• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • ReactOS  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Graficzny interfejs użytkownika, środowisko graficzne (ang. Graphical User Interface, GUI) – ogólne określenie sposobu prezentacji informacji przez komputer oraz interakcji z użytkownikiem, polegające na rysowaniu i obsługiwaniu widżetów.Cooperative Linux, w skrócie coLinux to program komputerowy, który umożliwia jednoczesne działanie jądra systemu operacyjnego Linux i systemu operacyjnego Microsoft Windows na tym samym komputerze osobistym.

  ReactOS – darmowy system operacyjny typu open source dla komputerów osobistych amd64/i686 funkcjonalnie kompatybilny z Windows NT, Windows 2000 i Windows 2003. W założeniach systemu jest możliwość korzystania z aplikacji i sterowników Windows, aplikacji OS/2, Java i POSIX. Projekt jest we wczesnej fazie rozwoju. ReactOS został napisany w C, a niektóre elementy, jak ReactOS Explorer w C++. Twórcy ReactOS uważają jednak, że nie jest on klonem Windows.

  K-Meleon - przeglądarka internetowa oparta na stosowanym w przeglądarce Mozilla Firefox silniku Gecko. Celem projektu jest stworzenie szybkiej i natywnej przeglądarki dla systemu Microsoft Windows, podobnej do Galeona i Epiphany pod GNU/Linuksem czy Camino pod Mac OS X.cmd.exe – interpreter poleceń stosowany w rodzinie systemów operacyjnych Microsoft Windows NT (włączając Windows 2000, XP, 2003, Windows Vista i Windows 7), Windows CE oraz OS/2.

  ReactOS jest rozwijany od 1996 r. Od listopada 2019 r. jest nadal uważany za niekompletne oprogramowanie w wersji alfa, dlatego jest zalecany przez programistów wyłącznie do testowania. Obecnie działa wiele aplikacji Windows, takich jak Adobe Reader 6.0 i OpenOffice.

  ReactOS jest napisany przede wszystkim w C, a niektóre elementy, takie jak ReactOS File Explorer, napisane są w C++. Projekt częściowo implementuje funkcjonalność Windows API i został przeniesiony do architektury procesorów AMD64. ReactOS, jako część ekosystemu FOSS, wykorzystuje i współpracuje z wieloma innymi projektami FOSS, w szczególności projekt Wine, który przedstawia warstwę kompatybilności z Windows dla systemów operacyjnych typu Unix.

  Windows XP (nazwa kodowa Whistler) – wersja systemu operacyjnego Microsoft Windows z rodziny Windows NT (oparty na jądrze NT) firmy Microsoft, wydana oficjalnie 25 października 2001 roku. Koniec wsparcia technicznego dla tego systemu operacyjnego planowany jest na 8 kwietnia 2014.Telnet – standard protokołu komunikacyjnego używanego w sieciach komputerowych do obsługi odległego terminala w architekturze klient-serwer.

  Historia[ | edytuj kod]

  Misja[ | edytuj kod]

  Jak poprzednio stwierdzono na oficjalnej stronie internetowej:

  Głównym celem projektu ReactOS jest zapewnienie systemu operacyjnego, który jest binarnie kompatybilny(ang.) z systemem Windows ... tak, aby osoby przyzwyczajone do znanego interfejsu użytkownika systemu Windows mogły z łatwością korzystać z ReactOS. Ostatecznym celem ReactOS jest umożliwienie usunięcia systemu Windows i zainstalowania ReactOS bez zauważenia zmiany przez użytkownika końcowego.

  WordPad – procesor tekstów, który zawarty jest w prawie wszystkich wersjach Microsoft Windows, począwszy od Windows 95. Zastąpił on procesor Windows Write.FAQ (ang. Frequently Asked Questions) – zbiory często zadawanych pytań i odpowiedzi na nie, mające na celu udzielenie danemu użytkownikowi serwisu internetowego pomocy bez konieczności angażowania do tego jakichkolwiek osób.

  Wczesny rozwój[ | edytuj kod]

  Około 1996 roku grupa programistów wolnego i otwartego oprogramowania rozpoczęła projekt FreeWin95, mający być klonem Windows 95. Projekt ten jednak zakończył się tylko na dyskusjach nad samym systemem.

  Podczas gdy FreeWin95 zaczął od wysokich oczekiwań, do końca 1997 roku nie było jeszcze żadnych wersji dostępnych publicznie. W rezultacie członkowie projektu, kierowani przez koordynatora Jasona Filby'ego, połączyli siły, aby ożywić projekt. W odnowionym projekcie starano się powielić funkcjonalność systemu Windows NT. Podczas tworzenia nowego projektu wybrano nową nazwę ReactOS. Prace nad projektem rozpoczęto w lutym 1998 r., tworząc podstawy dla nowego jądra NT i podstawowych sterowników. Nazwę ReactOS wymyślono podczas czatu IRC. Podczas gdy termin „OS” oznaczał system operacyjny, termin „reagować” odnosi się do niezadowolenia grupy z monopolistycznej pozycji Microsoftu [i reakcji na nią].

