• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Razorlight

  Przeczytaj także...
  The Who – angielski zespół rockowy powstały w 1964, związany z subkulturą modsów, uważany za jedną z najbardziej wpływowych grup rockowych wszech czasów.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  Razorlight – drugi album zespołu Razorlight. Został wydany 17 lipca 2006 nakładem wytwórni Mercury Records. Album promowany był singlami "In the Morning" oraz "America".

  Razorlight, to angielsko-szwedzka grupa muzyczna wykonująca indie rock. Powstała w 2002 roku z inicjatywy gitarzysty, wokalisty i autora piosenek Johnny'ego Borrella.

  Muzycy[]

  Obecny skład zespołu[]

 • Johnny Borrell - śpiew,gitara
 • Björn Ågren - gitara
 • Carl Dalemo - gitara basowa
 • David Sullivan-Kaplan - perkusja (2009-)
 • Byli członkowie zespołu[]

 • Christian Pancorvo - perkusja (2003-2004)
 • Andy Burrows - perkusja (2004-2009)
 • Historia[]

  2004[]

  Debiutancki album Razorlight Up All Night został wydany 28 czerwca 2004 roku i osiągnął trzecie miejsce brytyjskiej listy najlepszych albumów już 4 lipca. Album został przyjęty dobrze przez krytyków, otrzymując pozytywne recenzje najważniejszych magazynów muzycznych (NME, Q, Billboard (magazyn)), nie uniknął jednak oskarżeń o brak wyobraźni i oryginalności oraz zapożyczanie pomysłów od najbardziej wpływowych zespołów rockowej sceny muzycznej, przede wszystkim The Strokes.

  Hyde Park – jeden z kilku królewskich parków w Londynie, położony na obszarze 390 akrów (ok. 159 ha). Podzielony na dwie części przez jezioro Serpentine.Rok – odstęp czasu między dwoma jednakowymi położeniami Ziemi w jej ruchu po orbicie wokół Słońca. Analogicznie można mówić o roku marsjańskim lub wenusjańskim – jest to odstęp czasu między dwoma położeniami planety w jej ruchu po orbicie wokół macierzystej gwiazdy.

  Opinie na temat Razorlight są podzielone. NME napisał, że album "tryska pasją, energią i, przede wszystkim, niezwykłymi utworami", podczas gdy w innym miejscu opisano ich jako "niemal wszystko, co nieudane w dzisiejszym rocku". Ich fani jednak uwielbiają ich muzykę za proste melodie i wielowarstwowe, wpadające w ucho utwory.

  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.

  2005[]

  W kwietniu 2005 roku została wydana reedycja "Up all night", zawierająca wcześniej niepublikowany utwór "Somewhere else".

  W lipcu 2005 roku zespół wystąpił w Hyde Parku, w Londynie, na koncercie charytatywnym z serii Live 8. Zespół znalazł się wówczas pod ostrzałem za nieprzekazanie swojego dodatkowego dochodu na konto organizacji. Razorlight twierdzą, że nie mogli tego zrobić tego ze względu na swój krótki staż na scenie muzycznej.

  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.Live 8 – seria koncertów charytatywnych które miały miejsce w lipcu 2005 r. w krajach grupy G8 oraz Republice Południowej Afryki zorganizowana przez Boba Geldofa oraz Bono. Nazwa „Live 8” (live eight) to w języku angielskim gra słów nawiązująca do poprzedniego przedsięwzięcia Geldofa Live Aid (obie te nazwy wymawia się po angielsku bardzo podobnie), a także do faktu, że akcja związana jest w związku ze spotkaniem grupy G8.

  Razorlight supportowali Queen + Paul Rodgers 15 lipca 2005 r. przed 60 000 publicznością. Występowali również przed Oasis w grudniu 2005 roku na Millenium Stadium w Cardiff.

  2006[]

  Kontynuując współpracę z zespołem The Who, zapoczątkowaną na koncercie Live 8, Razorlight zaprezentowali część premierowych utworów ze swojego drugiego albumu 30 marca 2006, na jednym z koncertów Teenage Cancer Trust, organizowanych przez Rogera Daltreya, wokalistę The Who. 2 lipca tego roku poprzedzili występ The Who na koncercie Hyde Park Calling. Ponownie zagrali połowę utworów z nowego albumu, pierwszy singel z którego, "In the Morning", został wydany o północy tego samego dnia.

  Indie rock – gatunek muzyczny, którego nazwa pochodzi od angielskiego słowa independent – niezależny. Zespoły nazywane tym mianem często wydają swoją twórczość w małych, niezależnych wytwórniach płytowych. Indie rock niekiedy określa się jako podgatunek rocka alternatywnego.Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).

  Razorlight wydali swój drugi album, zatytułowany "Razorlight", 17 lipca 2006 roku. Album zadebiutował na pierwszych miejscach brytyjskich list przebojów.

  Zespół zagrał swoją najdłuższą dotychczas trasę koncertową na przełomie października i listopada 2006 roku.

  Dyskografia[]

  Albumy[]

 • Up All Night (2004)
 • Razorlight (2006)
 • Slipway Fires (2008)
 • Single[]

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona zespołu
 • Slipway Fires - trzeci album angielskiego zespołu Razorlight. Został wydany 3 listopada 2008 roku nakładem wytwórni Mercury Records. Album był promowany singlami Wire to Wire i Hostage of Love.Gitara – instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma sześć strun, lecz można spotkać również gitary z czterema, pięcioma, siedmioma, ośmioma, dziesięcioma oraz dwunastoma strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej, country, flamenco, rockowej oraz w wielu formach popu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.