Rdzowce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .takson-zwierzeta .naglowek{color:black;background:#d3d3a4}.mw-parser-output .takson-rosliny .naglowek{color:black;background:#90ee90}.mw-parser-output .takson-grzyby .naglowek{color:black;background:#add8e6}.mw-parser-output .takson-protozoa .naglowek{color:black;background:#f0e68c}.mw-parser-output .takson-chromalveolata .naglowek{color:black;background:#adff2f}.mw-parser-output .takson-excavata .naglowek{color:black;background:#f0e68c}.mw-parser-output .takson-amoebozoa .naglowek{color:black;background:#ffc8a0}.mw-parser-output .takson-opisthokonta .naglowek{color:black;background:#e0d0b0}.mw-parser-output .takson-sar .naglowek{color:black;background:Moccasin}.mw-parser-output .takson-bakterie .naglowek{color:black;background:#d3d3d3}.mw-parser-output .takson-archeony .naglowek{color:black;background:#f3e0e0}.mw-parser-output .takson-eukarionty .naglowek{color:black;background:#faf0e6}.mw-parser-output .takson-inne .naglowek{color:white;background:red}
Heteromakrocykliczny cykl życiowy rdzy zbożowej

Rdzowce (Pucciniales Clem. & Shear) – rząd grzybów należący do klasy rdzy (Pucciniomycetes).

Ecjospora (łac. aeciospora) – rodzaj zarodnika konidialnego (konidium). Powstaje w wyniku podziału mitotycznego, należy więc do grupy mitospor. Zarodniki tego typu wytwarzają grzyby z rzędu rdzowców Pucciniales (dawniej zaliczanych do klasy Teliomycetes, nieistniejącej w najnowszej systematyce grzybów).Teliospora – rodzaj zarodnika konidialnego (konidium). Powstaje w wyniku podziału mitotycznego, należy więc do grupy mitospor. Zarodniki tego typu wytwarzają grzyby z rzędu rdzowców Pucciniales (dawniej zaliczanych do klasy Teliomycetes, nieistniejącej w najnowszej systematyce grzybów).

Cykle życiowe[ | edytuj kod]

Cykl życiowy rdzowców może przebiegać na jednym żywicielu (pasożyty jednodomowe), lub na dwóch gatunkach żywicieli (pasożyty dwudomowe). Mogą wytwarzać następujące rodzaje zarodników: bezpłciowe spermacja (oznaczane jako 0), ecjospory (I), urediniospory (II), teliospory (III), oraz płciowe bazydiospory (IV). Niektóre gatunki wytwarzają wszystkie rodzaje zarodników (rdze pełnocykliczne), u niektórych cykl życiowy jest uproszczony, brak niektórych rodzajów zarodników (rdze niepełnocykliczne). W zależności od tych dwóch cech Cummins i Hiratsuka wyróżnili następujące typy cyklów życiowych rdzowców:

iNaturalist – projekt z zakresu nauki obywatelskiej oraz serwis społecznościowy przyrodników, wolontariuszy oraz biologów oparty na idei nanoszenia na mapy i publikowania obserwacji gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Obserwacje (zwykle dokumentowane zdjęciem) mogą zostać opublikowane poprzez stronę internetową oraz aplikację mobilną. Informacje zebrane przez projekt są wartościowym, publicznie dostępnym źródłem danych wykorzystywanym przez różne projekty naukowe, muzea, ogrody botaniczne, parki oraz inne organizacje. Aplikacja i strona internetowa są dostępne w języku angielskim. Urediniospora – rodzaj zarodnika konidialnego (konidium). Powstaje w wyniku podziału mitotycznego, należy więc do grupy mitospor. Zarodniki tego typu wytwarzają grzyby z rzędu rdzowców Pucciniales (dawniej zaliczanych do klasy Teliomycetes, nieistniejącej w najnowszej systematyce grzybów). Wytwarzane są przez strzępki diploidalnej grzybni, mają więc diploidalną liczbę chromosomów. Powstają w skupiskach zwanych urediniami.
 • heteromakrocykliczny – rdzowce dwudomowe i pełnocyklowe (0, I. II, III, IV), jak np. u Puccinia graminis,
 • automakrocykliczny – rdzowce jednodomowe i pełnocyklowe, jak np. u Phragmidium mucronatum,
 • heterodemicykliczne – rdzowce dwudomowe i niepełnocyklowe (0, I-III), jak np. u Gymnosporangium,
 • autodemicykliczne – rdzowce iednodomowe i niepełnocyklowe (0, I, III), jak np. u Uromyces minor,
 • mikrocykliczne – rdzowce jednodomowe, tworzące tylko teliospory (III), jak np. u Puccinia malvacearum,
 • endocykliczne – rdzowce jednodomowe, tworzące spermacja i ecjospory (0, I), które pełnią rolę teliospor, jak np. u Endophyllum sempervivi.
 • Systematyka[ | edytuj kod]

  Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum

  Pucciniales, Incertae sedis, Pucciniomycetes, Pucciniomycotina, Basidiomycota, Fungi.