  Rejestrator dźwięku to program w systemie operacyjnym Microsoft Windows, który umożliwia nagrywanie dźwięku z różnych urządzeń wejściowych (np. mikrofonu) oraz zapisywanie plików dźwiękowych w różnych formatach.Sterownik urządzenia to program lub fragment programu odpowiadający za dane urządzenie i pośredniczący pomiędzy nim, a resztą systemu komputerowego. Zwykle uabstrakcyjnia pewne cechy urządzenia, choć może jedynie zajmować się kwestiami uprawnień dostępu i udostępniać urządzenie bez żadnej ingerencji. Wtedy program, który z niego korzysta też jest w pewnym sensie sterownikiem.

  W 2002 r. W Moskwie utworzono Fundację ReactOS z Maksimem Osowskim i Aleksiejem Braginem jako dyrektorami wykonawczymi oraz Wladimirem Braginem, Sawielijem Trietiakowem i Aleksiejem Iwanowem w zarządzie. W 2015 r. Fundacja została zlikwidowana.

  Ekush OS[ | edytuj kod]

  W 2004 r. stwierdzono naruszenie praw autorskich/licencji do kodu ReactOS GPL (i innego kodu FOSS), gdy ktoś rozpowszechniał ReactOS pod nazwą Ekush OS. Strona internetowa później zniknęła.

  Audyt wewnętrzny[ | edytuj kod]

  Aby uniknąć ścigania praw autorskich, ReactOS musi wyraźnie odróżniać się od systemu Windows i nie pochodzić od niego, co wymaga bardzo starannej pracy. Oświadczenie zostało zgłoszone 17 stycznia 2006 r. przez byłego programistę Hartmuta Birra na liście dyskusyjnej deweloperów ReactOS (ros-dev), że ReactOS zawiera kod pochodzący z dezasemblacji systemu Microsoft Windows. Kod kwestionowany przez Birra obejmował funkcję BadStack w syscall.S, i inne nieokreślone elementy. Porównując tę funkcję do zdezasemblowanych plików binarnych z systemu Windows XP, Birr argumentował, że funkcja BadStack została po prostu skopiowana z systemu Windows XP, ponieważ była identyczna. Alex Ionescu, autor kodu, twierdził, że chociaż omawiany plik binarny systemu Windows XP został rzeczywiście zdezasemblowany i przeanalizowany, kod nie został jedynie skopiowany, ale został ponownie zaimplementowany; Ionescu twierdził, że powodem, dla którego funkcje były identyczne, był fakt, że istnieje tylko jeden możliwy sposób implementacji funkcji.

  Ndiswrapper – darmowa aplikacja na licencji GPL napisana pod system operacyjny Linux, która umożliwia instalowanie sterowników bezprzewodowych kart sieciowych napisanych pod system Windows. Ndiswrapper obsługuje karty sieciowe z interfejsem miniPCI, PCI, PCMCIA, USB. Jednak oprogramowanie to umożliwia przeniesienie sterownika z Windows tylko do komputera o tej samej architekturze, co w tym przypadku oznacza jedynie x86 i x86-64.Notatnik (ang. Notepad) to prosty edytor tekstu dołączany do systemu Microsoft Windows od czasu wersji 1.0 wydanej w 1985.

  W dniu 27 stycznia 2006 r. programiści odpowiedzialni za utrzymanie repozytorium kodu ReactOS zablokowali dostęp po spotkaniu w celu omówienia zarzutów. Na prośbę NewsForge(ang.) Microsoft odmówił skomentowania tego incydentu. Ponieważ ReactOS jest darmowym projektem oprogramowania typu open source, roszczenie wywołało negatywną reakcję społeczności wolnego oprogramowania; w szczególności Wine uniemożliwiło kilku nieaktywnym programistom dostarczanie wkładu, a formalna współpraca na wysokim szczeblu między dwoma projektami była trudna od 2006. Wkład kilku aktywnych programistów ReactOS zaakceptowano po audycie, a współpraca niskiego poziomu w zakresie poprawiania błędów nadal występuje.

  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.Mozilla Firefox – otwarta przeglądarka internetowa oparta na silniku Gecko, stworzona i rozwijana przez Korporację Mozilla oraz ochotników. Obecnie zajmuje trzecią pozycję (z udziałem 18,11% w październiku 2013) w rankingu najpopularniejszych przeglądarek na świecie pod względem liczby użytkowników oraz pierwszą w Polsce z udziałem w wysokości 39,78% (dane z okresu 21–27.10.2013).

