• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rdzawa

  Przeczytaj także...
  Pogórze Wiśnickie (513.34) – mezoregion fizycznogeograficzny stanowiący wschodnią część Pogórza Zachodniobeskidzkiego, położony między dolinami Raby i Dunajca. Od zachodu sąsiaduje z Pogórzem Wielickim, od wschodu z Pogórzem Rożnowskim, od południa z Beskidem Wyspowym.Beskid Wyspowy (513.49) – część Beskidów Zachodnich położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką. Charakterystyczną cechą tego regionu południowej Polski jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Najwyższym szczytem jest Mogielica (1170 m).
  Ujazd – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Trzciana. Siedzibą gminy jest miejscowość Trzciana. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa tarnowskiego.

  Rdzawawieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Trzciana.

  W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego. Integralne części miejscowości: Na Górach, Na Stawach.

  Położenie[]

  Wieś leży w Karpatach Zachodnich na obszarze: Pogórza Wiśnickiego, na wysokości 270–454 m n.p.m. (Tarnawska Góra). Zajmuje płaskie rozszerzenie dna potoku Przeginii, jego dopływu Rdzawki oraz zbocza po obu stronach tych potoków.

  Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).Powiat bocheński - powiat w Polsce (województwo małopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bochnia. Partnerem powiatu jest niemiecki powiat Saarlouis.

  Miejscowość znajduje się na południowym skraju powiatu bocheńskiego i sąsiaduje z Kamionną, Kierlikówką i Ujazdem należącymi również do gminy Trzciana, oraz ze Zbydniowem i Tarnawą należącymi do gminy Łapanów, a także od południa ze Starym Rybiem należącym już do powiatu limanowskiego.

  Nowy Wiśnicz – miasto w woj. małopolskim, w powiecie bocheńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nowy Wiśnicz. Położone jest na Pogórzu Wiśnickim przy drodze wojewódzkiej nr 965 z Bochni do Limanowej, w odległości 8 km od Bochni.Tarnawa – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Łapanów. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie tarnowskim.

  Odległość wsi od najbliższych miast: do Bochni – 24 km, do Limanowej – 22 km, do Nowego Wiśnicza – 16 km.

  Miejscowość położona jest w płaskim rozszerzeniu kotliny potoku Przeginia wśród wzgórz otaczających ją ze wszystkich stron w pobliżu wzniesień Beskidu Wyspowego. W miejscowości znajduje się utworzone w 2006 gminne centrum turystyki, rekreacji i sportu, zajmujące teren dawnego dworku (obecnie w Sądeckim Parku Etnograficznym), parku podworskiego i przyległe tereny pomiędzy parkiem a korytem Przegini.

  Przeginia – potok górski w województwie małopolskim, będący prawobrzeżnym dopływem Tarnawki (uchodzącej następnie do Stradomki). Zlewnia Przegini znajduje się na terenie gmin: Limanowa, Żegocina, Trzciana i Łapanów. Wypływa z podszczytowych partii północnych zboczy Kamionnej oraz północnych i zachodnich zboczy Pasierbieckiej Góry – wzniesień Beskidu Wyspowego. Najwyżej położone źródło znajduje się na wysokości ok. 750 m n.p.m. w rezerwacie przyrody Kamionna. Główne koryto potoku znajduje się w miejscowościach: Kamionna, Rdzawa, Tarnawa. Największym dopływem jest potok Rdzawka.Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu – skansen regionalny prezentujący architekturę drewnianą i tradycyjną kulturę ludową historycznej Sądecczyzny. Region ten obejmuje cztery grupy etnograficzne: Lachów Sądeckich, zachodnią część Pogórzan, Górali Sądeckich i Łemków Nadpopradzkich.

  W miejscowości znajduje się naturalne kąpielisko „Skałki w Rdzawie” na potoku Przeginia. Koryto rzeki jest kamienne, z wyżłobionymi przez wodę głębokimi rowami, jazami, nieckami, licznymi bystrzami i kaskadami.

  Koryto Przegini (tzw. „Skałki”)


  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Gmina Trzciana zaprasza. Trzciana: Wyd. Merkuriusz, 2002. ISBN 83-903547-1-3.
 • Marian Morawczyński: Od Raby do Wisłoki – śladami pióra. Tarnów: Tarnowskie Tow. Kult. Tow. Przyjaciół Ziemi Dębickiej, 1995. ISBN 83-901529-8-3.
 • Bocheński i Wielicki. Mapa turystyczna powiatów. Skala 1:70 000. Kraków: Małopolska Organizacja Turystyczna, 2004. ISBN 83-89007-41-X.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Skałki w Rdzawie – odcinek koryta potoku Przeginia w miejscowości Rdzawa, gminie Trzciana, powiecie bocheńskim, województwie małopolskim. Pod względem geograficznym jest to obszar Pogórza Wiśnickiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Limanowa – miasto w południowej Polsce w województwie małopolskim, powiecie limanowskim. Położone w Beskidzie Wyspowym (Pasmo Łososińskie) do 25 km na zachód od Nowego Sącza, w kotlinie górskiej u zbiegu potoków: Mordarka, Jabłoniec i Starowiejskiego, nad potokiem Sowlina (dopływem Łososiny).
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Zbydniów – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Łapanów. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa tarnowskiego.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Gmina Trzciana – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie tarnowskim.
  Województwo tarnowskie – jednostka podziału administracyjnego istniejąca w latach 1975 – 1998. Położone w południowo-wschodniej części Polski. Graniczyło z województwami: krakowskim, kieleckim, tarnobrzeskim, rzeszowskim, krośnieńskim i nowosądeckim. Siedzibą władz województwa był Tarnów.
  Kierlikówka – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Trzciana. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego. Miejscowość położona jest na Pogórzu Wiśnickim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.