. Rastanpils) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba powiatu kętrzyńskiego.

  13 kwietnia 2010[]

  W Szczecinie odbyły się dwa odrębne marsze w hołdzie ofiarom katastrofy: Marsz Pamięci i Marsz Ciszy, który poprzedziła msza w bazylice archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie. W Krakowie odbył się Katyński Marsz Pamięci. W Toruniu zorganizowano koncert i marsz pamięci dla uczczenia ofiar ofiar zbrodni katyńskich oraz katastrofy w Smoleńsku. We Włocławku odbył się marsz pamięci ofiar Katynia i Smoleńska. W Bydgoszczy i Wrocławiu odbyły się Marsze Katyńskie, upamiętniające ofiary zbrodni stalinowskich w Katyniu i katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Ulicami Gdyni przeszedł Marsz Milczenia, upamiętniający 70. rocznicę masakry w Katyniu oraz ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. W Nowym Targu odbył się marsz żałobny młodzieży szkolnej, a w Białymstoku Studencki Marsz Pamięci. Marsze Pamięci zorganizowano również w Pasłęku, Prostkach, Bogatyni, Jaworznie, Tarnowie, Andrychowie, Oświęcimiu, Radomiu, Płońsku, Pyrzycach, Częstochowie, Katowicach (dwa odrębne marsze) i Łodzi.

  Archikatedra gdańska (oliwska) – kościół pw. Trójcy Świętej, NMP i św. Bernarda w Gdańsku, w dzielnicy Oliwa, przy ul. Bpa Edmunda Nowickiego 5.Polska Fundacja Katyńska (PFK) – polska fundacja upamiętniająca zbrodnię katyńską, zarejestrowana notarialnie 6 czerwca 1990 roku, w Sądzie Rejonowym 4 września 1992 roku, wpisana do rejestru stowarzyszeń 10 września 2003 roku. Siedziba Polskiej Fundacji Katyńskiej mieści się przy ul. Nowy Świat 28/20 w Warszawie.

  Sejm i Senat na specjalnym wspólnym posiedzeniu (nie było to jednak posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, gdyż może się ono zebrać tylko w ściśle określonych przypadkach) oddały hołd ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku, w której zginęło 15 posłów i 3 senatorów z wszystkich partii politycznych. Posłowie i senatorowie przyjęli specjalne oświadczenie „w sprawie uczczenia pamięci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i członków Jego delegacji”, nazywając katastrofę największą tragedią w powojennej historii Polski. Rada Ministrów zdecydowała o przyznaniu rodzinom ofiar wsparcia finansowego. Rząd przeznaczył też 20 milionów złotych z budżetu państwa na pokrycie kosztów uroczystości pogrzebowych oraz pochówków.

  Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe "Ośrodek Myśli Politycznej" (OMP) – organizacja założona w 1992 r. w Krakowie. Jej celem statutowym jest prowadzenie działalności edukacyjnej i naukowej w zakresie politologii, filozofii politycznej, historii najnowszej oraz stosunków międzynarodowych. OMP organizuje różnego rodzaju konferencje, seminaria, szkolenia. Prezesem OMP jest prof. Miłowit Kuniński.Witebsk (biał. Віцебск, ros. Витебск) – miasto położone w północno-wschodniej części Białorusi, nad rzeką Dźwiną.

  W bazylice archikatedralnej św. Jana na warszawskiej Starówce odprawiono mszę żałobną w intencji ofiar katastrofy, koncelebrowaną przez kardynała Józefa Glempa, który w czasie homilii powiedział, że tragedia pod Smoleńskiem wstrząsnęła Polakami; nazwał ją „drugą odsłoną katyńskiego dramatu”.

  14 kwietnia 2010[]

  Marsze w hołdzie ofiarom katastrofy odbyły się w Międzyrzeczu, Wysokiem Mazowieckiem, Czyżewie, Krośnie, Tomaszowie Lubelskim, Krakowie i Wrocławiu. W Warszawie odbył się bieg ku pamięci Aleksandra Fedorowicza, prezydenckiego tłumacza, entuzjasty biegania, i pozostałych ofiar katastrofy.

  Stanisław Dziwisz (ur. 27 kwietnia 1939 w Rabie Wyżnej) – polski biskup rzymskokatolicki, doktor teologii, sekretarz i kapelan arcybiskupa metropolity krakowskiego Karola Wojtyły w latach 1966–1978, osobisty sekretarz papieża Jana Pawła II w latach 1978–2005, arcybiskup metropolita krakowski od 2005, kardynał prezbiter od 2006.Plac Solidarności – plac w Gdańsku położony w dzielnicy Śródmieście, przy historycznej bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej. Znany przede wszystkim jako miejsce początku ruchu NSZZ Solidarność i miejsce protestów podczas sierpnia 1980.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Henryk Józef Muszyński (ur. 20 marca 1933 w Kościerzynie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy chełmiński w latach 1985–1987, biskup diecezjalny włocławski w latach 1987–1992, arcybiskup metropolita gnieźnieński w latach 1992–2010, prymas Polski w latach 2009–2010, od 2010 arcybiskup senior archidiecezji gnieźnieńskiej.
  Płock – miasto na prawach powiatu na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim, siedziba ziemskiego powiatu płockiego; historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej (1075); siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej, port rzeczny, rafineria ropy naftowej (1964), szkoły wyższe, teatry, muzea.
  Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacja Skautingu Europejskiego – organizacja harcerska nawiązująca do skautingu katolickiego ojca Sevina, jezuity, oraz działalności instruktora harcerstwa przedwojennego hm. RP Stanisława Sedlaczka, działająca w Polsce. Od 1995 jest członkiem Międzynarodowego Związku Przewodniczek i Skautów Europy – Federacji Skautingu Europejskiego. Od połowy 2009 używa również nazwy "Skauci Europy".
  Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – organ pomocniczy zapewniający realizację konstytucyjnych uprawnień Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Działa na podstawie art. 143 Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997. Prezydent RP nadaje Kancelarii statut oraz powołuje i odwołuje jej szefa.
  Flaga Rzeczypospolitej Polskiej (Flaga Polski) – według ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych jest nią prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy, za flagę Polski uważany jest wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.
  Solidarni 2010 – film zrealizowany przez dokumentalistkę Ewę Stankiewicz oraz publicystę Jana Pospieszalskiego po katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku. Dokument stanowi zapis rozmów prowadzonych pomiędzy ludźmi zgromadzonymi podczas żałoby narodowej po katastrofie na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie oraz podczas uroczystości pogrzebowych Pary Prezydenckiej w Krakowie.
  Elbląg (łac. Elbinga, Elbingus, niem. Elbing, prus. Elbings, rus. Эльблонг) – miasto na prawach powiatu w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba władz powiatu elbląskiego i gminy wiejskiej Elbląg, ale miasto nie wchodzi w ich skład, stanowiąc odrębną jednostkę samorządu terytorialnego. Od 1992 stolica diecezji elbląskiej. Najstarsze miasto w województwie, jedno z najstarszych w Polsce (rok założenia 1237, prawa miejskie 1246). Miasto posiadało prawo do czynnego uczestnictwie w akcie wyboru króla. Także najniżej położone miasto w Polsce. Leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Według danych z 30 czerwca 2012 r. ma 123 977 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.189 sek.