• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Raymond Langendries

  Przeczytaj także...
  Albert II, właśc. Albert Felix Humbert Theodore Chretien Eugene Marie (ur. 6 czerwca 1934 w Laeken) – król Belgów od 1993 do 2013.1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Raymond A. Langendries (ur. 1 października 1943 w Tubize) – belgijski i waloński polityk, w latach 1995–1999 przewodniczący Izby Reprezentantów, minister, długoletni parlamentarzysta krajowy i europejski.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 1964 uzyskał dyplom nauczyciela, przez osiem lat pracował w tym zawodzie w szkole podstawowej. Zaangażował się jednocześnie w działalność Partii Społeczno-Chrześcijańskiej (PSC), od 2002 działającej pod nazwą Centrum Demokratyczno-Humanistyczne (cdH). W latach 1972–1974 był sekretarzem klubu poselskiego, następnie do 1979 sekretarzem krajowym partii. W 1971 po raz pierwszy wybrano go do rady miejskiej rodzinnego Tubize, w latach 1976–1982 był zastępcą burmistrza, a od 1995 piastuje stanowisko burmistrza tej miejscowości. Objął też funkcję prezesa klubu AFC Tubize.

  Burmistrz (śrwniem. burc-meister lub burger-meister „zwierzchnik gminy miejskiej lub wiejskiej”) – w wielu krajach najwyższy rangą urzędnik władz lokalnych np. miasta lub gminy. Izba Reprezentantów (nid. Kamer van Volksvertegenwoordigers, fr. la Chambre des Représentants, niem. Abgeordnetenkammer) – izba niższa parlamentu federalnego Belgii. Składa się ze 150 członków wybieranych na czteroletnią kadencję.

  Od 1979 do 2004 sprawował mandat parlamentarzysty, zasiadał z reguły w federalnej Izbie Reprezentantów, z wyłączeniem okresu 1985–1991, gdy był członkiem belgijskiego Senatu. Wielokrotnie kierował frakcjami deputowanych i senatorów PSC/cdH. W latach 1989–1992 wykonywał obowiązki ministra służb publicznych w rządzie Wilfrieda Martensa. Od 1995 do 1999 pełnił funkcję przewodniczącego niższej izby parlamentu.

  Centrum Demokratyczno-Humanistyczne (fr. Centre démocrate humaniste, cdH) – belgijska, frankofońska partia polityczna o profilu chadeckim, działająca na terenie Walonii. Uczestniczy w rządach na szczeblu krajowym, wspólnoty francuskiej i Regionu Walońskiego. Powstała w 1972, do 2002 funkcjonowała pod nazwą Partia Społeczno-Chrześcijańska (fr. Parti social chrétien, PSC).Region Waloński (fr. Région wallonne, niem. Wallonische Region) – francuskojęzyczny region w południowej części Belgii, stanowiący jeden z trzech regionów federalnych tego kraju, zwyczajowo zwany Walonią. Jego stolicą jest Namur.

  W 2004 z ramienia walońskich chadeków został wybrany na deputowanego do Parlamentu Europejskiego. Zasiadał we frakcji chadeckiej oraz Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. W latach 2007–2008 brał aktywny udział w rokowaniach koalicyjnych w trakcie kryzysu politycznego. M.in. z polecenia króla Alberta II był jednym z trzech negocjatorów mających doprowadzić do kontynuacji rozmów na temat reformy konstytucyjnej.

  Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) – frakcja polityczna w Parlamencie Europejskim, której początki sięgają pierwszej połowy lat 50. Zrzesza przede wszystkim deputowanych organizacji należących do Europejskiej Partii Ludowej. Od 1999 (tj. od V kadencji) jest największą grupą polityczną w PE.Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.

  W 2009 Raymond Langendries zrezygnował z ubiegania się o reelekcję w wyborach europejskich, nie kandydował też w wyborach regionalnych.

  Odznaczony Krzyżami Komandorskimi Orderu Leopolda i Orderu Korony. W 2002 przyznano mu honorowy tytuł ministra stanu.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Order Leopolda (fr. Ordre de Léopold, nl. Leopoldsorde) – najwyższy i najstarszy order Królestwa Belgii, nazwany tak na cześć króla Leopolda I.Senat Belgii (nid. Senaat, fr. le Sénat, niem. der Senat) - izba wyższa parlamentu federalnego Belgii. Składa się z 71 członków powoływanych na czteroletnią kadencję. Dodatkowo trzy osoby mają prawo zasiadania w nim z urzędu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.74 sek.