  Cykl życiowy, cykl rozwojowy – proces przemian prowadzących do pełnego rozwoju organizmu od czasu jego powstania aż do śmierci. Zwykle skomplikowany cykl rozwojowy występuje u organizmów o niskim szczeblu organizacji ciała. Rytmika cyklów życiowych jest właściwością poszczególnych gatunków i opisywana jest z perspektywy taksonów, w odróżnieniu od ontogenezy dotyczącej poszczególnych osobników. W trakcie cyklu rozwojowego dochodzi zwykle do przemiany pokoleń.Żywiciel - organizm, na którego koszt żyje pasożyt dojrzały lub jego postacie rozwojowe. Pasożyty pozostają w różnych związkach z żywicielami.
  Rodzaje

  Według aktualizowanej klasyfikacji Index Fungorum bazującej na Dictionary of the Fungi do rzędu Pucciniales należą następujące rodziny oraz rodzaje incertae sedis:

 • Chaconiaceae Cummins & Y. Hirats. 1983
 • Coleosporiaceae Dietel 1900 – pęcherzycowate
 • Cronartiaceae Dietel 1900
 • Melampsoraceae Dietel 1897 – melampsorowate
 • Mikronegeriaceae Cummins & Y. Hirats. 1983
 • Phakopsoraceae Cummins & Hirats. f. 1983
 • Phragmidiaceae Corda 1837
 • Pileolariaceae Cummins & Y. Hirats. 1983
 • Pucciniaceae Chevall. 1826 – rdzowate
 • Pucciniastraceae Gäum. ex Leppik 1972 – rdzakowate
 • Pucciniosiraceae Cummins & Y. Hirats. 1983
 • Raveneliaceae Leppik 1972
 • Sphaerophragmiaceae Cummins & Y. Hirats. 1983
 • Uncolaceae Buriticá 2000
 • Uropyxidaceae Cummins & Y. Hirats. 1983
 • rodzaje incertae sedis: Aecidiconium, Aecidiolum, Aecidium, Caeoma, Caeteas, Cerradoa, Coleopuccinia, Desmella, Desmellopsis, Desmosorus, Edythea, Elateraecium, Erysibe, Flaminia, Hemileia, Hennenia, Hiratsukaia, Hiratsukamyces, Intrapes, Malupa, Masseeëlla, Mehtamyces, Peridermium, Pelastoma, Phragmotelium, Puccorchidium, Schroeteriaster, Sphenorchidium, Uraecium, Uredo.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Index Fungorum [dostęp 2016-05-20] (ang.).
  2. G.B. Cummins, Y. Haratsuka. Illustrated genera of rust fungi. Wyd. 3, APS Press.St. Paul, MN, 2003, s. 225.
  3. CABI databases [dostęp 2016-05-07] (ang.).
  Encyclopedia of Life (w skrócie EOL, Encyklopedia Życia) – współtworzona przez wielu fachowców, anglojęzyczna, internetowa bezpłatna encyklopedia, której zadaniem jest zebranie informacji o wszystkich opisanych przez naukę gatunkach. Encyklopedia rozpoczęła swoje działanie 26 lutego 2008 r. z 30 000 hasłami. Olbrzymie zainteresowanie (11,5 mln trafień w ciągu 5,5 godz.) spowodowało przeciążenie serwisu i konieczne było przez kilka dni ograniczenie jego funkcjonalności.Puccinia malvacearum Bertero ex Mont. – gatunek grzybów z rodziny rdzowatych (Pucciniaceae). Grzyb mikroskopijny pasożytujący na wielu rodzajach roślin w rodzinie ślazowatych (Malvaceae). Wywołuje u nich chorobę zwaną rdzą malwy lub rdzą ślazu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rdze (Pucciniomycetes R. Bauer, Begerow, J.P. Samp., M. Weiss & Oberw.) – klasa grzybów z gromady podstawczaków (Basidiomycota). Takson ten jest odpowiednikiem wcześniejszej podklasy Urediniomycetidae Swann et al..
  Zarodnik, spora – termin stosowany w botanice, mykologii i mikrobiologii w odniesieniu do komórki służącej do rozmnażania protistów, roślin (mszaki, paprotniki) i grzybów. Zarówno termin „zarodnik” jak i „spora” są stare – pochodzą z czasów, gdy nie znano jeszcze dokładnie procesów rozmnażania tych grup organizmów, stąd też też używane są zarówno do określania komórek służących do rozmnażania bezpłciowego, jak i płciowego.
  Takson – jednostka zdefiniowana w systematyce organizmów jako grupa organizmów (populacja lub grupa populacji) zwykle uznawanych za filogenetycznie spokrewnione, wyróżniających się konkretną cechą różniącą je od innych jednostek taksonomicznych. Takson obejmuje wszystkie zawarte w nim taksony niższego poziomu. Kryterium pokrewieństwa stosowane jest w systemach filogenetycznych, mimo że taksonem w zasadzie może być dowolna grupa organizmów.
  Rodzaj (łac. genus, l.mn. genera) – podstawowa, obowiązkowa kategoria systematyczna obejmująca gatunek lub monofiletyczną grupę gatunków wyróżnionych na podstawie jednej lub więcej cech taksonomicznych. Nazwą rodzaj określany jest też każdy takson w randze rodzaju.
  Bazydiospora, zarodnik podstawkowy – rodzaj zarodnika wytwarzany przez grzyby z gromady podstawczaków (Basidiomycota). Bazydiospory są połączone z końcami struktur zwanych podstawkami (basidium). U wielu gatunków 4 bazydiospory łączą się z jedną podstawką.
  Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.
  Rdza zbożowa (Puccinia graminis Pers.) – gatunek grzybów z rodziny rdzowatych (Pucciniaceae). Występuje w dwóch podgatunkach:

  Reklama