  Lobbowanie za wsparciem w Rosji[ | edytuj kod]

  W latach 2007–2015 rosyjscy współpracownicy ReactOS reprezentujący Fundację ReactOS starali się lobbować rosyjski rząd federalny. Od kwietnia 2019 r. wysiłki te nie przyniosły rządowego wsparcia ReactOS, a rosyjska fundacja ReactOS została rozwiązana od listopada 2015 r.

  Intel 64 – architektura procesorów firmy Intel, będąca implementacją architektury x86-64. Do drugiej połowy 2006 roku nosiła nazwę EM64T. Są to nałożone na architekturę x86 dodatkowe instrukcje umożliwiające obsługę 32- i 64-bitowych aplikacji.Adobe Reader (wcześniej Adobe Acrobat Reader) – bezpłatny program firmy Adobe Systems, udostępniany na większość platform komputerowych oraz mobilnych, służący do czytania publikacji elektronicznych w formacie PDF (Portable Document Format) przygotowanych w pakiecie Adobe Acrobat lub za pomocą jednego ze sterowników PDF udostępnionych przez firmy trzecie.
 • W 2007 r. członek Dumy Państwowej i nacjonalista Wiktor Ałksnis spotkał się z koordynatorem projektu Aleksiejem Braginem, który przedstawił prezentację i przeprowadził demonstrację projektu, pokazując ReactOS działający z Total Commander i Mozilla Firefox.
 • W 2011 r. Ówczesny prezydent Dmitrij Miedwiediew przeprowadził demonstrację podczas wizyty w liceum Wierchnierusskoje w Stawropolu, w którym uczestniczył jeden z członków zespołu programistów.
 • 31 lipca 2012 r. został zademonstrowany Władimirowi Putinowi, podczas swojej wizyty jako prezydenta Rosji w Seliger Youth Forum, w której uczestniczył Marat Karatow, jeden z członków zespołu programistów.
 • 1 kwietnia 2015 r. Bragin wziął udział w spotkaniu ekspertów rosyjskiego Ministerstwa Komunikacji na temat zmniejszenia zależności Rosji od importu zastrzeżonego oprogramowania. Protokół zawiera nazwę „stworzenia systemu operacyjnego typu open source opartego na ReactOS na komputery PC, laptopy i inne urządzenia mobilne”, a także „stworzenia systemu operacyjnego typu open source dla serwerów opartych na ReactOS”, umieszczając go na drugim miejscu wśród trzech wniosków.
 • Klawiatura komputerowa – uporządkowany zestaw klawiszy służący do ręcznego sterowania urządzeniem lub ręcznego wprowadzania danych. W zależności od spełnianej funkcji klawiatura zawiera różnego rodzaju klawisze – alfabetyczne, cyfrowe, znaków specjalnych, funkcji specjalnych, o znaczeniu definiowanym przez użytkownika.x86-64 (nazywane też amd64 i x64) – opracowane przez AMD rozszerzenie architektury IA-32, którego głównym celem było ułatwienie zarządzania pamięcią operacyjną powyżej 4GiB poprzez dodanie obsługi 64-bitowych liczb stałoprzecinkowych do jednostki arytmetyczno-logicznej. Ze względu na zachowanie wysokiej zgodności wstecznej, możliwe jest jednoczesne uruchamianie aplikacji 32- i 64-bitowych. Pierwszymi procesorami implementującymi nową architekturę były zaprezentowane w roku 2003 Opteron i Athlon 64. Później swoje implementacje wprowadziły firmy Intel (Intel 64) i VIA.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Karta graficzna – karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza.
  Kalkulator Windows – aplikacja programistów Microsoftu dostępna w systemach Windows. Program służy do wykonywania obliczeń na komputerze.
  Windows 2000 – 32-bitowy, wielozadaniowy z wywłaszczaniem, wielowątkowy system operacyjny z serii NT. Jest to kolejny system operacyjny należący do rodziny Windows NT. Został wydany 17 lutego 2000 roku. Jego następcami są Windows XP, wydany w październiku 2001 roku, oraz Windows Server 2003, wydany w kwietniu 2003 roku. Windows 2000 jest klasyfikowany jako system operacyjny o jądrze hybrydowym.
  FAT32 – odmiana systemu plików FAT, po raz pierwszy zastosowany w systemie operacyjnym Windows 95 OSR2, następca FAT16.
  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.
  Cykl życia programu – seria kolejnych zmian programu, w trakcie których sukcesywnie odbywa się dodawanie nowych funkcji oraz usuwanie powstających w trakcie rozwoju błędów (tzw. bugów).
  VGA (ang. Video Graphics Array) – jeden ze standardów kart graficznych IBM-PC ustanowiony w 1987 roku. Karty VGA były po raz pierwszy montowane w komputerach serii IBM PS/2.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.